Kolor odmalowany

Tworzenie nowych modeli kolorowych drukarek wymaga, co prawda, przestrzegania zasad, ale jest miejsce na inwencję twórczą. Ostatnio oryginalnością popisali się konstruktorzy z Samsunga i Kyocery.


Tworzenie nowych modeli kolorowych drukarek wymaga, co prawda, przestrzegania zasad, ale jest miejsce na inwencję twórczą. Ostatnio oryginalnością popisali się konstruktorzy z Samsunga i Kyocery.

Bez większego hałasu w kolorowym druku laserowym zaszło wiele zmian na korzyść. Wprowadzono drobnoziarnisty toner wymieszany z woskiem, eliminując w ten sposób jeden z kłopotliwych materiałów eksploatacyjnych. Nowy toner utrwala się w niższej temperaturze. Ta cecha w połączeniu ze zmianą metody ogrzewania z oporowego na indukcyjny pozwoliła na zmniejszenie pobieranej mocy, skrócenie nagrzewania i w konsekwencji tzw. czasu oczekiwania na pierwszą stronę.

Wprowadzono też sprzężenie zwrotne regulujące intensywność koloru. Wcześniej zdarzało się, że gdy toner się wyczerpywał, coraz mniej jego cząsteczek było przyciąganych do bębna. Kolory bladły, a nawet zmieniały odcień, jeśli barwnika ubywało nierównomiernie. W nowych modelach wydruki są skanowane. Spadki intensywności są natychmiast wykrywane i korygowane. Zwiększa się napięcie polaryzacyjne, a z nim liczba przyciąganych cząsteczek toneru. Praktycznie wszystkie drukarki wyprodukowane w ostatnim roku oferują już komplet wymienionych udogodnień.

Kolor odmalowany

W CLP-500 za 3000 zł mamy wszystkie elementy nowoczesnej drukarki.

Nie rozwiązano jednak najważniejszego problemu - rozdzielczości, która pozostaje za niska do druku fotografii. Pod tym względem kolorowe lasery pozostają w tyle za techniką atramentową i wielki boom fotografii cyfrowej przechodzi obok. Być może, dopiero za pomocą niebieskiego lasera uda się zbudować drukarkę z rozdzielczością kilku tysięcy dpi.

Test na raty

Z zestawienia top 10 zamieszczonego na następnych stronach wynika, że okres od minionego testu nie był zły. Z poprzedniej dziesiątki na liście najlepszych utrzymały się tylko trzy drukarki, HP 2500L, Minolta 2300DL i Oki C7500. Pozostałe pozycje pochodzą albo z dzisiejszego sprawdzianu, albo z krótkich testów przeprowadzanych w tzw. międzyczasie. Dotyczy to Ricoha CL3000 (PCWK 7/2003), Epsona C1900 (12/2003) i wspólnego z Oki C7500 lidera klasyfikacji - Xeroksa 6250 (3/2004).

Pod maską

Kolor odmalowany

Mechanizm tandemowy. Użycie pasa transmisyjnego do przeniesienia toneru na papier pozwala na skrócenie obudowy, ale wymaga to jej podwyższenia.

Największe pole do popisu mają konstruktorzy drukarek kolorowych planujący drogę, którą pokonuje toner od zasobnika do kartki papieru. Najprostsze, ale i najdroższe są tandemy, składające się z czterech kompletnych układów laserowych, ułożonych jeden za drugim. Na rysunku widać tandem w wersji z pasem pośredniczącym, wymyślony w Kyocerze do FS-C5016. Klasyczny tandem umieszczono w Oki. Mieści się pod niższą, ale dłuższą obudową.

Gwiazda z Samsunga

Oryginalną konstrukcją jest mechanizm wbudowany w Samsunga. Chodziło o maksymalne obniżenie kosztów, więc jest tylko jeden laser i ten sam element elektrooptyczny, wykorzystywany po kolei do czterech kolorów. Z dotychczasowych konstrukcji najbardziej przypomina produkt Hitachi, używany ostatnio w drukarkach Tally, który choć szybszy od popularnych napędów rewolwerowych (HP, Epson, Minolta itd.), był nieproporcjonalnie droższy w produkcji. Koszty zmniejszono dzięki zastąpieniu w roli podłoża do materiału światłoczułego giętkiego pasa sztywnym wałkiem. Wtedy wielowarstwowa powierzchnia elektrooptyczna nie musi być odporna na zginanie.

Kolor odmalowany

Parametry techniczne i wyniki testów

To podstawa sukcesu, ale przy okazji przekonstruowano wnętrze, dopasowując je do nowoczesnych tonerów (brak oleju), systemów sterowania (skanowanie wydruków). W nieco powiększonej obudowie znalazło się miejsce na dupleks, który nawet do dużo droższych drukarek jest dodawany za sporą dopłatą. Opcjonalne układy do obracania kartki są często konstrukcyjnymi potworkami, powiększającymi obudowę o jakieś garby, kolejne tory do transportu strony wzdłuż obudowy itp. W Samsungu dupleks zgrabnie się mieści tuż za podajnikiem wielofunkcyjnym i przedłuża drogę papieru w minimalnym stopniu. Zapowiadana jest wersja sieciowa z Ethernetem i WiFi.

Bilans zmian

Samsung CLP-500 zdobył tytuł najbardziej opłacalnego zakupu, druga w tej klasyfikacji była Oki C5300. To znak, że niedługo odejdą na emeryturę konstrukcje rewolwerowe, dominujące dotąd w segmencie najtańszych. W rankingu najwydajniejszych i najlepiej wyposażonych już kilkanaście miesięcy prowadzi Oki C7500, od niedawna wspólnie z Xeroksem 6250. Liderowałoby samodzielnie, gdyby nie brak pełnej polonizacji. Szczegółowy opis modelu 6250 z poprzedniego numeru uzupełniamy w tym o dane techniczne lidera. Na trzecim znalazła się nowa Kyocera.

Kyocera-Mita FS-C5016N

Kolorowa wersja drukarek nie do zdarcia.

Drukarki z Kyocery-Mity znane są z niskich kosztów eksploatacyjnych. Cena bardzo twardego, odpornego na zużycie i długowiecznego bębna elektrofotograficznego rozkłada się na więcej stron niż u konkurencji.

Specjalnie dla oszczędnych

Kolor odmalowany

Kyocera-Mita FS-C5016N

Drugą przyczyną taniej eksploatacji jest rozdzielenie bębna od zbiornika z tonerem, co pozwala na wymianę jednego z nich bez związku ze zużyciem czy wyczerpaniem drugiego.

Te zalety znane z modeli monochromatycznych zostały przeniesione do kolorowej drukarki C5016. Rekordowo tani jest druk strony w kolorze, chociaż w czerni już nie. Jak w większości nowych urządzeń, niewielką rozdzielczość fizyczną wspomaga modulacja wielkości plamki toneru. W ten sposób z 600 uzyskuje się odpowiednik rozdzielczości binarnej 2400 dpi.

Klasyczny podajnik razem z wielofunkcyjną półką mieszczą 600 kartek, ale po ustawieniu drukarki na szczycie stosu szuflad można tę liczbę powiększyć do 3100. Wyjątkowa jest także liczba dodatkowych portów. Można dokupić drugi Ethernet, drugi port równoległy i WiFi. Wyjątkowo stronahttp://www w drukarce nie jest zapisana na twardym dysku, więc nawet najtańsze wersje mogą być wygodnie sterowane z przeglądarki.

Szczypta dziegciu

Jakość druku w czerni jest dobra, ale w kolorze zależy w dużym stopniu od sterownika. Nam nie udało się znaleźć dobrego na wszystkie okazje. Albo symulacja kolorów była bardzo gruba, albo z wydruku ginęły drobniejsze szczegóły. Prawdopodobnie wsparcie rozdzielczości modulacją wielkości plamki jednak nie działa dobrze. Jednym słowem, jakość jest dobra do prostszych wydruków i pogarsza się ze wzrostem komplikacji.

Mechanizm Kyocery jest jednoprzebiegowy, ale nie imponuje szybkością. Obietnica 16 stron na minutę nie jest dotrzymywana, co więcej, sterownik nie radził sobie z przepchnięciem wielu danych przez port USB i dopiero po zmianie połączenia na sieciowe drukarka odzyskała wigor.

Informacje Arcus, tel. (22) 5360800,http://www.kyoceramita.pl

Cena 12 900 zł