Kolor pieniędzy

Kolorowe wydruki to nie tylko alternatywa tradycyjnych odbitek fotograficznych czy końcowy etap plastycznych eksperymentów właściciela peceta - to także coraz powszechniejszy sposób tworzenia dokumentów biznesowych, takich jak raporty, broszury, ulotki czy prezentacje.

Kolorowe wydruki to nie tylko alternatywa tradycyjnych odbitek fotograficznych czy końcowy etap plastycznych eksperymentów właściciela peceta - to także coraz powszechniejszy sposób tworzenia dokumentów biznesowych, takich jak raporty, broszury, ulotki czy prezentacje.

Obok wydajnych, szybkich, ale monochromatycznych drukarek laserowych w firmach pojawiają się kolorowe atramentówki, a ostatnio - z powodu znacznych obniżek cen - także kolorowe drukarki laserowe.

Te drugie coraz częściej oparte są na technologii druku jednoprzebiegowego, w której papier przesuwany jest pod umieszczonymi jeden za drugim mechanizmami druku barw CMYK, działającymi jednocześnie. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie wydruków kolorowych w tym samym czasie, co monochromatycznych. Dotychczas stosowany druk czterofazowy wymaga natomiast czterech przejść papieru pod jednym mechanizmem nakładającym kolejne barwy, co oznacza czterokrotnie wolniejsze drukowanie w kolorze niż w czerni (patrz "Laserowa tęcza", PCWK 5/02, str. 68).

Z początkiem czerwca w ofercie firmy Hewlett-Packard pojawił się model Color LaserJet 4600, którego jednoprzebiegowa konstrukcja zapewnia nie tylko wysoką wydajność, ale i łatwość obsługi.

HP zastosował pionowy, a nie poziomy układ kaset drukujących: są ułożone jedna na drugiej. To nietypowe rozwiązanie zmniejsza wymiary podstawy drukarki, więc oszczędza się miejsce w biurze. Wymiana kaset również staje się prostsza, bo wystarczy otworzyć przednią pokrywę drukarki i wyciągnąć właściwą.

Technologia jednoprzebiegowa w HP Color LaserJet 4600 umożliwia uzyskanie jednakowej prędkości druku dokumentów monochromatycznych i kolorowych - około 16 str./min. Dla porównania, dotychczasowy model 4550 taką szybkość oferował jedynie w wypadku wydruków mono, podczas gdy wydruki kolorowe pojawiały się czterokrotnie wolniej.

Krótszy jest nie tylko czas drukowania dokumentów, ale i przygotowania urządzenia do pracy: pierwszej strony można się spodziewać już po 19 sekundach (36 w modelu 4550), i to bez względu na stan, w jakim była przedtem drukarka (gotowości albo energooszczędny).

HP LaserJet 4600 wyposażona jest w procesor 400 MHz, pamięć 96 lub 160 MB (rozbudowa do 416 MB), opcjonalnie kartę sieciową i twardy dysk 10 GB. Ceny drukarki zaczynają się od 10 980 zł.

Oprócz kolorowego lasera HP wprowadził także nową serię biznesowych atramentówek Business Inkjet Printer 2600, umożliwiającą druk w formacie A3+.