Kolor w domu

Rozpowszechnieniu kolorowych laserów przeszkadza ich wysoka cena. Samsung zamierza to zmienić.

Środkiem do celu ma być nowy mechanizm drukujący, tylko trochę podobny do starszego z CLP-500. Tamten był wielki i ciężki, nowy daje podstawy do ubiegania się o tytuł najmniejszego urządzenia zarówno wśród drukarek, jak i kombajnów. Drukuje w tempie 16 stron monochromatycznych i czterech kolorowych na minutę. Został umieszczony w drukarce CLP-300 i urządzeniach wielofunkcyjnych CLX-2160, CLX-3160. Pierwsza jest na rynku już od roku, kombajny zadebiutowały latem. Oferta obejmuje trzy modele: podstawowy, 2160N z kartą sieciową i 3160 dodatkowo z faksem. Jedną z nowych możliwości jest skanowanie plików do pamięci USB, bez fatygowania komputera.

W dążeniu do miniaturyzacji producent się nieco zagalopował. Zmniejszył nawet pojemniki na toner, które wystarczają tylko na tysiąc stron kolorowych i dwa tysiące czarnych. Niekorzystnie odbija się to na ekonomii druku. Nic dziwnego, że szybko pojawiła się poprawka, model CLP-350N, nieco szybszy (5/20 str./min), wyposażony w USB oraz interfejs sieciowy, z dwukrotnie pojemniejszymi zbiornikami.

Do małych biur Samsung przygotował serię drukarek jednoprzebiegowych. Model CLP-610 drukuje 20, a CLP-660 o cztery strony więcej w ciągu minuty, zarówno w kolorze, jak w czerni. Urządzenia wytrzymują 100-tysięczne miesięczne obciążenia, są wyposażone w sieciówki, 250-kartkowe podajniki szufladowe i 100-stronicowe uniwersalne, a modele CLP-610ND i CLP-660ND dodatkowo w dupleksy.