Kolorowe drukarki laserowe

Drukarki atramentowe słyną z doskonałej jakości wydruków, jednak każde szanujące się studio powinno mieć także szybką i wysoko wydajną drukarkę laserową, oczywiście kolorową. Nasze laboratorium przyjrzało się dziesięciu kolorowym laserom.

Drukarki atramentowe słyną z doskonałej jakości wydruków, jednak każde szanujące się studio powinno mieć także szybką i wysoko wydajną drukarkę laserową, oczywiście kolorową. Nasze laboratorium przyjrzało się dziesięciu kolorowym laserom.

Drukarki atramentowe są coraz tańsze, coraz większe, coraz szybsze i nadzwyczaj łatwo można je współdzielić w sieci. Dlatego też, jeżeli od każdego wydruku oczekujesz jakości odpowiadającej profesjonalnym wydrukom próbnym czy nawet odbitkom fotograficznym, kup dobrą drukarkę z górnej półki, np. Epson Stylus Pro 5500, i nie czytaj dalszej części tego artykułu.

Jeśli natomiast wspomnianej wcześniej jakości wydruków potrzebujesz okazjonalnie, drukujesz dużo kolorowych dokumentów i liczysz się z pieniędzmi - kolorowa drukarka laserowa będzie optymalnym wyborem. są szybsze od atramentowych odpowiedników, a ich wydruki zadowolą naprawdę szerokie grono użytkowników.

Chociaż za cenę drukarki laserowej można kupić kilka czy nawet kilkanaście drukarek atramentowych, ogólny koszt utrzymania nie jest już tak korzystny dla "atramentówki" - zbiorniczek z atramentem za kilkadziesiąt złotych wystarcza zaledwie na kilkanaście wydruków o wysokiej jakości, podczas gdy kaseta z tonerem pozwala na wykonanie tych wydruków kilkaset. Drukarka laserowa wykorzystuje więcej rodzajów papieru, podczas gdy drukarka atramentowa z trudem radzi sobie już ze zwykłym papierem do kserokopiarek. Tak więc dla osób drukujących dużo (np. przy zatwierdzaniu przez klienta projektów layoutu czy całych witryn webowych), które chcą wywrzeć podczas prezentacji wrażenie profesjonalizmu, a w dodatku umieją liczyć wydawane pieniądze, kolorowa drukarka laserowa nie jest wcale zbędnym luksusem, lecz koniecznością.

Podstawowym kryterium wyboru jest - jak zwykle - wielkość. Zanim wybierzesz drukarkę, pomyśl i odpowiedz sobie na pytanie, czy naprawdę potrzebujesz urządzenia formatu A3? Być może do codziennych zastosowań wystarczy ci drukarka A4? Z ciekawości włączyliśmy do naszego testu najbardziej zaawansowaną drukarkę A3, jaką znaleźliśmy: Oki 9200n. Nasz zachwyt nad jej idealnymi, wyraźnymi wydrukami ostudziła jednakże cena samego urządzenia, sięgająca 29 000 złotych. Pamiętaj też, że materiały eksploatacyjne do drukarek A3 są znacznie droższe od ich odpowiedników A4.

Po określeniu formatu drukarki przyszedł czas na wybór jej typu. Wbrew pozorom nie wszystkie drukarki laserowe działają tak samo. Spośród dostępnych na rynku urządzeń część działa w sposób "tradycyjny" (z użyciem klasycznego lasera), część wykorzystuje diody LED, inne z kolei korzystają z technologii stałoatramentowej. Różnice odbijają się oczywiście na cenie samych drukarek i kosztach ich eksploatacji - pod tym względem oszczędniejsze są urządzenia LED i stałoatramentowe.

W praktyce głównym kryterium podziału drukarek laserowych jest rozdzielczość. Starsze drukarki osiągały rozdzielczość rzędu 600 punktów na cal (dpi), nowsze modele mogły się pochwalić rozdzielczością 600 x 1200 dpi czy nawet "pełnymi" 1200 punktami w pionie i poziomie. Dzięki zastosowaniu różnorakich technik "wzbogacających", rozdzielczość drukarki mogła sięgnąć nawet 2400 punktów na cal. Nie spodziewaj się jednak po takich sztuczkach olśniewających efektów - potraktuj je raczej jako sprytny chwyt marketingowy.

Oczywiście, rozdzielczość drukarki i końcowy wydruk zależą od rozdzielczości twoich prac, pamiętaj jednak, że większa rozdzielczość pozwala na uzyskanie ciekawych efektów, jak na przykład wydruk próbny plakatu A2 przy 600 dpi na drukarce A4 o rozdzielczości 1200 dpi.

Kolejną cechą drukarek laserowych, której warto się przyjrzeć bliżej, jest prędkość pracy, mierzona w stronach na minutę (ppm). Chociaż wartość ta pozwala na określenie różnic pomiędzy poszczególnymi drukarkami, w praktyce o wiele ważniejszym kryterium jest prędkość wydrukowania pierwszej strony, mierzona od momentu wciśnięcia przycisku "Drukuj" do pojawienia się wydruku na drukarce. Oczywiście, prędkość pracy zależy w dużej mierze od rodzaju drukowanych dokumentów, dołączonych zdjęć i elementów PostScript, jak również liczby drukowanych każdorazowo stron dokumentu. Prędkość pracy drukarki zależy też od jej "mózgu", czyli sterującego nią mikroprocesora oraz ilości zainstalowanej pamięci RAM. Obecnie standardową wartością są 64 megabajty (MB), jednakże zwiększenie ilości pamięci operacyjnej umożliwi szybsze drukowanie bardziej złożonych prac.

Jeśli z drukarki korzysta kilka osób, zwróć uwagę na możliwość zainstalowania w niej wewnętrznego dysku twardego (standardowo 6 GB), służącego do przechowywania czcionek i prac ustawianych w kolejce do wydruku.

Ostatnią rzeczą, na którą przed zakupem drukarki warto jest zwrócić szczególną uwagę, jest obsługa języka PostScript. Język PostScript powstał w firmie Adobe i jest jej własnością, wskutek czego wielu producentów drukarek nie chcąc ponosić wysokich kosztów zakupu licencji, zdecydowało się na zastosowanie emulacji PostScriptu. Wbrew pozorom nie jest to takie straszne, jak mogłoby się wydawać, warto jednak pamiętać, że drukowanie za pomocą emulatora PostScriptu trwa dłużej, a wydruki mogą różnić się nieznacznie od obrazu na monitorze. Ciekawą funkcją, o której warto wspomnieć, dostępną w niektórych urządzeniach, jest możliwość odwzorowania kolorów Pantone, co wpływa na poprawę jakości wydruków. Ponadto w naszej idealnej drukarce mile widzielibyśmy możliwość zdalnego zarządzania urządzeniem z komputera oraz prostą ścieżkę papieru, umożliwiającą zastosowanie niestandardowych materiałów, jak również łatwiejsze usuwanie ewentualnych zacięć.