Kolorowe drukarki laserowe

Po okresie braku nowych konstrukcji w ostatnim sezonie wprowadziła je aż połowa producentów sprzętu do druku barwnego. Dominują urządzenia drukujące w kolorze równie szybko, jak w czerni.


Po okresie braku nowych konstrukcji w ostatnim sezonie wprowadziła je aż połowa producentów sprzętu do druku barwnego. Dominują urządzenia drukujące w kolorze równie szybko, jak w czerni.

Konica Minolta magicolor 2500W

Kolorowe drukarki laserowe

Model 2500W jest najprostszy z trójki podobnych. Średni, 2530DL, dodatkowo wyposażono w kartę Ethernet i wyświetlacz LCD, przydatny do pracy sieciowej, oraz gniazdo PictBridge do drukowania z aparatu foto-graficznego. Najdroższy model, 2550, włada szóstą wersją PCL i trzecią PostScriptu. Producenta należy pochwalić za umiarkowane koszty druku. Oczywiście po wymianie startowych pojemników na większe. Bęben elektrofotograficzny jest dziesięciokrotnie trwalszy. Cała rodzina została wyposażona w mechanizm rewolwerowy, drukujący w kolorze cztery razy wolniej niż monochromatycznie. Tradycyjny układ został poważnie zmodernizowany, zmniejszono rozmiary urządzenia, ale dla jakości druku największe znacze-ma modulowanie siły lasera. To wszystko nie wpłynęło na jakość grafiki kolorowej, chociaż a jej zarzucić słabe cieniowanie, kłopoty ze zrównoważeniem szarości i gubienie szczegółów. Także tekst monochromatyczny nie imponował jakością. Wydaje się, że najbardziej harmonijnie skonstruowany jest model najtańszy. Niska cena i umiarkowane koszty eksploatacji rzadko idą w parze.

Informacje Konica Minolta, tel. 022 5603300,http://www.konicaminolta.pl Cena 999 zł

Lexmark C530

Kolorowe drukarki laserowe

Konstrukcyjnie nowy Lexmark C530 jest bardziej zaawansowany nawet od produktu roku. Ma także mechanizm pionowy, ale z bębnami oddzielonymi od zasobników z tonerem. Aby uzyskać ten efekt, umieszczono bębny razem z pasem transmisyjnym na ściance czołowej. Jednak po przesunięciu ich zabrakło na niej miejsca na alternatywną ścieżkę papieru. Jest tylko jedna szuflada, i to mniejsza niż zwykle, na 350 kartek. Gramatura została ograniczona do 150 g/m2. Drukarka ma wbudowany dupleks, który jednak obraca kartki mało sprawnie. Niemniej jednak pod względem tempa pracy urządzenie zalicza się do czołówki i tylko drukowanie testu wektorowego trwa dłużej, niż powinno. Lexmark uzyskał drugą ocenę za jakość pracy głównie ze względu na bardzo dobre wyniki w prostszych tematach. W trudniejszych dał o sobie znać brak mechanizmów modulowania wiązki laserowej. Ekonomiczne wskaźniki ma bardzo podobne, jak zwycięzca. Nieco niższej cenie towarzyszą bardzo podobne koszty eksploatacji.

Informacje Lexmark, tel. 012 2901400,http://www.lexmark.pl Cena 1900 zł

XeroxPhaser6180N

Kolorowe drukarki laserowe

Zwycięzca testu został wyposażony w nowy jednofazowy mechanizm pionowy, wyróżniający się bardzo krótką drogą papieru. Kartka wyjmowana z szuflady jest podnoszona do góry i pokrywana tonerem pobranym z bębnów elektrograficznych przez pas transmisyjny. W najwyższym punkcie tej drogi trafia do części utrwalającej i jeszcze gorąca opada na odbiornik. Zwykle takie mechanizmy mają kłopoty z grubszymi nośnikami, ale Xerox radzi sobie nawet z 220 g/m2 pod warunkiem podawania kartek do nietypowo umieszczonego podajnika, dostępnego dopiero po otwarciu przedniej ścianki urządzenia. Drukarka ma jeden laser, ale obsługujący jednocześnie cztery zintegrowane zespoły bębna z tonerem do każdego z kolorów podstawowych. Na dodatek możliwa jest modulacja siły światła lasera, dlatego zgromadzony ładunek, a następnie ilość przyciągniętego toneru i w konsekwencji nasycenie koloru na papierze może się zmieniać w granicach 16:1. Dzięki temu opcje symulowania koloru są podobne, jak w urządzeniach dysponujących dużo większą rozdzielczością niż 600 dpi Xeroksa. Te zalety potwierdziły się w teście. Tekst i grafika w trudnych kolorach wypadły najlepiej, do druku monochromatycznego trudno mieć zastrzeżenia, poza bardzo drobnymi elementami rysunku, do których jest konieczna rzeczywista duża rozdzielczość. Jeśli do tych zalet dodać szybkie tempo druku, zbliżone do deklarowanych przez producenta 20 barwnych i 25 monochromatycznych stron na minutę, staje się jasne, dlaczego 6180N zdobył tytuł drukarki roku ze sporą przewagą nad konkurencją. Rodzina zwycięzcy liczy tylko dwa modele, jest jeszcze wersja z wbudowanym dupleksem. Na liście opcji znajdziesz dodatkową pamięć, adapter Wi-Fi i dodatkowy podajnik. Łyżką dziegciu są spore koszty eksploatacyjne, 10 groszy za czarną i 41 - za stronę w kolorze.

Informacje Xerox Polska, tel. 022 8787800,http://www.xerox.pl Cena 2299 zł