Kombajn internetowy Mozilli

Ukazała się finalna wersja następcy programu Mozilla Application Suite - bezpłatny SeaMonkey 1.0 dla najpoularniejszych systemów operacyjnych. Pakiet zawiera przeglądarkę internetową, klienta poczty i grup dyskusyjnych, klienta IRC oraz prosty edytor HTML - jednym słowem wszystko, czego potrzeba internaucie. Dla bardziej zaawansowanych oferowany jest moduł informujący o błędach i ostrzeżeniach JavaScript oraz edytor DOM (Document Object Model).

Pakiet zawiera zmieniony nieco interfejs, aby wszystkie jego komponenty były dostępne z głównego okna. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwa obsługa wszystkich najważniejszych narzędzi internetowych. Program obsługuje wtyczki i dodatki. Przy tej okazji warto również wspomnieć o pewnych elementach interfejsu graficznego znanych z innego programu - Netscape. Pakiet oferuje również zaawansowane funkcje personalizacji ustawień, tak aby wielu użytkowników mogło pracować na jedym komputerze z własną konfiguracją (ulubionych stron, kontami pocztowymi, itp.).

Navigator czyli przeglądanie WWW

Navigator to przeglądarka WWW oparta na silniku Gecko - używanym w Firefoksie

Navigator to przeglądarka WWW oparta na silniku Gecko - używanym w Firefoksie

Miłośnicy Firefoksa odnajdą oczywiście wszystkie funkcje ze swojej przeglądarki - ponieważ pakiet opiera się na silniku Gecko. Po uruchomieniu programu domyślnie otwiera się Navigator. Znana ikona koła sterowego nie pozostawia wątpliwości co do pochodzenia programu :). Przeglądarka od dawna oferuje przeglądanie wielu stron internetowych w jednym oknie (na kartach), blokowanie okienek pop-up, menedżera plików, menedżera haseł, zaawansowane zarządzanie ulubionymi, ochronę prywatności i wiele innych.

Użytkownicy Internet Explorera powinni zapoznać się ze specjalnym działem w pliku pomocy, który ułatwi im poruszanie się po całej aplikacji. Całość podzielona jest na dwa obszerne tematy - przeglądanie stron WWW oraz odbieranie i wysyłanie poczty elektronicznej. W przystępny sposób omówiono zmiany w terminologii pomiędzy dwoma programami, nowe funkcje niedostępne w produktach Microsoftu oraz skróty klawiaturowe. W tym miejscu widać jaką wielką wagę twórcy pakietu przykładają do pozyskiwania nowych użytkowników. Taka polityka nie dziwi, biorąc pod uwagę zapowiedzi Microsoftu i ewolucję najpopularniejszej przeglądarki (zobacz więcej w materiale Prześwietlamy Internet Explorera 7 Beta 2 Preview!).

Poczta i grupy dyskusyjne

Program pocztowy oferuje zaawansowane filtrowanie wiadomości

Program pocztowy oferuje zaawansowane filtrowanie wiadomości

Ten moduł ma być konkurencją dla systemowego Outlook Expressa - prosty klient pocztowy obsługujacy konta popularne protokoły. Ta znakomita aplikacja umożliwia kompleksowe zarządzanie procesem wysyłania i odbierania poczty z kont POP3/SMTP oraz z list dyskusyjnych. Program pozwala m.in. tworzyć wiele tożsamości dla każdego konta, działa stabilnie i posiada zaawansowany system filtrowania poczty, dzięki czemu można znacznie ograniczyć ilość napływającego spamu. (zobacz materiał Bądź Polakiem, ale nie spamerem). Książka adresowa dostępna jest z poziomu dowolnego modułu po kliknięciu w głównym menu: Window\Address Book, co znacznie ułatwia znajdowanie kontaktów.

Edytor WWW

Composer - edytor HTML

Composer - edytor HTML

Composer to kolejny element "zainspirowany" microsoftowym FrontPagem, czyli po prostu graficzny edytor HTML. Za jego pomocą można przejść od razu z poziomu przeglądarki do modyfikowania strony WWW i zapisać zmiany na dysku komputera. Może również być doskonałą propozycją dla początkujących webmasterów - umożliwia zarządzanie procesem tworzenia strony na każdym etapie oraz oferuje opcje publikacji w Internecie. W czasie tworzenia nowych elementów strony można podglądać kod HTML lub wygląd projektu w przeglądarce internetowej. Program oferuje także sprawdzanie pisowni.

Dla zaawansowanych użytkowników wbudowano konsolę Java i JavaScript oraz przeglądarkę i edytor obiektowych modeli dokumentu (więcej na temat DOM znajdziesz na stronach Wikipedii).

IRC Chat - komunikator

Korzystający z IRC mogą skorzystać z bezpłatnego komunikatora ChatZilla 0.9.67, który został napisany w JavaScript dla różnych platform systemowych. Biorąc pod uwagę popularność sieci GG w Polsce, nie należy oczekiwać jakiegoś wzrostu popularności programu obsługującego IRC, więc będzie on u większości użytkowników tylko zawadzał.

Po co to komu?

Pomiędzy modułami można przełączać się za pomocą menu lub klawiszy skrótu

Pomiędzy modułami można przełączać się za pomocą menu lub klawiszy skrótu

Nie ma co ukrywać, że tego typu pakiet nie jest przeznaczonych dla wszystkich - w pamięci zajmuje około 40 MB, co nie jest zbyt rewelacyjnym wynikiem. Osoby korzystające z przeglądarki internetowej i klienta pocztowego nie będą zachwycone zbędnym komunikatorem internetowym lub edytorem WWW. Jednak dla tych, którzy przyzwyczaili się do wysokiego stopnia integracji produktów Microsoftu SeaMonkey może stanowić prawdziwą alternatywę. Bez potrzeby fachowej wiedzy i zaawansowanej konfiguracji można w ciągu godziny przejść na nowe aplikacje. I to chyba było głównym powodem powstania takiego kombajnu. Od dłuższego czasu walka pomiędzy Microsoftem a Mozillą przybiera na sile, a oczywiście na tym mogą skorzystać tylko internauci.

Niestety program nie jest dostępny w języku polskim. Pełna lista zmian najnowszej wersji programu dostępna jest na stronie projektu.

Wymagania systemowe:

Linux - rekomendowane biblioteki GTK2, Pentium 233 MHz, 64 MB RAM, 100 MB wolnego miejsca na dysku. Instrukcja instalacji znajduje się tutaj

Mac - Mac OS X 10.2 lub nowszy, PowerPC 266 MHz, 64 MB RAM (rekomendowane 256 MB), 100 MB wolnego miejsca na dysku. Instrukcja instalacji znajduje się tutaj

Windows - Windows 95*, 98, 98SE, Windows Me, Windows NT 3.51, Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows XP lub Windows 2003, Pentium 233 MHz, 64 MB RAM, 100 MB wolnego miejsca na dysku. Instrukcja instalacji znajduje się tutaj

Pobierz plik z naszego serwisu dla platformy: Mac, Linux , Windows.


Zobacz również