Kombajn w biurze

Nasze nieformalne testy wskazują, że te kombajny pracują z mniej więcej tą samą prędkością, co większość drukarek atramentowych. Compaq i Xerox wydają się wolne, podczas gdy HP działa prawie równie szybko, co drukarka DeskJet 882 tej samej firmy. Jeden problem: Brother MFC-740C tak bardzo się trzęsie podczas drukowania, że może wymagać osobnego stojaka.

W niektórych kombajnach kopiowanie jest proste; w innych wręcz przeciwnie. Szybkość, z jaką dany model kopiuje w kolorze jest prawdziwym testem. Ideałem byłoby, gdybyś wrzucał dokument do podajnika i wciskał przycisk "kopia kolorowa" lub "kopia czarna". Tak funkcjonuje HP OfficeJet R45 i Brother MFC-740C - i oba mogą wykonać kopię kolorową w mniej niż minutę. HP skanuje na szklanym płaskim stoliku jak typowa fotokopiarka, możesz powielać strony z grubych oryginałów, np. książek.

Kombajn w biurze

Brother MFC-740C (po lewej) i Xerox WorkCentre 480cx.

Compaq A900 pozwala na kopiowanie w czerni i bieli po wciśnięciu jednego przycisku, ale przy kopiach kolorowych zaczynają się schody: musisz włączyć komputer i przebrnąć przez menu panelu sterowania modelu A900 (bądź użyć formularza sterującego). Skan wędruje do peceta, a następnie automatycznie do drukarki - na wydruk jednej strony czekałem 8 minut! Jednak kopiowanie za pomocą Xeroksa WorkCentre 480cx było najbardziej pokręcone: najpierw trzeba uruchomić Pagis Pro na komputerze, potem zainicjować i zapisać skan, a następnie go wydrukować. Czas: około 11 minut! Dla porównania, typowa samodzielna kopiarka kolorowa może powielić stronę w mniej niż 40 sekund. Korzystanie z oprogramowania faksującego na pececie daje wiele interesujących możliwości. Na przykład, używając programu LaserFax z Xeroksem, możesz w dokumencie osadzić polecenia, które automatycznie wypełnią strony tytułowe w faksach wysyłanych do kilku odbiorców naraz albo wysłać różne dokumenty do każdego odbiorcy.

Jednak niektóre kombajny - a zwłaszcza Brother MFC-740C - wykonują wiele sztu-czek faksowych bez peceta. Brother może na przykład wywoływać (dzwonić do innego faksu i żądać od niego dokumentu) i być wywoływanym. Model ten pozwala też dodzwonić się do niego z innego urządzenia faksującego i odebrać dokumenty będące w pamięci, a także obsługuje wbudowane strony tytułowe dla faksów wychodzących. Dla porównania, funkcje faksowe Compaqa są dość ograniczone. Compaq nie ma funkcji wywoływania i zdalnego dostępu oraz nie pozwala na rozmowę z odbiorcą przed faksowaniem. Funkcje faksowe Xeroksa są średnie, ale wystarczające. HP OfficeJet R45 nie ma faksu (wersja z faksem, T65, jest w tej samej cenie ale ma gorszy skaner rolkowy).

Decyzja, który kombajn jest dla Ciebie odpowiedni, sprowadza się do określenia, co będziesz chciał nim robić. Jeśli planujesz prowadzenie interesów za pomocą urządzenia wielofunkcyjnego, będziesz potrzebować modelu z faksem. Lecz jeśli wszystko, na czym Ci zależy, to drukarka z pewnymi dodatkowymi funkcjami, najlepiej wyjdziesz na HP OfficeJet R45, która łączy drukowanie wysokiej jakości, prostotę obsługi i szybkie działanie.

Spośród urządzeń wyposażonych w faks najwięcej kosztuje Brother MFC-740C - 2867 zł - oferuje najpełniejszy zestaw funkcji za tę cenę. Jeśli możesz przeżyć jego nienajlepszą jakość druku, prostota obsługi i bogate funkcje faksujące okażą się zdecydowanie warte tej ceny.