Kombajn webmastera

NetObjects Fusion jest od lat upartym konkurentem tak znanych programów, jak FrontPage czy Dreamweaver. Dość zresztą skutecznym - może się pochwalić 5 milionami skonstruowanych za jego pomocą witryn.

NetObjects Fusion jest od lat upartym konkurentem tak znanych programów, jak FrontPage czy Dreamweaver. Dość zresztą skutecznym - może się pochwalić 5 milionami skonstruowanych za jego pomocą witryn.

Edycja strony w trybie wizualnym. Dodatkowe okna Object Tree i Site Navigation umożliwiają szybkie nawigowanie w strukturze witryny i lokalizowanie obiektów.

Edycja strony w trybie wizualnym. Dodatkowe okna Object Tree i Site Navigation umożliwiają szybkie nawigowanie w strukturze witryny i lokalizowanie obiektów.

Program firmy Website Pros należy do kategorii "kombajnów" webmasterskich, pracujących w trybie graficznym, które umożliwiają tworzenie kompleksów zintegrowanych ze sobą stron. Zawiera zarówno edytor struktury witryny internetowej, jak i edytor pojedynczych stron. Wizualny sposób redagowania poszczególnych elementów upraszcza tworzenie skomplikowanych układów stron, a wszystkie niezbędne operacje są wykonywane automatycznie, oszczędzając autorowi pracy i chroniąc przed błędami. Program udanie ukrywa HTML-owe zawiłości i na pewno wiele osób doskonale się obywa bez ich studiowania - dostęp do kodu, edytowalnego jednak w szczątkowej mierze, zapewnia polecenie HTML Source, pokazujące też mapę dokumentu (możliwa jest jednak edycja kodu poszczególnych obiektów strony).

Podstawową funkcjonalność i sposób działania autorzy programu ustalili już w gruncie rzeczy kilka lat temu, jeszcze w wersji 2. x - wszystkie kolejne wersje odzwierciedlają zmieniające się standardy sieciowe, zaś twórcy doskonalą ergonomię pracy użytkownika. Ułatwia to znacznie życie lojalnym klientom firmy, gdyż zaktualizowane wersje nie powodują rewolucji w przyzwyczajeniach webmasterów. Pod tym względem jest to jeden z najbardziej konsekwentnych pakietów web- masterskich.

Punktem wyjścia jest szkielet witryny - jej twórca powinien przede wszystkim mieć jasny obraz docelowego modelu witryny, gdyż dzięki temu możliwe jest ułożenie hierarchii stron. Wszystkie powiązania są tworzone samoczynnie, dzięki czemu mamy pewność poprawności odwołań (technika MasterBorder w edytorze struktury). Program jest w pełni funkcjonalny dla polskiego użytkownika, gdyż możliwe jest wybranie strony kodowej Windows-1250, IS0-8859-2 i Unicode. Wszystkie dodawane strony będą zawierały wybraną stronę kodową. Ich obsługa jest zresztą obecnie bardziej komfortowa niż we wczesnych wersjach programu. NOF oferuje zestaw kilkudziesięciu stylów, które można nadawać tworzonym witrynom, jednym ruchem zmieniając wygląd całego kompleksu stron. Style można też samodzielnie modyfikować.

Wszelkie utworzone elementy witryny są zapisywane w bazie - pojedynczym pliku NOD (NetObjects database). Dopiero na podstawie bazy są generowane poszczególne strony.

Charakterystyczną cechą programu jest możność swobodnego umieszczania elementów stron (tekstu, grafiki itd.), z dokładnością do jednego piksela. Podstawą układu są automatycznie generowane tabele, których komórki utrzymują elementy we właściwej pozycji. Każdy element jest obiektem dysponującym zestawem cech, które można modyfikować w oknie własności. Typowym elementom stron, dostępnym na paskach narzędzi, towarzyszą komponenty, specjalnie zaprojektowane przez producenta, jak bannery reklamowe, dynamiczne przyciski czy zmieniające się grafiki. Ukłon w stronę modnej fotografii cyfrowej stanowi moduł do generowania galerii grafik.

Poszczególne elementy strony można dodatkowo "uruchamiać", budując dynamiczne akcje oparte na skryptach. Wymaga to jednak nabrania biegłości, aby nie ryzykować popsucia witryny. W dowolnej chwili można zresztą sprawdzić faktyczny wygląd stron, wybierając po prostu polecenie Page Preview lub Preview in Browser.

Gotową witrynę można przesłać na serwer (Publish Site), co wymaga uprzedniego zdefiniowania miejsca w Internecie, ale możliwe jest oczywiście publikowanie we własnym komputerze. NetObjects Fusion jest na pewno specyficznym programem i trzeba do niego przywyknąć. Można jednak przypuszczać, że łatwo uchwycą jego "filozofię" szczególnie graficy, którzy dostrzegą w nim podobieństwo do aplikacji graficznych, a zwłaszcza Photoshopa. Program jest narzędziem, które zadowoli zarówno początkującego użytkownika, jak i firmowego webmastera.