Kombajny dają głos


Problemy z konfiguracją sieciowych kombajnów

Kombajny dają głos

Złącza Linksysa (od lewej: gniazdo modemu do linii telefonicznej, 2 porty FXS, 4 porty LAN, przycisk Reset i gniazdo zasilania). Urządzenie umożliwia wykonywanie połączeń wewnętrznych między portami FXS.

Niestety, konfiguracja zarówno bramki VoIP, jak innych urządzeń zintegrowanych w sieciowym kombajnie może nastręczać trudności. Niekiedy nie da się ich rozwiązać, np. wtedy, gdy kupiłeś model z niewyłączalnym modemem ADSL, a z Internetem łączysz się, korzystając z osiedlowej sieci LAN. Wbrew pozorom, takie absurdalne pomyłki w zakupach się zdarzają, dlatego w tabeli zamieściliśmy informację o możliwości wyłączania modemu (co może się przydać także wówczas, gdy zrezygnujesz z usług ADSL i podłączysz się do Sieci w inny sposób). Trudno wymienić wszystkie problemy, z jakimi możesz się spotkać, konfigurując swoje urządzenie, omówimy więc tylko najczęstsze związane z telefonią internetową. Zapytaliśmy o nie ekspertów zajmujących się sprzętem i dostarczaniem usług VoIP. Co ciekawe, z różnych źródeł dotarły do nas podobne wnioski. Jako najczęstsze wymieniane są kłopoty prozaiczne, powstałe na skutek wpisania niewłaściwych podstawowych parametrów konfiguracyjnych usługi, czyli nazwy domeny operatora oraz loginu i hasła użytkownika. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie dla wszystkich i nie zawsze wpisanie właściwych parametrów w odpowiednie miejsca jest proste. Mamy do czynienia z różnymi domenami w zależności od rodzaju serwera. Może to być serwer SIP, PROXY czy STUN. Czasem te same nazwy trzeba wpisywać po kilka razy w różne miejsca konfiguratora. Nie zawsze wszystkie wymienione przez operatora serwery musimy uwzględniać dostosowując do jego systemu swoją bramkę VoIP.

Kombajny dają głos

Parametry techniczne bramek VoIP

Krzysztof Skowina z firmy Brinet, dystrybuującej urządzenia sieciowe Draytek, zwraca uwagę na kłopoty związane z nieposiadaniem publicznego adresu IP (gdy użytkownik dysponuje prywatnym adresem IP). Trzeba wówczas konfigurować serwer STUN - wprowadzić jego publiczny adres lub adres serwera operatora (jeżeli ma serwer). Dodatkowo można użyć opcji Symetryczne RTP. Niektórzy dostawcy sprzętu, w tym DrayTek, opracowali i opublikowali w Internecie instrukcje konfiguracji dla niektórych operatorów VoIP. Także wielu operatorów umieszcza w swoich witrynach szczegółowe opisy konfiguracji usług w popularnych na rynku bramkach.

Linksys podchodzi do tego problemu inaczej - jak poinformował nas przedstawiciel dystrybutora, firmy Konsorcjum FEN - jego produkty są sprzedawane za pośrednictwem operatorów, którzy dostarczają użytkownikowi bramki już dostosowane do określonych usług. Akurat w wypadku sprzętu Linksysa to dobre rozwiązanie - konfiguracja jego bramek bywa trudna ze względu na liczbę opcji, często enigmatycznych.