Kombajny dają głos

Z roku na rok coraz bardziej uzależniamy się od Internetu. Przez Sieć robimy zakupy, czytamy prasę czy rozmawiamy z przyjaciółmi. Nie wystarcza nam już jeden domowy komputer i zaczynamy "obrastać w pecety", używając kilku jednocześnie. Aby je połączyć ze sobą i z globalną wioską, potrzebujemy kilku kolejnych urządzeń. Czy warto je mieć? Lepiej rozważyć zakup jednego kombajnu, czyli sieciowego "all-in-one". Najlepiej takiego, który dodatkowo pełni funkcję bramki VoIP.


Z roku na rok coraz bardziej uzależniamy się od Internetu. Przez Sieć robimy zakupy, czytamy prasę czy rozmawiamy z przyjaciółmi. Nie wystarcza nam już jeden domowy komputer i zaczynamy "obrastać w pecety", używając kilku jednocześnie. Aby je połączyć ze sobą i z globalną wioską, potrzebujemy kilku kolejnych urządzeń. Czy warto je mieć? Lepiej rozważyć zakup jednego kombajnu, czyli sieciowego "all-in-one". Najlepiej takiego, który dodatkowo pełni funkcję bramki VoIP.

Kombajny dają głos

Grandstream GXW-4004 - kombajn dysponuje aż czterema portami FXS. Urządzenie mogłoby zatem z powodzeniem pełnić funkcję centralki telefonów wewnętrznych w domu jednorodzinnym lub małej firmie. Niestety konstruktorzy nie przewidzieli takiej funkcji w tym modelu - można wykonywać połączenia wewnętrzne ale tylko za pośrednictwem operatora.

Można postawić pytanie, co jest lepsze: kilka urządzeń sieciowych połączonych ze sobą plątaniną kabli czy "wszystkomający" kombajn z bramką VoIP? Z kilku powodów lepszym rozwiązaniem wydaje się jedno urządzenie pełniące wiele funkcji, choć ma też przeciwników. Przedstawmy zatem zarówno wady, jak i zalety bogato wyposażonych sieciowych kombajnów. Argumentem przemawiającym za nimi jest oszczędność zarówno miejsca - niewielkie pudełko z jednym zasilaczem sieciowym może zastępować cztery czy pięć - jak i energii (kilka kilkunastowatowych urządzeń działających całą dobę może obciążyć domowy budżet i zanieczyszczać środowisko (na co szczególną uwagę zwraca na przykład Siemens).

Przeciwnicy łączenia twierdzą, że kumulacja wielu jednocześnie wykonywanych zadań może spowodować spadek wydajności zastosowanego w kombajnie procesora, co obniża jego sprawność i powoduje problemy na przykład z przepustowością łącza czy jakością transmisji głosu. Podczas testów sieciowych kombajnów nie zauważyliśmy jednak tego rodzaju objawów. Oponenci twierdzą też, że trudno znaleźć taki kombajn, którego poszczególne elementy mają funkcjonalność cechującą odrębne urządzenia sieciowe.

Pierwszeństwo dla głosu

Jest jednak co najmniej jeszcze jeden argument przemawiający za wyższością zaawansowanego kombajnu z funkcją VoIP nad szeregiem połączonych ze sobą urządzeń. Lepsze modele dysponują często funkcją mającą duże znaczenie dla osób korzystających z telefonii VoIP – priorytetyzacją pakietów głosowych. Jeśli urządzenie będzie realizować połączenie głosowe, stanie się ono najważniejsze i na czas jego trwania inny ruch zostanie ograniczony. Funkcja ta zapewnia najwyższą możliwą do uzyskania w danych warunkach jakość połączenia. Jak istotny wpływ na jakość rozmowy VoIP ma "cisza na łączu", łatwo się przekonać, rozpoczynając podczas połączenia przesyłanie wielu dużych plików. W czasie rozmowy przez Internet - zwłaszcza korzystając z domowego łącza - nie należy tego robić.

Zanim kupisz kombajn

Gdy wybierasz urządzenie, które ma służyć także do telefonowania przez Internet, sprawdź, czy oferuje kilka dość istotnych, naszym zdaniem, funkcji VoIP. Przede wszystkim dowiedz się, czy bramka obsługuje powszechnie stosowany protokół SIP - w sprzedaży są jeszcze modele działające na podstawie starszego i wychodzącego już z użycia protokołu H.323. Przykładem jest uwzględniona w naszej tabeli bramka Trendnet, która często nie współpracuje z serwerami większości operatorów telefonii VoIP.

Kombajny dają głos

DrayTek Vigor 2930Vn - jeden z najbardziej rozbudowanych kombajnów z branży VoIP. Może obsłużyć łącza od dwóch dostawców.

Kolejną ważną cechą bramki jest liczba kont, które można skonfigurować. Opcja korzystania z usług kilku operatorów jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, pozwala na swobodny dobór najlepszej taryfy do różnego rodzaju połączeń (jeden operator może mieć korzystniejsze stawki za połączenia lokalne, inny za zamiejscowe czy zagraniczne, jeszcze inny - do sieci komórkowych). Po drugie, umożliwia dywersyfikację linii - zabezpieczasz się na wypadek awarii systemu u któregoś z dostawców. Z zabezpieczeniem częściowo wiąże się kolejna, dość istotna, naszym zdaniem, cecha: wyposażenie w port FXO, pozwalający na podłączenie bramki do sieci telefonii miejskiej. Dzięki temu w razie awarii łącza internetowego nie zostaniesz bez telefonu. Poza tym zintegrowanie telefonu tradycyjnego z internetowym jest bardzo wygodne - za pomocą jednego aparatu zarówno odbierasz, jak i nawiązujesz połączenia.

Kolejną zaletą dobrej bramki VoIP jest większa liczba portów FXS, służących do podłączania aparatów telefonicznych. To zainteresuje zwłaszcza osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, dla których przydatne mogą stać się telefony wewnętrzne. Część bramek może pełnić funkcję centrali PBX i pozwalać na wykonywanie połączeń wewnętrznych między portami FXS (informacje na ten temat znajdziesz w naszej tabeli). Łączy się z tym często funkcja przełączania rozmów przychodzących do innego portu FXS, czyli innego telefonu wewnętrznego. Wspomniane rozwiązanie jest korzystne również dla osób prowadzących w mieszkaniu działalność gospodarczą - jedno wyjście można przeznaczyć na telefon domowy, drugie na firmowy lub faks.

Na koniec warto wspomnieć o istotnej i opisywanej już na naszych łamach funkcji niektórych zaawansowanych bramek VoIP, czyli o Call Through lub Call Trunking, pozwalających na "wdzwanianie się" do bramki z zewnątrz i przekierowanie rozmowy pod inny numer telefonu. Pozwoli to na przykład łączyć się z komórki za granicę za cenę połączenia lokalnego, powiększoną o stawkę operatora VoIP. Wybierając odpowiednią ofertę, można w ten sposób rozmawiać na przykład z abonentem w Stanach Zjednoczonych, płacąc kilka groszy za minutę.

Tym razem przetestowaliśmy dziesięć wielofunkcyjnych urządzeń sieciowych z VoIP. Większość z nich może zastąpić niemal wszystkie rodzaje sprzętu potrzebne w domowej sieci, bo jednocześnie pracuje jako modem ADSL, router, przełącznik, punkt dostępowy Wi-Fi, firewall i oczywiście bramka umożliwiająca telefonowanie przez Internet. Bardziej zaawansowane kombajny sieciowe wyposaża się w porty USB, które pozwalają podłączyć do nich drukarki lub pamięci flash. Zyskują w ten sposób dodatkowe funkcje - serwera wydruku lub serwera plików (obsługiwanego przez FTP). Niektóre urządzenia z kilkoma portami FXS, przez które podłącza się aparaty telefoniczne lub faksy, mogą działać jako minicentralki PBX. W tabeli na końcu artykułu znajdziesz szczegółowe informacje o funkcjach, którymi dysponują kombajny testowane w naszym laboratorium. Na płycie zamieszczamy jej wersję rozszerzoną o urządzenia, które prezentowaliśmy w numerze grudniowym - wiele z nich nadal jest w sprzedaży. Poniżej opisujemy dwa zaawansowane modele: produkt Drayteka, pozwalający na łączenie się z Internetem z dwóch niezależnych źródeł, oraz najnowszy kombajn Siemensa, oferujący oprócz bramki VoIP modem ADSL (może się przydać w razie awarii modemu dostarczonego przez dostawcę usług internetowych).