Kombajny dla mas

Po obniżce cen sprzedaż kombajnów wielofunkcyjnych ruszyła z kopyta. Celem natarcia są użytkownicy indywidualni, dlatego w częściach składowych urządzeń, skanerach i drukarkach coraz większą wagę przykłada się do parametrów jakościowych: rozdzielczości i głębi kolorów.


Po obniżce cen sprzedaż kombajnów wielofunkcyjnych ruszyła z kopyta. Celem natarcia są użytkownicy indywidualni, dlatego w częściach składowych urządzeń, skanerach i drukarkach coraz większą wagę przykłada się do parametrów jakościowych: rozdzielczości i głębi kolorów.

Kombajny Lexmarka i HP potrafią zeskanować i wydrukować fotografię, a PSC 2175 - dodatkowo odczytać i przenieść na papier wybrane zdjęcia z aparatu cyfrowego bez udziału komputera.

Lexmark domowy

Kombajny dla mas

Lexmark X6150

Najciekawszym atramentowym kombajnem wielofunkcyjnym poprzedniego sezonu był X75 Lexmarka. Urządzenie bez wyświetlacza, ze skanerem CIS, całkowicie sterowane z komputera, z minimalną liczbą przycisków, można było uznać za próbę znalezienia formuły na absolutne minimum funkcjonalne i najniższą cenę. Dziś za niewiele wyższą sumę mamy na rynku najbardziej rozbudowane modele tego producenta - X6150 i jego wersję z automatycznym podajnikiem kartek do skanowania, X6170. Oba urządzenia są przygotowane do kopiowania i faksowania bez komputera, wyposażone w wyświetlacz LCD, mechanizm druku 4800x1200 dpi, skaner CCD w tej samej rozdzielczości i szybki, samodzielny faks z książką telefoniczną i własną pamięcią na 80 wiadomości. Przydaje się, kiedy nie można ich przekazać do wyłączonego peceta czy wydrukować z powodu braku papieru. Kopiarka zwiększa lub zmniejsza do czterech razy i produkuje 16 kopii mono i 11 w kolorze na minutę. Nieco szybciej pracuje drukarka (19 i 15 stron).

Zastosowano ten sam wielokrotnie opisywany mechanizm druku, co w modelach Z55se. Pojedynczy podajnik papieru z tej drukarki okazał się bardziej niezawodny niż podwójny z droższej Z65. Z tych samych urządzeń pochodzi układ do automatycznego dostrojenia głowic po wymianie tuszu i drugi, do rozpoznania rodzaju papieru.

Do największych atutów obu kombajnów należy zaliczyć: wysokie tempo druku, które zawdzięczają dużej liczbie dysz, bardzo dobry i szybki skaner, wystarczający do kilkakrotnych powiększeń, i FineReader, dołączany program do rozpoznawania tekstu. Mniej punktów urządzenia uzyskały za jakość druku, wystarczającej do tekstu i grafiki, ale za słabej do fotografii.

HP także do zdjęć

Kombajny dla mas

HP PSC 2175

Większość funkcji kombajnu z HP jest już znana z poprzedniego, droższego modelu PSC 2210. W nowszym, 2175, zrezygnowano z faksu, ale wmontowano dużo lepszy skaner, pracujący w rozdzielczości 1200x2400 dpi z niezłą dynamiką. Dzięki temu zdjęcia można wprowadzać zarówno z kart aparatów cyfrowych, jak i "z papieru" bez obawy o utratę jakości.

W pomysłowy sposób wybiera się fotografie z karty pamięci.

Miniaturki zdjęć drukuje się na formularzu, zaznacza w odpowiednich polach opcje wydruku, które są następnie odczytywane przez część skanującą. Jednak w tej metodzie jest dużo mniej opcji niż w sterowniku drukarki, więc osoby przedkładające jakość nad ilość skorzystają raczej z pośrednictwa komputera. Kombajn ma system druku z wymiennymi kałamarzami, znany z modeli 5550. W konfiguracji fotograficznej używa się naboju CMY razem z drugim: jasnym cyjanem, magentą i czarnym. W uniwersalnej - drugi pojemnik zastępuje się nabojem z pigmentową czernią, która lepiej wygląda w wydrukach tekstowych. W pierwszej do dyspozycji jest czwarta, a w drugiej - trzecia wersja PhotoREt. Dla obu alternatywą jest rozdzielczość 4800x1200 dpi. Możliwy jest druk bez marginesu, ale tylko pocztówek, i to po oddarciu paska transportowego.

W tym roku HP ujednoliciło oprogramowanie do skanerów i kombajnów. Opcje wersji profesjonalnej są głęboko ukryte, ale prostej wybiera się bez komplikacji. Najciekawszym z kilku pożytecznych retuszy sterownika drukarki jest redukcja efektu czerwonych oczu. Słaba strona pakietu to OmniPage - nie tak dobry program do OCR-u, jak FinReader konkurenta.

Wszystkie urządzenia zajęły miejsca w ścisłej czołówce klasyfikacji. Oba Lexmarki zrównały się z dwójką liderów HP OfficeJet 6110 i Epsonem CX5200. PSC 2175 jest niewiele gorszy. Uzyskał podobne oceny za skanowanie, ustępuje Lexmarkom szybkością, ale przewyższa je jakością drukowania. Będzie lepszy dla zainteresowanych fotografią, Lexmarki - raczej do tekstów i grafiki.

Informacje

HP, tel. (22) 5657700

http://www.hp.pl

Lexmark, tel. (12) 2901400

http://www.lexmark.pl

Ceny

HP psc 2175: 1149 zł

Lexmark X6150: 886 zł; X6170: 1113 zł