Kombinezon superbohatera dla... pielęgniarki

Japońscy inżynierowie stworzyli "kostium" wzmacniający siłę ludzkich mięsni. Ma on pomagać służbie medycznej w szpitalach podczas przenoszenia pacjentów i ciężkich obiektów.

"Stand-Alone Wearable Power Assist Suit" zasilany jest z baterii. Za wzmacnianie siły mięśni odpowiadają kompresory sterowane przez mikrosensory wychwytujące nawet najlżejszy ruch noszącej go osoby.

Dzięki kombinezonowi możliwe jest podnoszenie dwukrotnie cięższych obiektów niż bez niego - pracownik personelu szpitala zdoła przenieść pacjenta o masie nawet 82 kilogramów, choć będzie mu się wydawało, że unosi człowieka ważącego zaledwie 41 kg. Wbudowane akumulatory pozwalają na 30 minut nieprzerwanej pracy.

Kombinezon superbohatera dla... pielęgniarki

Egzoszkielet "Stand-Alone Wearable Power Assist Suit" (źródło: Kanagawa Institute of Technology)

Sam "Stand-Alone Wearable Power Assist Suit" nie jest lekki - waży niemal 30 kilogramów. Jednak, jak mówią osoby, które miały okazję go włożyć, wydaje się niemal nieodczuwalny i nie krępuje ruchów.

Japońscy inżynierowie chcą, by kolejne wersje kombinezonu (czyli robota-egzoszkieletu) były jeszcze lżejsze i ułatwiały poruszanie się osobom starszym oraz niepełnosprawnym.