Komentarze w dokumencie Worda

Komentarze kojarzą się głównie z arkuszem kalkulacyjnym. Tymczasem z równie dużym powodzeniem można je stosować w dokumentach tekstowych. Ułatwiają recenzowanie, wspólne opracowywanie treści i tworzenie różnego rodzaju dokumentacji.


Komentarze w treści dokumentu Worda mogą służyć recenzentom oceniającym jego zawartość, stosowane są do komunikacji pomiędzy kilkoma autorami tego samego pliku. To również idealny sposób na wzbogacenie dokumentu o dodatkowe informacje, na przykład definicje trudnych pojęć. Przydaje się przy tworzeniu różnego rodzaju instrukcji obsługi czy dokumentacji i nie wpływa na treść oraz formatowanie treści zasadniczej. Zastosowanie dymków jest naprawdę szerokie i nie ogranicza się jedynie do komentowania. To jedna z częściej stosowanych funkcji w pracy grupowej. Poznaj jej zalety i sposób używania.

Komentarze w dokumencie Worda

Komentarze i informacje o zmianach w tekście prezentowane są w podobny sposób

1. Wstawianie komentarzy do tekstu

Otwórz dokument i zaznacz wyraz bądź fragment tekstu, który chcesz skomentować. Kliknij na wstążce kartę Recenzja. Wybierz przycisk Nowy komentarz w sekcji Komentarze. Na marginesie po prawej stronie pojawi się pole, w które należy wpisać treść notki. Połączona jest ona z fragmentem dokumentu głównego czerwoną linią. Zawartość notatki można w każdej chwili rozbudowywać i edytować. Jeżeli skończysz nad nią pracę po prostu postaw kursor w dokumencie. Zwróć uwagę, że w podobny sposób prezentowane są informacje o wprowadzanych do pliku zmianach. To trochę mylące, gdy modyfikacje wyświetlane są łącznie z komentarzami.

Zobacz również:

  • Elgato HD60 X - test karty do przechwytywania wideo
Komentarze w dokumencie Worda

Komentarz w postaci okna wyświetlanego nad zaznaczonym fragmentem tekstu

2. Zmiana sposobu wyświetlania komentarzy

W zależności od wersji Worda (porada ta została stworzona w oparciu o wariant 2003) oraz rodzaju widoku dokumentu, komentarze wyświetlane są nieco inaczej. Aby zmienić sposób prezentacji kliknij przycisk Dymki w sekcji Śledzenie. Po wybraniu Pokaż wszystkie poprawki w wierszach wyłączysz margines z komentarzami, a ich zawartość będzie wyświetlana jedynie po najechaniu na odpowiednie miejsce kursorem. Opcja Pokaż tylko komentarze i formatowanie w dymkach gwarantuje odczyt zarówno po użyciu kursora jak i z marginesu. Podobne efekty możesz uzyskać manipulując widokiem dokumentu. Kliknij kartę Widok i przejdź do sekcji Widoki dokumentu.

Komentarze w dokumencie Worda

Okno recenzji w roli czytnika komentarzy

Domyślny Układ wydruku powoduje, że na ekranie widoczny jest margines ze wszystkimi komentarzami. Jest on idealny do recenzowania i oceny ale niepotrzebnie zabiera miejsce, gdy komentarze są jedynie dodatkiem do treści głównej. W takiej sytuacji najlepiej wybrać tryb Wersja robocza i kliknąć opcję Szerokość strony w sekcji Powiększenie. Dzięki temu łatwiej przeglądać zwartość pliku. W takim układzie komentarze pojawiają się powyżej tekstu.

3. Okno recenzowania do wyświetlania notatek

Jeszcze innym sposobem wyświetlenia treści komentarzy jest użycie okna recenzowania. Po rozwinięciu menu Okienko recenzowania w sekcji Śledzenie do wyboru masz dwa tryby wyświetlania - pionowy bądź poziomy. Powodują one wyświetlenie dodatkowego okna w dołu ekranu bądź po jego lewej stronie. Po jego włączeniu można na przykład usunąć z ekranu dymki. Ten sposób prezentacji może być jednak uznany za mniej wygodny z tego względu, że wyświetla informacje o różnych sekcjach dokumentu bez względu na to czy są w nich jakieś modyfikacje czy też nie. Aby usunąć komentarz wystarczy kliknąć prawym przyciskiem słowo źródłowe i z menu kontekstowego wybrać Usuń komentarz.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: