Komentarze w dokumencie Worda
-
- Robert Szyszka,
- 13.12.2011, godz. 21:17
Komentarze kojarzą się głównie z arkuszem kalkulacyjnym. Tymczasem z równie dużym powodzeniem można je stosować w dokumentach tekstowych. Ułatwiają recenzowanie, wspólne opracowywanie treści i tworzenie różnego rodzaju dokumentacji.
Polecamy

Komentarze i informacje o zmianach w tekście prezentowane są w podobny sposób
1. Wstawianie komentarzy do tekstu
Otwórz dokument i zaznacz wyraz bądź fragment tekstu, który chcesz skomentować. Kliknij na wstążce kartę Recenzja. Wybierz przycisk Nowy komentarz w sekcji Komentarze. Na marginesie po prawej stronie pojawi się pole, w które należy wpisać treść notki. Połączona jest ona z fragmentem dokumentu głównego czerwoną linią. Zawartość notatki można w każdej chwili rozbudowywać i edytować. Jeżeli skończysz nad nią pracę po prostu postaw kursor w dokumencie. Zwróć uwagę, że w podobny sposób prezentowane są informacje o wprowadzanych do pliku zmianach. To trochę mylące, gdy modyfikacje wyświetlane są łącznie z komentarzami.
Zobacz również:

Komentarz w postaci okna wyświetlanego nad zaznaczonym fragmentem tekstu
2. Zmiana sposobu wyświetlania komentarzy
W zależności od wersji Worda (porada ta została stworzona w oparciu o wariant 2003) oraz rodzaju widoku dokumentu, komentarze wyświetlane są nieco inaczej. Aby zmienić sposób prezentacji kliknij przycisk Dymki w sekcji Śledzenie. Po wybraniu Pokaż wszystkie poprawki w wierszach wyłączysz margines z komentarzami, a ich zawartość będzie wyświetlana jedynie po najechaniu na odpowiednie miejsce kursorem. Opcja Pokaż tylko komentarze i formatowanie w dymkach gwarantuje odczyt zarówno po użyciu kursora jak i z marginesu. Podobne efekty możesz uzyskać manipulując widokiem dokumentu. Kliknij kartę Widok i przejdź do sekcji Widoki dokumentu.

Okno recenzji w roli czytnika komentarzy
3. Okno recenzowania do wyświetlania notatek
Jeszcze innym sposobem wyświetlenia treści komentarzy jest użycie okna recenzowania. Po rozwinięciu menu Okienko recenzowania w sekcji Śledzenie do wyboru masz dwa tryby wyświetlania - pionowy bądź poziomy. Powodują one wyświetlenie dodatkowego okna w dołu ekranu bądź po jego lewej stronie. Po jego włączeniu można na przykład usunąć z ekranu dymki. Ten sposób prezentacji może być jednak uznany za mniej wygodny z tego względu, że wyświetla informacje o różnych sekcjach dokumentu bez względu na to czy są w nich jakieś modyfikacje czy też nie. Aby usunąć komentarz wystarczy kliknąć prawym przyciskiem słowo źródłowe i z menu kontekstowego wybrać Usuń komentarz.