Komisja Europejska kontra hakerzy

Strona internetowa, promująca ideę bezpiecznego Internetu, stała się w ubiegłym tygodniu obiektem ataku hakerów.

W ubiegłym tygodniu hakerzy skutecznie zaatakowali stworzoną przez Komisję Europejską stronę internetową, promującą ideę bezpiecznego Internetu. Atakujący znaleźli w niej dwie poważne luki: jedna z nich umożliwiała zdobycie uprawnień administratora serwera, na którym umieszczona była strona, druga zaś pozwalała na nie autoryzowany dostęp do umieszczonej na serwerze książki adresowej, zawierającej dane osobowe subskrybentów.

"Obydwa problemy zostały już usunięte. Teraz trwa dochodzenie, mające wyjaśnić, dlaczego hakerzy tak łatwo sforsowali zabezpieczenia" - powiedziała przedstawicielka komisji, Tara Morris. Witryna Safer Internet Exchange została utworzona w maju 2001 r. Jest ona elementem kampanii na rzecz bezpiecznego Internetu, którą zainicjowała w tym roku Komisja Europejska. Celem kampanii jest przekonanie opinii publicznej krajów Unii Europejskiej, że Internet jest bezpiecznym medium (np. do prowadzenia interesów).

Zaledwie dzień przed atakiem przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali o planach opracowania nowych przepisów, na mocy których zdecydowanie bardziej surowo karano by hakerów. Jest to tylko jedna z kilku propozycji, które miałyby zwiększyć bezpieczeństwo w sieci - komisja chce również zająć się walką z wirusami oraz stworzyć specjalny zespół, który koordynowałby działania na rzecz bezpiecznego Internetu w całej Europie.


Zobacz również