Komisja Europejska zgadza się na rozwój 5G przez Huawei, ale...

Decyzja Komisji umożliwia wszystkim 27 członkom Unii Europejskiej na zakup sprzętu i technologii od chińskiego producenta. Huawei jest oczywiście bardzo zadowolone.

Unia Europejska nie poszła śladem USA i zdecydowała, że zezwoli Huawei na współpracę z krajami członkowskimi na polu wdrażania i rozwoju sieci 5G. Jednak zostały wzięte pod uwagę zastrzeżenia, jakie miała wobec producenta amerykańska Komisja Handlu i warunkiem zezwolenia jest stosowanie się do opracowanych przez Komisję Europejską zasad, mających gwarantować pełną przejrzystość działań Huawei oraz bezpieczeństwo poszczególnych krajów. Przepisy te zajmują 30 stron, a warto przypomnieć, że ze względu na Brexit, Wielka Brytania ma swoje osobne opracowanie na ten temat.

Huawei jest oczywiście zadowolone z takiego stanu rzeczy. W oficjalnym komunikacie prasowym możemy przeczytać: "Huawei z zadowoleniem przyjmuje decyzję Komisji Europejskiej, która umożliwi Huawei dalszy udział we wdrażaniu 5G w Europie. (...) Huawei jest obecny w Europie od prawie 20 lat i ma udokumentowane osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa. Będziemy nadal współpracować z europejskimi rządami i ekosystemem w celu opracowania wspólnych standardów, aby wzmocnić bezpieczeństwo i niezawodność sieci."