Komórka jak walkie-takie

Producenci telefonów oraz operatorzy mają abonentom do zaoferowania ciekawą usługę. Sposób korzystania z niejdo złudzenia przypomina używanie krótkofalówki. Push to Talk nadciąga wielkimi krokami.


Producenci telefonów oraz operatorzy mają abonentom do zaoferowania ciekawą usługę. Sposób korzystania z niejdo złudzenia przypomina używanie krótkofalówki. Push to Talk nadciąga wielkimi krokami.

Pamiętacie krótkofalówki? Bieganie po okolicy i rozmawianie z kolegą oddalonym o kilkaset metrów... Łza się w oku kręci na wspomnienie tych czasów. Teraz prawie każdy zamiast krótkofalówki nosi przy sobie telefon i może porozmawiać ze znajomym oddalonym nawet o kilka tysięcy kilometrów. Niewątpliwe wady komórek, w porównaniu z popularnym walkie-talkie, to konieczność wybierania numeru i oczekiwania na połączenie oraz - oczywiście - koszty. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce będziesz mógł zapomnieć o tych niedogodnościach. Krótkofalówki wracają, ale w wersji komórkowej, a wszystko dzięki technologii Push to Talk, a dokładnie Push to Talk over Cellular.

Trochę praktyki

Nabywca telefonu z funkcją Push to Talk definiuje listę osób, z którymi chce się łączyć w ten sposób - wszystkie muszą dysponować aparatem z PTT. Jeśli któraś z nich zechce porozmawiać, to wystarczy, że wciśnie przycisk umieszczony na obudowie telefonu i wypowie kwestię. Usłyszy ją drugi rozmówca bez odbierania połączenia, czyli dokładnie tak, jak w krótkofalówkach, lub wysłucha wiadomości po chwili. Konwersacja odbywa się dwustronnie, ale nie w formie pełnego dupleksu, czyli dwie osoby nie mogą mówić jednocześnie, analogicznie do walkie-talkie. Co ciekawe, w rozmowie może uczestniczyć wiele osób - wtedy głos jednego abonenta słyszą wszyscy z wyznaczonej przez niego grupy. Właśnie tę cechę Push to Talk będą mogły wykorzystać chociażby firmy transportowe, aby jednocześnie podać swoim pracownikom ważny komunikat.

Teoria

Od czasu wprowadzenia GPRS-u minęło już trochę czasu, jednak nadal jego wykorzystania w sieciach komórkowych nie da się nawet porównać z transmisją głosu. Wspomniany Push to Talk może to zmienić, bo transmisja głosu odbywać się będzie poprzez GPRS lub EDGE z wykorzystaniem Voice over IP.

Push to Talk nie może działać bez aprobaty operatorów, którzy muszą udostępnić odpowiednią usługę, chociażby z uwagi na konieczność odrębnej taryfikacji takich konwersacji. Konieczne jest wykorzystanie IMS, czyli IP Multimedia System. Umożliwia on firmom telekomunikacyjnym oferowanie transmisji głosu przez sieć IP z komutacją pakietów. Ważnym elementem IMS jest wyszukiwanie określonego użytkownika sieci oraz inicjowanie sesji między dwoma telefonami komórkowymi. Bez tego nie da się zrealizować rozmowy Voice over IP. Choć transmisja głosu nie obciąża zbytnio sesji GPRS z uwagi na niską jakość przesyłanego dźwięku, to masowe wykorzystanie tej usługi może przeciążyć łącza. Rozwiązanie problemu operatorzy widzą w technologii EGDE, która zyskuje coraz większą popularność. W Polsce połączenia EDGE, przynajmniej dwukrotnie szybsze od GPRS-owych, oferuje Plus GSM.

Kto zaczął i co dalej?

Technologię Push to Talk opracowała Motorola, ale jej rozwiązanie przeznaczone było wyłącznie do sieci CDMA. GSM-owi szansę na popularyzację Push to Talk dała Nokia, która opracowała specyfikację usługi, co najważniejsze - ogólnodostępną. Nie powtórzyła się więc historia z technologią Smart Messaging (przesyłanie logo i dzwonków telefonów), którą Nokia odsprzedała Samsungowi dopiero kilka lat po wprowadzeniu.

Współpraca dotyczącą Push to Talk między konkurującymi ze sobą koncernami przypomina idyllę. Nagłówki informacji prasowych mówią same za siebie - Siemens, Nokia i Ericsson nawiązują współpracę w celu promowania ujednoliconego rozwiązania Push to Talk w sieciach GPRS i EDGE. W rozpowszechnianie PTT zaangażowało się wiele firm, oprócz już wspomnianych wymienić można jeszcze choćby Samsunga. Daje to gwarancję, że rozmowy w stylu walkie-talkie będą mogli prowadzić ze sobą właściciele komórek różnych producentów.

Funkcję Push to Talk zapewne będzie można uaktywnić w tzw. smartphone'ach z systemem Symbian czy Palm OS, a także Windows Mobile Phone Edition, instalując odpowiednie oprogramowanie. Rozbudowane aplikacje pozwolą na stwierdzenie, kto ze znajomych jest w tej chwili dostępny, a więc z kim można porozmawiać, podobnie jak to się odbywa w Gadu-Gadu. Na razie producenci telefonów zapowiedzieli kilka modeli z PTT, a wybrane aparaty opisaliśmy.

Czy osoba korzystająca w Polsce z usługi Push to Talk opartej na określonej platformie po wyjeździe za granicę połączy się z kimś w kraju? Nokia udostępniła specyfikację tej technologii, ale zapewne nie wszyscy operatorzy będą chcieli ją wykorzystywać.

Ciekawe, czy PTT wyprze SMS, który co prawda pozwala na większą dyskrecję, ale nie zawsze jest ona konieczna. Czasami abonent chce szybko przekazać krótką i zwięzłą informację, do czego PTT nadaje się doskonale.

Kiedy nastąpi premiera Push to Talk do GSM? Orange uruchomił 20 stycznia podobną usługę Talk Now, przeznaczoną do telefonów Treo 600. Operator podkreśla, że podstawową zaletą jego usługi będzie międzynarodowy zasięg. Pozwoli to użytkownikom z różnych krajów porozumiewać się w ten szybki i prawdopodobnie tańszy sposób. Prawdopodobnie, gdyż ostateczny cennik usługi nie został jeszcze ogłoszony. W Stanach Zjednoczonych, gdzie Push to Talk jest już wprowadzane, podczas testów abonenci Cingular Wireless płacili dodatkowo 4 dolary za miesiąc. Z tego widać, jak tani może się okazać system transmisji Voice over IP.

<hr size=1 noshade>Nokia 5140

Komórka jak walkie-takie

Nokia 5140

Komórka jak walkie-takie

Sony Ericsson Z500

Komórka jak walkie-takie

Motorola V400p

GSM 900/1800/1900

Transmisja danych CSD/HSCSD/GPRS/EDGE

Waga 100 g

Wymiary 106x46x23 mm

Wyświetlacz 4096 kolorów w rozdzielczości 128x128

Aparat VGA Możliwość nagrywania wideoklipów

Inne ciekawe funkcje Wbudowane radio, latarka, termometr, możliwość podłączenia zewnętrznego GPS-u przez Pop Port

Cechy charakterystyczne Odporność na wstrząsy, kurz i wodę

Sony Ericsson Z500

GSM 850/1800/1900

Transmisja danych GPRS/EDGE

Waga 110 g

Wymiary 94x49x24 mm

Wyświetlacz 65 000 kolorów

Aparat VGA Możliwość nagrywania wideoklipów

Inne ciekawe funkcje Klient poczty e-mail, Instant Messaging Cechy charakterystyczne Telefon z dwoma wyświetlaczami, wewnętrznym i zewnętrznym, funkcja Push to Talk zaimplementowana przez firmę Sonim. Dostępny wyłącznie na terenie Ameryki Północnej i Południowej

Motorola V400p

GSM 850/900/1800/1900

Transmisja danych GPRS

Waga 114 g

Wymiary 89x49x25 mm

Wyświetlacz 65 000 kolorów w rozdzielczości 176x220

Aparat VGA Brak możliwości nagrywania wideoklipów

Inne ciekawe funkcje Dzwonki MP3, Bluetooth, pamięć 5 MB, klient poczty e-mail

Cechy charakterystyczne Telefon z dwoma wyświetlaczami, wewnętrznym i zewnętrznym