Komórka, która lubi twoją bliskość...

Japońska firma NTT DoCoMo opracowała komórkę, która automatycznie się blokuje, gdy znajdzie się zbyt daleko od swego właściciela. Telefon DoCoMo/Panasonic P903i "rozpoznaje" użytkownika wykrywając bezprzewodowo znajdującą się w jego portfelu czy kieszeni specjalną kartę.

Odległość między kartą i telefonem nie może być wyższa niż kilka metrów. Jeśli komunikacja między obydwoma urządzeniami zostanie zerwana, komórka szybko się zablokuje.

W telefonie zintegrowano ponadto skaner linii papilarnych oraz moduł identyfikujący użytkownika po jego głosie - dzięki czemu praktycznie zdjęto z właściciela potrzebę zapamiętywania numeru PIN i ewentualnych haseł dostępu do komórki.

Specjaliści z firmy Symantec podkreślają, że współczesne telefony wyposażane są często w technologię Bluetooth, która mogłaby zostać wykorzystana w podobnym celu. Ostrzegają jednoczeście, iż każdy system bezprzewodowej transmisji danych narażony jest na ataki cyberprzestępców - dotyczy to zarówno sieci Wi-Fi, jak i tagów RFID czy elektronicznych kluczyków wyłączających alarmy w samochodach.