Komórka po godzinach
-
- Radosław Wrocławski,
- 01.11.2000
Telefony komórkowe coraz częściej służą nie tyle do rozmowy, ile do celów bardziej rozrywkowych - przesyłania obrazków, dzwonków, wizytówek czy notatek z kalendarza.
Telefony komórkowe coraz częściej służą nie tyle do rozmowy, ile do celów bardziej rozrywkowych - przesyłania obrazków, dzwonków, wizytówek czy notatek z kalendarza.
Do niedawna telefon służył tylko i wyłącznie do prowadzenia rozmów. Lecz dynamiczny rozwój telefonii komórkowej przyczynił się do upowszechnienia tzw. usług dodanych. Obecnie coraz więcej osób używa komórki także do łączenia się z Internetem, przesyłania faksów czy wysyłania SMS-ów. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się krótkie wiadomości tekstowe, czyli SMS-y. Mimo iż jedna wiadomość może zawierać maksymalnie tylko 160 znaków, to w ciągu miesiąca wysyłanych jest ich na całym świecie ponad 10 miliardów i liczba ta stale rośnie. Powodów popularności SMS-ów jest wiele, a do najważniejszych należą: obsługa przez wszystkie telefony dostępne na rynku, niewielki koszt i dyskrecja, której tradycyjna rozmowa zapewnić nie może.

Zanim zostaną zaprezentowane możliwości Smart Messaging, warto poznać kilka informacji podstawowych. Wysłanie SMS-a wiąże się ze spełnieniem następujących warunków:
* Operator musi udostępnić odpowiednią usługę - obecnie wszyscy polscy operatorzy komórkowi pozwalają na wysyłanie SMS-ów, także użytkownikom systemów pre-paid.
* Telefon, który mamy, musi umożliwiać wysyłanie i odbieranie SMS-ów - obecnie wszystkie dostępne telefony mają odpowiednie funkcje.
* W telefonie należy ustawić numer centrum wiadomości (SMS Centrum - SMSC), które zajmuje się dostarczeniem SMS-a pod adres konkretnego telefonu komórkowego, np. w przypadku Ery numer ten to +48602951111, Idei: +48501200777 i Plusa: +48601000310.
* Numer adresata SMS-a musi zawierać kod międzynarodowy - w przypadku Polski to +48. SMS-a można zakodować w jednej z czterech klas DCS (Data Codding Scheme):
* DCS_class 0 (immediate display) - wiadomość zostanie od razu wyświetlona na ekranie telefonu i po przeczytaniu jest automatycznie usuwana.
* DCS_class 1 (store in MS memory) - wiadomość zostanie zachowana w pamięci telefonu.
* DCS_class 2 (store in SIM card memory) - wiadomość zostanie zapamiętana na karcie SIM odbiorcy.
* DCS_class 3 (store in equipment memory) - wiadomość zostanie zapamiętana przez urządzenie zewnętrzne np. w komputerze.
Niestety, wszystkie aparaty dostępne na rynku pozwalają standardowo jedynie na wysyłanie SMS-ów kodowanych w klasie drugiej. Istnieją jednak programy komputerowe, takie jak SMS Gateway czy LogoManager, które pozwalają na wysyłanie SMS-ów w innych klasach. Również niektóre serwisy informacyjne operatorów udostępniane są w innych klasach tak, że ich treść np. ukazuje się bezpośrednio po odebraniu SMS-a (klasa 0).
Smart Messaging
Smart Messaging to nic innego, jak odpowiednio zakodowane wiadomości SMS. Aby z nich korzystać, SMS Centrum musi spełniać kilka wymogów:
- Kodować wiadomości na 8 bitach.#####
- Udostępniać przesyłanie wiadomości jako dane użytkownika (user data).
- Zezwolić na wymuszanie odpowiedniej klasy wiadomości przez telefon użytkownika.
Obecnie z polskich SMSC warunki te spełniają centra sieci Idea Centertel i Plus GSM. Mimo iż technologia Smart Messaging jest dostępna od dość dawna, operator sieci Era GSM (Polska Telefonia Cyfrowa) nie zdecydował się na dostosowanie swojego centrum SMS.
Smart Messaging, choć to standard otwarty, z którego mogą korzystać różni producenci, znalazł się prawie wyłącznie w najnowszych telefonach firmy Nokia. Zastosowano go w następujących modelach telefonów Nokia: 3210, 51x0, 61x0, 62x0, 7110, 8210, 88x0 i 9110.
<span class="srodtytul">Co można przesyłać za pomocą Smart Messaging?</span>
Smart Messaging można wykorzystać do przesyłania m.in.
- wizytówek,#######
- logo grup,#######
- logo operatora,#######
- wiadomości graficznych,######
- dzwonków,#######
- notatek kalendarza.######
Najłatwiej przesłać wizytówkę. W tym celu należy odszukać w książce telefonicznej dane konkretnej osoby, wybrać opcję Wyślij i podać numer telefonu osoby, której wizytówkę chcemy przesłać. Po chwili telefon odbiorcy wyda charakterystyczny dla wiadomości SMS dźwięk, a na ekranie pojawi się napis: Odebrano wizytówkę. Wystarczy wybrać funkcję Zapisz, aby wizytówka znalazła się w naszej książce telefonicznej.