Komórka 'softem' stoi

Telefony komórkowe nie są już tylko urządzeniami do prowadzenia rozmów czy wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Stały się urządzeniami multimedialnymi - odtwarzają pliki muzyczne, robią zdjęcia, przypominają o spotkaniach oraz umożliwiają połączenia z Internetem. Nawet najlepszy, najnowszy i najdroższy model telefonu jest dużo mniej wygodny w zarządzaniu tymi wszystkimi funkcjami, niż zwykła myszka i klawiatura komputera. Dzięki możliwości podłączenia komórki do peceta dodawanie kontaktów, wysyłanie wiadomości do wielu użytkowników, organizowanie czasu, dodawanie galerii zdjęć i muzyki jest łatwe i przyjemne. Przedstawiamy kilka programów, które całościowo zarządzają komórkami, konwertują pliki MP3 na dzwonki polifoniczne lub zdejmują zabezpieczenia simlock.

Aby podłączyć telefon komórkowy do komputera można skorzystać z kilku możliwości. Pierwszą z nich jest połączenie bezprzewodowe - telefon musi mieć w tym przypadku wbudowany port podczerwieni lub Bluetooth. Nasz komputer również musi dysponować odpowiednim portem. Druga możliwość to skorzystanie z kabla USB lub RS232. Takie rozwiązanie jest prostsze i tańsze - unikamy zakupu drogich urządzeń (zakładając, że nie dysponujemy laptopem). Kabelek dla konkretnego modelu telefonu na aukcjach internetowych można kupić za około 20 złotych, więc nie jest to duży wydatek. Obie metody są bardzo łatwe w konfiguracji i nie trzeba do tego zbyt dużego doświadczenia.

Programy zarządzające

Oxygen Phone Manager

Program pozwala na kompleksowe zarządzanie telefonami komórkowymi Nokia (różne modele) z poziomu komputera. Dostępne są takie funkcje jak: książka telefoniczna, grupowanie list kontaktów, kalendarz, spotkania, notatki, instalacja lub deinstalacja gier i programów Java, zarządzanie galerią obrazków, dzwonków, melodyjek, tworzenie kolorowych logo i własnych dzwonków.

Za pomocą aplikacji można również wysyłać i odbierać wszelkiego rodzaju wiadomości, tworzyć i zapisywać wiadomości multimedialne (MMS). Dla użytkowników korzystających z usług WAP pomocna będzie możliwość organizowania zakładek (bookmarks) oraz konfiguracja ustawień GPRS. Ponadto w modelach telefonów obsługujących radio istnieje możliwość ustawiania stacji. Podobnie jest z odtwarzaniem plików MP3 - dostępne są 'playlisty' i odtwarzanie nagrań z dyktafonu.

Użytkownik ma również możliwość oglądania wybieranych numerów, nieodebranych połączeń. Pożyteczną funkcją jest archiwizacja wszystkich danych z komórki na dysku komputera - w każdej chwili (np. po przypadkowym skasowaniu bardzo ważnej wiadomości) można przywrócić wszystkie informacje.

Program oferuje synchronizację z aplikacjami Outlook i Lotus Notes.

Program dla Linuksa

Gnocky to prosta aplikacja do zarządzania telefonami komórkowymi w systemie Linux. Obsługuje ustawianie logo, SMS oraz książkę adresową. W odróżnieniu od swoich konkurentów jest całkowicie bezpłatna (licencja GPL).

MobiMB Mobile Media Browser

Program umożliwia bardzo łatwe zarządzanie kolorowymi tapetami, symbolami (logo) operatora, zdjęciami i dzwonkami polifonicznymi. Po prostu przeglądamy nasze foldery na dysku komputera i przy pomocy technologii 'drag-and-drop' przeciągamy interesujące nas dane do telefonu. Aplikacja korzysta z popularnych połączeń (m.in. kabel USB, port podczerwieni). Program obsługuje modele Nokia: 7210, 7250, 5100, 6100, 6200, 6610, 6800, 3510i, 3530, 3595, 8910i oraz nowsze. Szczegóły dostępne są na stronie producenta.

MobTime Cell Phone Manager

Narzędzie do kompleksowego zarządzania telefonem komórkowym z poziomu PC. Program obsługuje większość popularnych aparatów dostępnych na rynku: Nokia, Siemens, Ericsson, Sony Ericsson lub Motorola. Dzięki wtyczkom każdy telefon może być rozpoznany przez komputer. Do funkcji aplikacji należy: książka adresowa, grupy kontaktów, SMS, logo, dzwonki, przeglądanie folderów telefonu, pobieranie aplikacji Java.

Komórkę możemy podłączyć przy użyciu kabla (RS232 lub USB), portu podczerwieni (IrDA), Bluetooth. W razie problemów z konkretnym modelem można skorzystać z rozbudowanej pomocy na stronie producenta.

Mobile Navigator

Kolejny program do całościowej obsługi telefonu. Jego głównym zadaniem jest synchronizacja danych komputer-komórka. Pozwala na pracę z książką adresową (obsługa Unicode), wysyłanie SMS do kilku grup użytkowników oraz uzyskanie pełnych informacji o telefonie. Do funkcji programu należą również: transfer obrazków (BMP/GIF), plików MIDI, synchronizacja czasu, zaawansowane wysyłanie wiadomości, eksport książki adresowej oraz wiele innych opcji.

Muzyka na komórkę

Mobile Music Polyphonic

Narzędzie do tworzenia i konwersji dzwonków do telefonów polifonicznych. Aplikacja pozwala przekonwertować dowolny plik MIDI, MP3, WAV na polifoniczny dzwonek telefonu komórkowego (SP-MIDI, MMF), obsługiwany przez większość nowych telefonów komórkowych. Aplikacja umożliwia również zamianę odpowiednich nut na sekwencje klawiszy. Program w wersji Shareware posiada ograniczenia co do czasu trwania konwertowanej muzyki.

RingBOX

Kompozytor dzwonków dla Nokii 3210. Program ten służy do przeglądania, tworzenia i grania dzwonków. Jego funkcją jest także przetwarzanie nut na sekwencje klawiszy (note-to-key). Dzięki temu nie trzeba się zastanawiać jak przejść np z nuty "32d3" na inną - komputer dokładnie podaje jakie klawisze należy wciskać. Program zawiera bazę około 200 dzwonków.

Ringtone Converter

Narzędzie umożliwiające konwersję i dodawanie nowych dzwonków telefonów komórkowych bez konieczności posiadania kabla bądź też wysyłania smsów. Aplikacja dokona konwersji muzyki (zapisanej w formacie MIDI, dostępnej za darmo w wielu serwisach internetowych) na format zrozumiały dla konkretnego modelu telefonu, a następnie wyświetli odpowiednie sekwencje klawiszy, które należy wprowadzić wykorzystując klawiaturę komórki.

Autorzy zapisali w programie ponad 100 gotowych dzwonków, jednakże użytkownik ma możliwość skomponowania własnych melodii dzięki wbudowanemu w program kompozytorowi dzwonków. Aplikacja współpracuje z większością modeli telefonów największych firm produkujących komórki ( Alcatel, Kyocera, LG, Motorola, Nokia, NEC, Panasonic, Samsung, Sony Ericsson, Sendo, Sharp oraz Siemens).

Zdejmij SIMLOCK

NokiaFREE Unlock Codes Calculator

Narzędzie, które umożliwia zdjęcie, naprawę zabezpieczeń SIM w telefonach Nokia, Samsung, Siemens, Maxon, NEC, Sony, Panasonic, Vitel, AEG / Telital, Alcatel. Wystarczy odczytać kod IMEI, następnie wybrać kraj, w którym został kupiony telefon i operatora. Program generuje kod, który po wpisaniu zdejmuje zabezpieczenia.

Uwaga! Należy dokładnie przeczytać plik pomocy do konkretnego modelu. Trzeba pamiętać, że jest tylko kilka prób zmiany. Następne trzeba dokonywać przy pomocy kabelka. Taka ingerencja pociąga za sobą utratę gwarancji na telefon. Użytkownik dokonuje zmian na własne ryzyko.

Wyślij grę

Games sMs

Umożliwia wysyłanie gier Java lub Symbian bezpośrednio do telefonu komórkowego. Zawiera 50 darmowych aplikacji, z których można od razu skorzystać. Za jednym razem można wysłać maksymalnie 5 MB danych. Program wysyła SMS, które niestety trzeba wykupić. Nowy użytkownik, który zarejestruje się otrzymuje kilka darmowych punktów do testów.


Zobacz również