Komórka uruchamiana telewizorem

Ekipa The Generics Group z Intrasonics (Cambridge, USA) opracowała system rozsyłania SMS-ów przy pomocy dźwięków. Dzięki technologii Sound Link and Sync możliwe jest wplecenie wiadomości tekstowej w zwykłą ścieżkę audio płynącą z telewizora.

Schemat jest następujący: sygnał z SMS-em zostaje połączony z dźwiękiem emitowanym przez głośniki (w sposób niezauważalny dla człowieka). Następnie wbudowany w komórkę mikrofon go wychwytuje, dekoduje i wyświetla na ekranie telefonu.

Do przesłania wiadomości tekstowych wystarczy zwykły głośnik, czy to wbudowany w telewizor, czy w odbiornik radiowy, czy wreszcie znajdujący się na stacji metra. Twórcy SLS podkreślają, że system może się bardzo przydać tam, gdzie nie docierają fale GSM - np. właśnie w kolejce podziemnej - i w związku z tym pomóc w sytuacjach kryzysowych.

Rob Morland, kierownik Intrasonics, nie opowiada na razie o możliwościach komercyjnego zastosowania SLS, choćby do wplatania SMS-ów w emitowane w telewizji reklamy. Nietrudno się jednak domyślić, że taka możliwość również istnieje...