Komórki - 9 porad zmniejszających ryzyko zachorowania na raka

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała kontrowersyjny raport pod koniec maja stwierdzający, że radiowe częstotliwości pól elektromagnetyczych, których używają telefony komórkowe najprawdopodobniej wywołują raka mózgu.


Komórka powoduje raka?

Komórka powoduje raka?

Raport WHO przygotowało 31 naukowców z 14 krajów - dodali oni telefony komórkowe do listy 240 materiałów, które wywołują raka. Brzmi groźnie, ale jeszcze nie wyrzucajcie swojej komórki do kosza na śmieci. W tej samej klasyfikacji co komórki znajduje się też kawa i piklowane warzywa...

Ta klasyfikcja nie oznacza więc od razu, że każdy telefon komórkowy wywołuje raka. Wciąż nie ma jednoznacznych dowodów. Niezależnie od tego jaka jest prawda - czy telefony komórkowe faktycznie są przyczyną raka mózgu czy też nie, to warto się jednak już teraz zabezpieczyć.

Decyzja należy do nas...

W 2008 roku doktor Ronald Herberman z Uniwersytetu w Pittsburghu zeznawał przed amerykańskim Kongresem w sprawie zagrożeń spowodowanych używaniem komórek. Podał on też sposoby zabezpieczeń, które minimalizują ryzyko zachorowań. Czy je zastosujemy, zależy już tylko od nas.

Oto 9 porad zmniejszających ryzyko zachorowania na raka

1. Należy zminimalizować używanie komórek przez dzieci - rozwijające się organy u dzieci są najbardziej narażone na szkodliwe oddziaływanie pól elektromagnetycznych.

2. Próbuj trzymać telefon komórkowy z dala od swojego ciała podczas rozmowy - używaj trybu głośnomówiącego lub słuchawki Bluetooth. Amplituda pola elektromagnetycznego na dystansie dwóch cali od ciała wynosi ¼ siły promieniowania, podczas gdy w odległości 3 stóp jest aż 50 razy mniejsza.

3. Unikaj noszenia swojej komórki blisko ciała przez długie okresy czasu. W nocy, podczas snu nie trzymaj telefonu pod poduszką ani na stoliku obok łóżka (zwłaszcza jeżeli jesteś w ciąży).

4. Włączaj w telefonie tryb samolotowy - zatrzymuje on promieniowanie elektromagnetyczne

5. Jeżeli już musić nosić przy sobie telefon, lepiej, żeby strona z ekranem była zwrócona do naszego ciała, a tył telefonu powinien być skierowany na zewnątrz od naszego ciała.

6. Nie rozmawiaj długo przez telefon, gdyż biologiczne efekty są bezpośrednio związane z długością oddziaływania pola elektromagnetycznego na nasz organizm.

7. Regularnie zmieniaj strony ciała do których przykładasz telefon.

8. Unikaj używania telefonu, gdy sygnał jest słaby lub gdy poruszasz się z wielką szybkością (np. w samochodzie czy pociągu), gdyż zwiększa to automatycznie moc promieniowania do maksimum.

9. Wybierz telefon komórkowy, który ma najmniejszy poziom SAR (Specific Absorption Rate), który oznacza siłę absorpcji pola elektromagnetycznego przez ludzkie ciało.

A może rezygnacja z posiadania popularnej komórki?

Cała ta sytuacja brzmi niepokojąco. Może należałoby w ogóle zrezygnować z komórki? Ale z drugiej strony jesteśmy przecież od niej uzależnieni. Czy ktoś z Was w ogóle wyobraża sobie codzienne życie bez telefonu komórkowego?