Komórki: Linux w górę, Apple ostro w górę

Zaledwie dwa miesiące temu Gartner donosił, że w zaawansowanych telefonach komórkowych Linux był jedynym systemem operacyjnym, którego udział w rynku spadał. Nowe badania - tym razem opublikowane przez firmę Canalys - pokazują dla odmiany, że w III kwartale 2008 roku największym przegranym był Symbian, a zdecydowanym zwycięzcą - Apple z iPhone OS.

W swych badaniach Gartner porównywał rynek systemów operacyjnych do smartfonów w II kwartale 2007 i 2008 roku (patrz artykuł: "Gartner: w smartfonach Linux słabnie"), natomiast firma analityczna Canalys zajęła się III kwartałem.

Największym przegranym ostatnich 12 miesięcy okazał się Symbian, który rok temu znajdował się na 68,1% dostarczanych urządzeń, podczas gdy teraz był obecny na zaledwie 46,6% smartfonów (-12,4%). Oczywiście nie zmienia to faktu, że Nokia jest ciągle potentatem rynku inteligentnych telefonów - tym niemniej korporacja dość dotkliwie odczuła wejście na rynek iPhone'a (patrz: "Nokia 5800 XpressMusic - pogromca iPhone'a").

Apple = dominator

Co ciekawe, na drugim miejscu zestawienia znalazło się Apple posiadające w ofercie zaledwie jedno urządzenie - iPhone 3G. W zeszłym roku iPhone OS znajdował się na 3,6% dostarczanych urządzeń, w III kw. 2008 roku pojawił się już na co szóstym inteligetnym telefonie (17,3%, +523%)!

Spory wzrost zanotował też Research In Motion (RIM), producent urządzeń BlackBerry, którego udział w rynku skoczył z 10,6% do 15,2% (+83,5%). O umiarkowanym zadowoleniu może mówić Microsoft mający w III kwartale 2008 roku udział wynoszący 13,6% (+42,9%).

Wzrost Redmond był najmniejszy w całej branży (nie licząc spadku Symbiana) - oprogramowanie Microsoftu po tym względem wyprzedził nawet Linux, którego udział w ostatnim kwartale wyniósł 5,1% (+49%). Oczywiście system spod znaku pingwina ma jeszcze sporo do nadrobienia, gdy chodzi o bezwzględną wartość rynkowych udziałów.


Zobacz również