Komórki: cztery miliardy do końca 2008

Dzięki bardzo wysokiemu popytowi w krajach rozwijających się, ilość aktywowanych przez operatorów kart SIM jeszcze w tym roku przekroczy 4 miliardy.

Analizy firmy Informa Telecoms & Media wskazują, że osiągnięcie czwartego miliarda nastąpiło w ciągu zaledwie 5 kwartałów. Rynek najbardziej dynamicznie rozwija się obecnie w Chinach, Indiach, Indonezii, Wietnamie, Pakistanie i Brazylii. Popyt jednak wkrótce osłabnie, kiedy to penetracja komórkowa w skali globalnej sięgnie 70%. Pięciomiliardowa karta SIM trafi na rynek w IV kw. 2011 roku.

"Operatorzy mają świadomość, że nie chodzi już tylko o zwiększanie ilości abonentów. Rynki wschodzące nie są już dla nich tak atrakcyjne. Rozwój szerokopasmowej transmisji danych - na przykład technologii HSPA - otworzył przed sieciami komórkowymi nowe, obiecujące źródła przychodów, zwłaszcza w segmencie klientów o wyższych przychodach" - komentuje Nick Jotischky, główny analityk Informa Telecoms & Media.

Bardzo wyraźne osłabienie dynamiki rynku można będzie zaobserwować po 2011 roku. Z prognoz wynika przykładowo, że w Europie Wschodniej przyrost aktywacji spadnie z 12,95% w 2008 r. do zaledwie 0,67% w 2013 roku.

Czytaj także:

- Rośnie mobilny biznes


Zobacz również