Komórki pełne mocy

Jeden z największych na świecie producentów telefonów komórkowych - koncern Motorola - opracował technologię produkcji superwydajnych baterii dla urządzeń przenośnych.

Naukowcom z firmy Motorola udało się wyprodukować miniaturową "komórkę paliwową", która z czasem mogłaby zastąpić tradycyjne baterie używane w notebookach, palmtopach czy telefonach komórkowych.

Nowe ogniwa zasilające używają płynnego metanolu. "Paliwo" to, dzięki specjalnie opracowanej technologii, umożliwia 10-krotnie dłuższą pracę baterii niż obecnie stosowane akumulatory. Komercyjna premiera tego typu baterii ma się odbyć za ok. 5 lat. Wykorzystanie nowego rozwiązania spowoduje, że komputery przenośne będą mogły nieprzerwanie działać 20 godzin, a w telefonach komórkowych bateria będzie ładowana raz w miesiącu. Komórki paliwowe mają wyglądać jak naboje z . Poziom metanolu będzie zawsze widoczny, co pozwoli użytkownikom na kontrolowanie stanu naładowania baterii.

Technologia zamiany energii chemicznej na elektryczną jest znana od ponad 150 lat. Inżynierowie z firmy Motorola znacznie ją uprościli, usuwając potrzebę stosowania pomp tlenowych (powietrze jest konieczne do tego, aby w bateriach zachodziły odpowiednie reakcje). Dzięki swej prostocie rozwiązanie to ma szansę znaleźć szerokie zastosowanie w urządzeniach przenośnych.

Więcej informacji: www.news.com