Komórki z dźwiękiem 3D

Brytyjska firma Sonaptic opracowała technologię, umożliwiającą uzyskanie dźwięku przestrzennego w... telefonach komórkowych. Uzyskanie takiego efektu z dwóch głośniczków jest możliwe dzięki szczegółowej analizie psychoakustycznej i skomplikowanemu przetwarzaniu sygnału audio.

Firma Sonaptic znana jest także z tego, że wcześniej opracowała technologię dźwięku 3D dla konsoli Xbox firmy Microsoft. Teraz powoli wkracza ze swoimi produktami na rynek telefonów komórkowych.

Pierwsze telefony, wyposażone w system dźwięku przestrzennego są już dostępne w Japonii. Póki co, jest on wykorzystywany jednynie w dołączonej grze, kilku klipach wideo i kilku dźwiękowych. Jednak możliwości, jakie stwarza nowa technologia, są bardzo duże i patrząc na zdecydowany rozwój wszelkich technologii multimedialnych w tym sektorze, należy przypuszczać, że już niedługo dźwięk 3D może na stałe zagościć w naszych "komórkach".

Głównym zastosowaniem systemu firmy Synoptic będą z pewnością gry projektowane dla telefonów komórkowych - zastosowanie w nich dźwięku 3D znacznie poprawi ich odbiór i wrażenia z samego grania. Co będzie dalej - czas pokaże. Można sobie także wyobrazić zastosowanie tej technologii w innych urządzeniach przenośnych, takich jak odtwarzacze mp3 oraz wideo, czy też małe konsole do gier.

Więcej informacji

Więcej na temat analizy psychoakustycznaj


Zobacz również