Komórkowe marzenia

Era GSM wyprzedziła swego konkurenta Plus GSM nie tylko rozpoczynając dwa tygodnie wcześniej działalność, ale także znacznie szybciej przygotowała w Internecie stronę WWW

W połowie września w Polsce rozpoczęła działalność pierwsza sieć cyfrowej telefonii komórkowej Era GSM. Na początku października swoje usługi zaoferowała również konkurencyjna do niej sieć Plus GSM. Obecnie firmy te toczą wyścig o pokrycie swoim zasięgiem jak największego obszaru kraju.

Wejście z ofertą swych usług obydwu konkurencyjnych konsorcjów poprzedziła intensywna akcja reklamowa, która okazała się nad wyraz skuteczna rozbudzając wśród Polaków chęć posiadania "małego cacka" - telefonu komórkowego GSM. Wyrazem tego było to, że Era GSM już po kilku pierwszych dniach działalności pozyskała 6 tys. klientów, a więc liczbę którą wcześniej Centertel zdobywał w ciągu miesiąca.

Plus GSM, który ze swoją ofertą wystartował dwa tygodnie później po Erze GSM, nie może nadrobić straconego na początku dystansu do konkurenta, choć kusi potencjalnych klientów 601 minutami darmowego czasu rozmów do wykorzystania w ciągu 6 miesięcy.

Trochę niespodziewanie do rozgrywki włączył się też Centertel. Wielu bowiem, działającą w starszej, analogowej technologii sieć, skazywało na nieuchronną zagładę w obliczu cyfrowej konkurencji. Tymczasem prowadząc agresywną kampanię reklamową pod hasłem: "Uwiązani przez mały zasięg" nawiązującym do posiadaczy aparatów GSM, firma osiągała w ostatnich miesiącach najlepsze wyniki sprzedaży w swojej historii. Liczba abonentów tej sieci szacowana jest już na około 130 tys.

Dla wielu osób sporym rozczarowaniem był niewątpliwie fakt, że "zabawa" w komórkową telefonię cyfrową jest w sumie dość droga. Tak naprawdę nie może to jednak dziwić, operatorzy musieli bowiem ponieść wysokie koszty związane z opłatami licencyjnymi czy uruchomieniem sieci. Poza tym, dysponując na początku wątłą infrastrukturą byli niejako zmuszeni do wyznaczenia "cen zaporowych", aby odpowiednio ostudzić popyt - trudno bowiem sobie wyobrazić jak mogliby sobie poradzić, gdyby marzenia o cyfrowej komórce od razu zapragnęły zrealizować setki tysięcy Polaków. Prawdopodobnie więc z czasem, kiedy operatorzy zechcą powiększyć grono swych klientów, ceny ich usług będą się obniżać. Miejmy nadzieję!

Operatorzy w Internecie

Może to przypadek, a może potwierdzenie większej operatywności operatora ERA GSM, że firma ta wyprzedziła swego konkurenta nie tylko o dwa tygodnie wcześniej rozpoczynając działalność, ale także szybciej przygotowując w Internecie swoją stronę WWW. Plusowi GSM nie udało się jeszcze do końca przyprowadzić tego "przedsięwzięcia" (sprawdzaliśmy w połowie listopada). Także Centertel nie posiadał jeszcze swojej strony, a tylko anonsował adres - po jego odwiedzeniu ukazywała się wiadomość, że strona jest w przygotowaniu.

Dla potencjalnych klientów niewątpliwie jednak najbardziej wartościowy będzie KĄCYKO, czyli kącik cyfrowej komórki przygotowany przez Jacka Rutkowskiego. Wybierając zaś cyfrowy telefon komórkowy czy dodatkowe akcesoria można zajrzeć na strony ich producentów.