Komórkowe nowości - twardy dysk, optyczny zoom i karoseria Ferrari

Czasy, w których telefon komórkowy służył tylko do prowadzenia rozmów i wysyłania SMS-ów, odchodzą w niepamięć. Wydatnie przyczyniają się do tego producenci tych urządzeń, co chwilę prezentując nowe, coraz bardziej wysublimowane telefony. Kolejną granicę w tym zakresie przekroczył właśnie koncern Samsung, który zaprezentował telefon SPH-V5400 - urządzenie wyposażone we... wbudowany twardy dysk o pojemności 1,5 GB, na którym można przechowywać pliki MP3, wideo lub cyfrowe zdjęcia. Oczywiście, to nie wszystko - urządzenie może też pełnić funkcje aparatu fotograficznego, odtwarzacza MP3 i radia FM.

W zaprezentowanym przez Samsunga na targach The International Telecommunication Union Telecom Asia 2004 telefonie zastosowano 1-calowy dysk twardy o pojemności 1,5 GB. Przedstawiciele koncernu zapewniają, że jest to pierwsza na świecie komórka, w której zamontowano twardy dysk.

Samsung SPH-V5400

Samsung SPH-V5400

Telefon prezentuje się dość skromnie - na pierwszy rzut oka wydaje się typową, składaną komórką. Urządzenie ma dwa wyświetlacze - kolorowy, o rozdzielczości 240 x 320 pikseli i monochromatyczny, o rozdzielczości 128 x 128 pikseli (ten drugi umieszczono na obudowie, dzięki temu użytkownik nie musi rozkładać telefonu, by zorientować się kto dzwoni). Wyposażenie uzupełniają: dwa głośniki, wyjście telewizyjne (dzięki temu zdjęcia zapisane na wbudowanym dysku można oglądać na ekranie telewizora) oraz cyfrowy aparat fotograficzny, wyposażony w matrycę o rozdzielczości 1 megapiksela.

Na razie w Korei

Na wbudowanym twardym dysku zapisać można nie tylko zdjęcia rejestrowane za pomocą aparatu, ale pliki MP3 czy wideo (wbudowany aparat może bowiem rejestrować również klipy filmowe). Obecni na targach przedstawiciele Samsunga zapowiedzieli, że już pod koniec września urządzenie dostępne będzie w ofercie jednego z koreańskich operatorów komórkowych - cenę telefonu ustalono na 800 USD. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy model SPH-V5400 pojawi się w sprzedaży w innych regionach.

Samsung nie poinformował, kto jest producentem zastosowanego w telefonie 1-calowego twardego dysku - wiadomo jednak, że takie urządzenia mają w swojej ofercie m.in. Hitachi Global Storage Technologies, Cornice oraz GS Magicstor. Co ciekawe, wkrótce na rynek mają trafić dyski o jeszcze mniejszych gabarytach - plany wprowadzenia do oferty dysków o średnicy 0,85 cala ujawniły firmy Toshiba i Seagate Technology.

Dyski kontra karty?

W chwili obecnej najczęściej spotykanym w komórkach nośnikiem danych (oprócz wbudowanej pamięci) są wymienne karty flash - analitycy IDC szacują, iż do końca bieżącego roku na całym świecie sprzedanych zostanie 246 milionów tego typu telefonów. Karty do nich produkuje m.in. firma SanDiska, której najnowszy produkt - karta pamięci RS-MMC (Reduced Size MultiMediaCard) jest jednym z najmniejszych na świecie nośników flash (24 x 18 x 1.4 mm). Wiadomo już, że nośnik ten będzie stosował w swoich telefonach m.in. Siemens.

Cyfrowy zoom w 'komórce'

Sharp V602SH

Sharp V602SH

Jak już wspomnieliśmy, Samsung nie jest pierwszą firmą, która próbuje zmienić sposób, w jaki ludzie korzystają z telefonów komórkowych. Niedawno opinie publiczną zadziwił również koncern Sharp, który zaprezentował urządzenie o nazwie V602SH - trudno tu właściwie powiedzieć, czy jest to telefon komórkowy z wbudowanym aparatem fotograficznym czy może aparat fotograficzny z funkcją telefonu - zastosowana w V602SH "cyfrówka" dysponuje matrycą o rozdzielczości 2 megapikseli i optycznym zoomem (!), w niczym nie ustępuje więc zwykłym aparatom fotograficznym. Przedstawiciele Sharpa zapewniali przy okazji premiery urządzenia, że jest to pierwsza na rynku komórka, w której zastosowano aparat fotograficzny z optycznym zoomem. Co ciekawe, w urządzenie zastosowano ruchomy wyświetlacz - pozwala to na złożenie telefonu tak, że wyglądem przypominał on tradycyjny aparat fotograficzny.

Komórka jak Ferrari

Pininfarina i833

Pininfarina i833

Zgoła odmienną taktykę zastosowała ostatnio firma Motorola, która zdecydowała się na zainteresowanie klientów telefonem o zdecydowanie nietypowym wzornictwie. Urządzenie stworzono we współpracy ze słynną włoską firmą projektową Pininfarina. W telefonie rzuca się w oczy przede wszystkim tytanowa obudowa, o miękkich, zaokrąglonych kształtach, przywodzących na myśl karoserie legendarnych włoskich aut (autorzy projektu przyznają się do inspiracji karoseriami Ferrari i Maserati). Z wzorniczych ciekawostek warto wymienić zaślepkę gniazda zestawu głośnomówiącego, imitującą korek wlewu paliwa oraz złącze, umożliwiające podłączenie telefonu np. do komputera - do złudzenia przypomina ono z kolei samochodowy wlot powietrza. Niestety, na zaopatrzenie się w to urządzenie szansę mają tylko nieliczni - Pininfarina i833 dostępna będzie w limitowanej serii. Cena na razie pozostaje nieznana.

Wedle szacunków firmy analitycznej Gartner, w ciągu pierwszej połowy roku na całym świecie sprzedano 300 mln telefonów komórkowych. Prognoza firmy analitycznej zakłada, że na koniec roku rynek wchłonie 620 mln szt. aparatów, jednak jeśli utrzyma się obecne tempo wzrostu, końcowy wynik może sięgnąć nawet 650 mln komórek.