Komórkowe śledzenie

Szwedzka firma udostępni wkrótce sieciową usługę o nazwie Finder, umożliwiającą lokalizację osób używających telefonów komórkowych.

Szwedzka firma CellPoint Systems zapowiedziała wprowadzenie usługi o nazwie Finder, pozwalającej na ustalenie położenia osoby używającej telefonu komórkowego. Według prezesa Petera Henricssona, jest to kolejna interesująca usługa dla rosnącej na całym świecie rzeszy użytkowników telefonii komórkowej.

Aby określić miejsce pobytu posiadacza telefonu komórkowego, wystarczy na stronach CellPoint wprowadzić nazwisko poszukiwanej osoby (ewentualnie inne informacje, np. nazwę firmy, w której pracuje) i już otrzymamy wiadomość w stylu: Piotr jest koło miejscowości X, w odległości 12,5 km na zachód od Ciebie.

"Nie ma w tym żadnych czarów - twierdzi P. Henricsson - każdy aktywny telefon zgłasza się najbliższej stacji bazowej sieci GSM. Wykręcając jego numer, nie musimy się zastanawiać, gdzie on się fizycznie znajduje, bo sieć dobrze to wie".

Dla zachowania prywatności osoba namierzona będzie o tym informowana poprzez komunikat tekstowy wyświetlany na ekranie telefonu. Jeżeli nie zechce, to informacja o jej położeniu nie zostanie przekazana osobie namierzającej. Obecnie CellPoint Systems opracowuje plan marketingowy i cennik Findera. Usługa ta ma zostać uruchomiona w kwietniu.

Więcej informacji: www.pcworld.com/

www.cellpt.com