Komórkowi giganci lubią Linuksa

Sześć firm z branży telekomunikacyjnej oficjalnie ogłosiło utworzenie organizacji non-profit, mającej zająć się stworzeniem wspólnej platformy dla telefonów komórkowych zbudowanej na Linuksie. W jej skład weszli nie tylko producenci komórek, ale także operatorzy.

Fundację, o utworzeniu której mówiono już w połowie zeszłego roku, nazwano LiMo; jej założycielami są Motorola, NEC, NTT DoCoMo, Panasonic Mobile Communications, Samsung Electronics i Vodafone. Oczywiście, do współpracy mogą przystąpić także inne, zainteresowane firmy. Dziwnym wydaje się tutaj fakt, że firmy, które już dziś oferują rozwiązania oparte na "mobilnym Linuksie" nie weszły od razu w skład fundacji. Należą do nich między innymi Trolltech, MontaVista Software, Wind River, czy PalmSource.

Celem nowej fundacji jest dostarczenie interfejsów programistycznych API oraz referencyjnej implementacji platformy linuksowej dla urządzeń mobilnych, a także gotowych modułów i zestawu testów mających zapewnić zgodność platformy z zatwierdzonymi specyfikacjami. Fundatorzy LiMo wierzą, że mają szansę na stworzenie jednolitej platformy, zwłaszcza, że niektórzy posiadają już w swojej ofercie telefony komórkowe działające na systemie spod znaku pingwina.

Fundacja zapowiada, że będzie zabiegać o nowych członków na kongresie 3GSM, mającym się odbyć w przyszłym miesiącu w Barcelonie.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej witrynie LiMo Foundation, czy też w angielskiej Wikipedii.