Komórkowy Asus

Jako pierwszym w Polsce udało nam się przetestować palmphon firmy Asus, niezwykle podobny do Sony Ericssona P900.

Udało nam się zdobyć do testów wypatrzony na targach CeBIT telefon Asus P505. Z wyglądu bardzo przypomina Sony Ericssona z serii P, wiele osób myślało nawet, że testujemy następcę P900. Asus P505 różni się jednak znacząco pod względem możliwości od Sony Ericssona. Zainstalowano na nim system Windows Mobile for Pocket PC: Phone Edition 2003, do którego powstało znacznie więcej aplikacji niż do Symbiana w P900. Obsługa systemu Microsoftu wymaga jednak sporego przyzwyczajenia, zwłaszcza jeśli ktoś nie miał doświadczenia z palmphonami.

Telefon firmy Asus wyposażono w dotykowy ekran o rozdzielczości 320x240 pikseli. Taką samą rozdzielczością dysponuje większość palmtopów, ale ten ma mniejszy ekran, dzięki czemu efekt jest znacznie lepszy.

Gdy Asusa trzyma się w kieszeni, wyświetlacz przesłonięty jest klapką z klawiaturą numeryczną i tylko niewielka jego część jest dostępna. Interfejs przy zamkniętej klapce do złudzenia przypomina zastosowany w Sony Ericssonie P900.

Niestety, w Asusie nie da się pisać SMS-ów, korzystając z klawiszy numerycznych. Jedyna możliwość redagowania tekstów to użycie rysika i klawiatury wyświetlanej na ekranie. To spora niedogodność, gdy jedna ręka trzyma np. poręcz w pociągu.

Asus dysponuje 64 MB pamięci RAM, które rozszerzyć można za pomocą kart SD. Z tyłu obudowy umieszczono aparat cyfrowy z matrycą 1,3-megapikselową, pozwalający również na kręcenie filmów.

Dane z innymi urządzeniami Asus może wymieniać poprzez port podczerwieni oraz Bluetooth. Niestety, zabrakło WLAN. Główną wadą palmphonów są za ciche dzwonki. Pod tym względem Asus P505, w porównaniu z konkurencją, wypada doskonale.

Nie ma co ukrywać: połączenie wydajnego procesora Intel PXA-720, taktowanego z częstotliwością 520 MHz, bardzo popularnego systemu Windows Mobile, dużego dotykowego ekranu i niewielkich rozmiarów w porównaniu z Era MDA III, czyni z Asusa niezwykle ciekawą komórkę. Ciekawą, jeśli nie potrzebujesz WLAN i zniesiesz niedogodność z pisaniem SMS-ów oraz dość specyficzną obsługę systemu operacyjnego.

Cena ok. 3000 zł

Więcej na: http://www.pronox.pl