Komórkowy raj

Podczas kongresu GSM w Cannes, jak co roku, przedstawiono nowości rynku telekomunikacyjnego. Niemal każdy liczący się producent zaprezentował tam po raz pierwszy modele, które trafią do sprzedaży w tym roku. Pokazano również prototypy o niezwykłych możliwościach.

Firma LG potwierdziła prace nad telefonem wyposażonym w aparat cyfrowy z matrycą 6 oraz 7 Mp! Dostawcą optyki do pierwszego z nich będzie Canon, a do drugiego Sony. LG planuje wprowadzenie tych telefonów do sprzedaży w połowie tego roku. Niestety początkowo komórki dostępne będą jedynie na rynku japońskim.

Motorola pochwaliła się serią produktów do każdego segmentu, w tym telefonów przeznaczonych do pracy w sieci 3G. Godny uwagi jest model E1120 z aparatem o matrycy 3 Mp, pozwalający również na nagrywanie sekwencji wideo i prowadzenie wideokonferencji. Cieszy lampa błyskowa o mocy 30 luksów, pozwalająca na robienie zdjęć w nocy, co jest problemem wielu telefonów komórkowych.

Motorola wyróżniać się będzie ekranem o rozdzielczości 320x240 pikseli, a producent nie zapomniał ani o module Bluetooth, ani o czytniku kart pamięci TransFlash, który umożliwi telefonowi zastąpienie np. odtwarzacza MP3. Miłośnicy muzyki ucieszą się również na wieść o dzwonkach 3D, zaimplementowanych w Motoroli E1120. Najwyraźniej szykuje się premiera kompletnego i niedużego telefonu komórkowego. Czyżby ideał?

Samsung zachwala model Z500 jako najmniejszy na świecie telefon trzeciej generacji. Z pewnością będzie nie tylko mały, ale i funkcjonalny. Bez problemów za jego pomocą przeprowadzisz wideokonferencję i zrobisz zdjęcie aparatem z matrycą 1 Mp. W tak niewielkim telefonie zmieściły się 50 MB pamięci i czytnik kart TransFlash, na którym zapisać można oprócz zdjęć również pliki MP3, AAC i AAC+, obsługiwane przez wbudowany odtwarzacz muzyczny. W Z500 znajdzie się również moduł Bluetooth.

Ponieważ aparat jest składany, wyposażono go w dwa wyświetlacze, jak zwykle wysokiej klasy: zewnętrzny OLED i wewnętrzny 262 000 kolorów, pracujący w rozdzielczości 220x176, jak zwykle u Samsunga.

Model Z130 od Z500 różni brak czytnika kart pamięci, ale przede wszystkim wygląd i ciekawy sposób ustawiania ekranu. Można go obracać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dzięki czemu łatwo przeobrazić Z130 w telefon panoramiczny.

Samsung pracuje nad jeszcze jedną nowością, która sprawi, że problem małej pamięci w komórkach bezpowrotnie zniknie. Mowa tu o układzie przechowującym do 2,5 GB danych - jest tak mały, że może zostać wykorzystany we wszelkich urządzeniach przenośnych.

Sony Ericsson również stawia na komórki 3G

Model Z800 jest wzorowany na V800 - telefonie zaprojektowanym przez Sony Ericsson dla Vodafone. Za pomocą Bluetooth, podczerwieni (IrDA) lub kabla USB będzie można szybko zsynchronizować swój kalendarz, uzupełnić kontakty czy inne dane w komputerze. Telefon oferuje również dużo pamięci na aplikacje Java, e-maile, wideoklipy, obrazy czy pliki muzyczne. Jest wyposażony w kartę pamięci 64 MB Memory Stick Duo i może współpracować z Memory Stick PRO Duo o pojemności do 1GB.

Z800 pozwala na robienie zdjęć o rozdzielczości 1,3 megapiksela obracanym aparatem cyfrowym. Fotografię oraz inne dane wysłać można przez port podczerwieni, Bluetooth lub do komputera, korzystając z kabla USB.

Seria K - K500, K700 - powiększy się o K600. W pozycji pionowej to telefon, a w pozycji poziomej wielofunkcyjny aparat fotograficzny o rozdzielczości 1,3 Mp, wyposażony w aktywną zasłonę obiektywu, która zapewnia jego szybką aktywację oraz dodatkową ochronę.

W sieciach 3G UMTS operatorzy sieci komórkowych przesyłają więcej treści z większą prędkością. Telefon K600 bez problemu obsługuje najnowsze gry 3D i kolorowe animacje. Chcąc zaprezentować użytkownikom poziom tych rozrywek, w K600 fabrycznie instaluje się grę 3D "Vijay Singh Pro Golf 2005" firmy Gameloft.

Sony Ericsson zapowiada nową serię telefonów, które będą połączeniem walkmana i komórki. Czy po słabej sprzedaży Nokii 5510 warto w nie inwestować, okaże się w drugiej połowie 2005 roku.

Na koniec przedstawiamy nowy produkt Nokii - telefon 6680. To UMTS-owa komórka fotograficzna (aparat VGA), przystosowana do przesyłania wideo, z dwoma wbudowanymi aparatami fotograficznymi, lampą błyskową i ekranem, wyświetlającym 262 000 kolorów. Odsuwając tylną osłonę aparatu cyfrowego, można go łatwo włączyć. Można go również używać podczas połączenia wideo.

Oprócz rozbudowanego zestawu funkcji typowych dla smartfonów, takich jak organizator, transmisje strumieniowe wideo i przeglądarka internetowa, telefon Nokia 6680 udostępnia także funkcje 3G, na przykład dwukierunkową wideorozmowę lub przesyłanie wideo. Urządzenie wykorzystuje platformę Series 60, obsługuje karty pamięci MMC i wymienia dane z innymi telefonami lub palmtopami przez Bluetooth. W sprzedaży pojawi się w pierwszym kwartale 2005 roku.


Zobacz również