Komórkowy spam będzie karalny

Holenderskie władze zamierzają zakazać przesyłania niepożądanych informacji tekstowych SMS.

W odpowiedzi na liczne skargi holenderski urząd d/s telekomunikacji przeprowadził ankietę w sprawie zakazania przesyłania nie zamawianych informacji tekstowych w sieciach telefonii komórkowej. Taki "smsowy spam" blokuje sieci teletransmisyjne i marnuje czas wielu odbierającym go osobom.

Wiadomości SMS (Short Message Service) służą do przekazywania tekstowych informacji bezpośrednio do urządzeń przenośnych. Pod koniec roku w Holandii wykorzystano je do masowego reklamowania linii "tylko dla dorosłych". Posiadacze telefonów komórkowych otrzymywali komunikaty zawierające numer telefonu z tekstem "Proszę, zadzwoń!". Myśląc, że to ktoś znajomy, osoby te oddzwaniały i dopiero wtedy okazywało się, iż zostały wprowadzone w błąd. Przy miesięcznym rozliczeniu okazywało się ponadto, że była to droga pomyłka, bowiem minuta połączenia kosztowała ok. 1 USD.

Zobacz również:

  • SMS-ujesz z Androida? Wkrótce będziesz mógł pochwalić się nowym profilem

Holenderscy operatorzy, organizacje konsumentów oraz instytucje państwowe (m.in. Onafhankelijke Posten Telecommunicatie Authoriteit) postanowiły rozwiązać ten problem. Szef OPTA Jeroen Nugteren stwierdził: "Do kwietnia powinniśmy wyjaśnić sprawę i opracować poprawki do naszego prawa telekomunikacyjnego".

Proponowane jest wprowadzenie metody opt-in, oznaczającej, iż najpierw abonent musi wyrazić zgodę na przesyłanie mu reklam, a nie jak dotychczas w stosowanej metodzie opt-out w przypadku otrzymywania już spamu wysłać sprzeciw do nadawcy, aby takowych informacji już mu nie przysyłał.

Więcej informacji: www.opta.nl