Kompakt z wymienną optyką - aparat Panasonic Lumix G1

W wyścigu o pozycję na rynku aparatów cyfrowych Panasonic przedstawił pierwszy kompaktowy aparat cyfrowy z wymienną optyką.

Lumix DMC-G1 zmniejsza różnicę pomiędzy zwykłym kompaktem, a lustrzankami SLR. Posiada on podobne możliwości dostosowania optyki, a korzysta z mniej skomplikowanych systemów i mniejszego korpusu. Zamiast odbijać światło w lustrze dalej do wizjera, G1 przesyła je poprzez sensor do monitora.

Oznacza to podgląd na żywo tego, co widzi aparat zarówno na 3-calowym wyświetlaczu jak i w wizjerze dużej rozdzielczości. Dzięki monitorowi LCD możliwe jest dostosowanie wielu nastawów jak szybkość migawki i zobaczenia efektu przed wykonaniem zdjęcia. Są jednak pewne wady. Jedną jest utrata podglądu na niemal 4 sekundy po zrobieniu zdjęcia. Aparaty SLR przetwarzają obraz znacznie szybciej, a w wizjerze nigdy nie tracimy widoku fotografowanego obiektu.

Dzięki prostej konstrukcji DMC-G1 waży 385 gram. To niemal 2 razy więcej niż waga Lumixa FX150 ale znacznie mniej niż nowego Nikona D90 ważącego 620 gram.

G1 korzysta z nowego montażu obiektywów Micro Four Thirds System. To mniejsza wersja Four Thirds opracowanego przez Olympusa właśnie do takich aparatów. G1 może korzystać z obiektywów obu typów z tym, że system Micro nie wymaga przejściówki.

Sprzedaż na rynkach globalnych rozpocznie się w październiku. W Japonii cena aparatu będzie wynosiła ok. 750 dolarów, w USA 800 dolarów, a w Europie ok. 1,120 dolarów czyli 800euro. Docelowymi nabywcami będą osoby okazjonalnie zajmujące się fotografią wymagające jednak lepszej jakości niż oferowana przez kompakty lecz nadal wolące prostsze i lżejsze rozwiązania niż aparaty SLR.

Premiera dała Panasonic możliwość zaprezentowania nadchodzących modeli z nowej serii G. Inny aparat spod litery "G" pojawi się w pierwszej połowie przyszłego roku i będzie oferował możliwość wykonywania filmów HD z wykorzystaniem autofocusa.

Więcej w materiale wideo.


Zobacz również