Kompakty do kieszeni


Fujifilm Finepix F455 i F450

Elegancki i prosty w obsłudze.

Fujifilm proponuje dwa niewielkie modele metalowych cyfrówek. Obydwa aparaty są bardzo podobne - dysponują taką samą optyką i matrycą CCD. Różni je właściwie tylko wielkość obudowy. Zdjęcia przedstawiają nieco większy i tańszy o 200 zł model F455.

Aparaty Fujifilm zostały wyposażone w matrycę o rozdzielczości 5 Mp oraz obiektyw zmiennoogniskowy o nietypowym współczynniku przybliżania - 3,4x.

Kompakty do kieszeni
Kompakty do kieszeni

Obrazy zarejestrowane podczas testów charakteryzują się dobrą ostrością, dynamiką i niskim poziomem szumów. Niestety słabo działa automatyczne równoważenie bieli przy sztucznym oświetleniu.

Dane techniczne

Cena 1699 zł

Rozdzielczość 2592 x 1944 (5 mln)

Ogniskowa 38-140 mm

Jasność obiektywu 1:2,8-5,5

Formaty zapisu jpeg

Czułość 80/100/200/400 ISO

Karta pamięci xD/16 MB

Waga 180 g

Wielkość 93 x 56 x 22 mm

Premier DC-6331

Sześć milionów po niewielkim liftingu.

We wrześniowym numerze ZOOM-a zaprezentowaliśmy udany model cyfrówki z Tajwanu - Premier DC-6330. Do naszego laboratorium trafił teraz jego wydawałoby się bliźniaczy brat - niewiele różniący się stylistyką obudowy model 6331.

Okazało się, że nowa wersja urządzenia nie tylko wyglądem obudowy odbiega od testowanej we wrześniowym numerze pierwszej sześciomilionówki Premiera. Następca okazał się gorszy ze względu na znacznie słabszą dynamikę obrazu. Najlepsze noty Premier zdobył za ostrość obrazu i odwzorowanie pól neutralnych przy ręcznym ustawieniu balansu bieli.

Kompakty do kieszeni
Kompakty do kieszeni

Aparat w porównaniu z innymi cyfrówkami z tej grupy cenowej wyróżnia się sporymi możliwościami: pracuje we wszystkich trybach doboru parametrów ekspozycji, pozwala na zapis obrazu w bezstratnym formacie TIFF, a podgląd wyświetlany jest na dwucalowym monitorze LCD.

Dane techniczne

Cena 1249 zł

Rozdzielczość 2816 x 2112 (6 mln)

Ogniskowa 35-105 mm

Jasność obiektywu 1:2,8-4,7

Formaty zapisu jpeg, tiff

Czułość 50/100/200 ISO

Karta pamięci SD/32 MB

Waga 210 g

Wielkość 94 x 35 x 65 mm

Samsung Digimax A6

Zwycięzca naszego testu kosztuje niewiele. W dodatku robi zdjęcia dobrej jakości.

Na pierwszy rzut oka, zwycięzca obu kategorii nie różni się od wielu innych oferowanych na rynku kompaktowych cyfrówek. Digimax A6 został zaprojektowany dość typowo - na górze umieszczono koło trybów pracy, z tyłu obok wyświetlacza znajdują się strzałki służące do nawigacji po menu, a pod kciukiem fotografującego zlokalizowano przyciski do zmiany ogniskowej. Aparat z pewnością byłby wygodniejszy w obsłudze, gdyby nie miejsce wbudowania obiektywu, który znajduje się na skraju obudowy - trudniej przez to oburącz utrzymać korpus. Mimo tego mankamentu aparat pod względem ergonomii obsługi należy ocenić pozytywnie.

Kompakty do kieszeni
Kompakty do kieszeni

W teście dynamiki aparat oceniliśmy średnio głównie ze względu na kłopoty z odwzorowaniem szczegółów w najjaśniejszych partiach obrazu. Test ostrości aparat przeszedł bardzo dobrze.

Duże możliwości

Jednak to nie ze względu na budowę ta cyfrówka została wyróżniona przez nas spośród innych modeli. Najważniejsze są duże możliwości tego modelu i dobra jakość zdjęć. Aparat dysponuje sześciomilionową matrycą, która umożliwia zapis fotografii o wymiarach 2816 x 2112 pikseli, co pozwala na wydruk zdjęcia (bez interpolacji) o wymiarach 23,8 x 17,9 cm przy rozdzielczości 300 dpi.

Kompakty do kieszeni

Koło zmiany trybów pracy. Za jego pomocą można ustawić tryb automatyczny, ręczny oraz preselekcje. Poza tym możliwe jest także ustawienie typowych profili (np. zdjęcia portretowe).

Kompakty do kieszeni

Z boku aparatu umieszczono wnękę na dwie baterie typu AA (R6) oraz kartę pamięci Secure Digital. Urządzenie ma także wbudowaną pamięć flash 32 MB.

Kompakty do kieszeni

Zdjęcia na zewnątrz - Fotografia wykonana w plenerze, w pochmurny dzień. Aparat bez problemu dostosował się do panujących warunków oświetleniowych.

Producent wyposażył model w trzykrotny zoom, pracujący w zakresie ogniskowej odpowiadającej 38-114 mm. Ponadto A6 dysponuje wieloma funkcjami i trybami. Przede wszystkim można dowolnie dobierać parametry ekspozycji (także za pomocą preselekcji), wybierać jeden z dwóch sposobów pomiaru oświetlenia (punktowy i matrycowy), wpływać na czułość matrycy (dostępne są 3 zakresy) i ręcznie ustawiać balans bieli.

Kompakty do kieszeni

Portret - Zdjęcie portretowe wykonane przy oświetleniu dziennym w pomieszczeniu, przy automatycznym balansie bieli.

Kompakty do kieszeni

Zdjęcia z fleszem - Drugie zdjęcie wykonane w tym samym miejscu przy użyciu lampy błyskowej.

Dobra cena i jakość

Nowy Samsung najlepiej wypadł w teście ostrości obrazu. Wyniki prób dynamiki oraz odwzorowania szarości skończyły się dla Digimaxa średnimi i średniodobrymi ocenami. Najsłabiej aparat poradził sobie z wiernym odwzorowaniem barw testowej tablicy - choć i tak był to wynik zadowalający. Aparat jest jednym z najtańszych urządzeń z sześciomilionową matrycą. Mimo że nie uzyskał najwyższych not we wszystkich próbach testu, na pewno jest wart swojej ceny.

Kompakty do kieszeni

Obrazy testowe - ostrość

Kompakty do kieszeni

Obrazy testowe - szczegóły w światłach i cieniach

Dane techniczne

Cena 1199 zł

Rozdzielczość 2816 x 2112 (6 mln)

Ogniskowa 38-114 mm

Jasność obiektywu 1:2,7-4,9

Formaty zapisu jpeg

Czułość 100/200/400 ISO

Karta pamięci SD/wew./32 MB

Waga 166 g

Wielkość 110 x 57 x 34 mm