Kompakty do kieszeni


Canon Digital IXUS 40

Kieszonkowiec. Front nowego IXUS-a odpowiada wymiarom karty kredytowej.

Metalowa "kostka" Canona grubością przypomina pudełko magnetofonowej kasety. Konstruktorom udało się wbudować do urządzenia trzykrotny zoom, czteromilionowy przetwornik oraz dwucalowy wyświetlacz LCD.

Możliwości

Parametrami ekspozycji można sterować tylko poprzez wykonywanie kompensacji. Użytkownik małego Ixus-a może wpływać także na jakość zdjęć poprzez ustawianie czułości (4 poziomy ISO) i określenie stopnia kompresji JPEG (3 stopnie). Jeśli zależy nam na wykonaniu serii zdjęć - można to uczynić, ustawiając jeden z 3 trybów pracy (zdjęcia pojedyncze, seryjne i samowyzwalacz).

Kompakty do kieszeni
Kompakty do kieszeni

Testy

Aparat otrzymał najlepsze noty za niski poziom szumów, ostrość obrazu oraz odwzorowanie neutralnych pól tablicy barw. W próbie "odwzorowania szarości ABB" uzyskał 8 na 10 punktów, co świadczy o bardzo dobrze działającej funkcji automatycznego balansu bieli. Miłym akcentem jest menu w języku polskim.

Test ostrości Coolpix przeszedł pomyślnie. Jeszcze lepiej aparat oceniliśmy za zdolność odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach. Niestety w najciemniejszych miejscach pojawiają się szumy.

Pentax Optio S50

Na dwa paluszki. Niewielka pięciomegapikselówka wyposażona w trzykrotny zoom optyczny.

Pod względem możliwości jest porównywalny do większości kieszonkowych cyfrówek. Ustawienie parametrów ekspozycji zostało zautomatyzowane. Użytkownik może użyć trzech trybów profilowanych (portret, zdjęcia krajobrazowe i nocne). Możliwe jest także ręczne ustawianie ostrości oraz balansu bieli. Jeśli fotografujemy w specyficznych warunkach, da się także wybrać metodę pomiaru oświetlenia. Producent przewidział dla tego aparatu 3 metody - pomiar punktowy, centralno-ważony oraz matrycowy.

Kompakty do kieszeni
Kompakty do kieszeni

Cyfrówka pracuje także jako cyfrowy dyktafon - na znajdującym się na górze kole przewidziano oddzielny tryb audio (symbolizuje go ikonka przedstawiająca mikrofon).

Sporym atutem Optio S50 jest to, że zasilany jest dwoma typowymi bateriami AA.

Osiągnięcia w teście

Aparat zebrał dobre oceny za ostrość obrazu, niski poziom szumów oraz stosunkowo dobrą dynamikę. Poległ natomiast w próbie automatycznego balansu bieli.

Dane techniczne

Cena 1899 zł

Rozdzielczość 2272 x 1704 (4 mln)

Ogniskowa 35-105 mm

Jasność obiektywu 1:2,8-4,9

Formaty zapisu jpeg

Czułość 50/100/200/400 ISO

Karta pamięci SD/16 MB

Waga 130 g

Wielkość 86 x 53 x 21 mm

Olympus C-470 Zoom

Do kotleta i landszaftu. Cyfrówka wyposażona jest w zmiennoogniskowy obiektyw o trzykrotnym współczynniku przybliżania.

Nowy Olympus został opracowany wyłącznie dla amatorów. Nie dysponuje żadnymi zaawansowanymi trybami doboru ekspozycji. Dostępnych jest za to 8 typowych trybów profilowanych (na przykład profil służący do wykonywania portretów na tle krajobrazu lub fotografowanie dań - "cuisine").

Kompakty do kieszeni
Kompakty do kieszeni

Aparat został wyposażony w dwustopniowy tryb makro. Pierwszy pozwala na fotografowanie z odległości 20 cm z możliwością użycia zoomu. Drugi - "super makro", umożliwia fotografownie z 9 cm, ale przy ustawieniu zooma w pozycji "tele". Najlepszą stroną Olympusa jest wierne odwzorowywanie barw. Słabo za to wypadła dynamika i ostrość.

Dane techniczne

Cena 1399 zł

Rozdzielczość 2272 x 1704 (4 mln)

Ogniskowa 35-105 mm

Jasność obiektywu 1:3,1-5,2

Formaty zapisu jpeg

Czułość 64-500 ISO

Karta pamięci xD/16 MB

Waga 155 g

Wielkość 99 x 58 x 36 mm

Sony Cyber-shot DSC-L1

Małe jest piękne. Sony stworzył kolejny model aparatu "do butonierki".

Określenie to może nie do końca pasuje do bardzo eleganckiego wydania Cyber-shota, gdyż bardziej wydaje się pasować do damskiej torebki.

Możliwości

Granatowe maleństwo Sony zostało wyposażone w czteromilionową matrycę oraz trzykrotny zoom optyczny. Jak na tak małe urządzenie dysponuje zatem imponującymi możliwościami.

Kompakty do kieszeni
Kompakty do kieszeni

Na górze aparatu producent umieścił dwa przełączniki (do zmiany trybów pracy i ogniskowej) oraz przyciski włącznika i migawki. Z tyłu, obok 1,5-calowego monitora LCD znajduje się minidżojstik, za pomocą którego można sterować parametrami cyfrówki.

Testy

Aparat najlepiej wypadł w teście ostrości, najsłabiej automatycznym balansie bieli. Nie powinno to mieć znaczenia dla szukających ładnego i funkcjonalnego gadżetu.

Dane techniczne

Cena 1599 zł

Rozdzielczość 2304 x 1728 (4 mln)

Ogniskowa 32-96 mm

Jasność obiektywu 1:2,8-5,1

Formaty zapisu jpeg

Czułość 100/200/400 ISO

Karta pamięci MSD/16 MB

Waga 152 g

Wielkość 95 x 44 x 26 mm