Kompakty na wiosnę


Aparaty cyfrowe do 1000 zł

BenQ C62

Kompakty na wiosnę

Niedroga propozycja dla początkujących i niezbyt wymagających użytkowników.

Pochodzącą z najnowszej serii cyfrówkę BenQ wyposażono w matrycę CCD o rozdzielczości 5,94 megapikseli oraz obiektyw o trzykrotnej zdolności przybliżania (w porównaniu do fotografii tradycyjnej zoom odpowiada obiektywowi 39-117 mm). Fotografujący za pomocą C62 może wybrać jeden z programów tematycznych, np. tryb zdjęć nocnych, sportowych czy portretowych. Użytkownik ma też możliwość sterowania czułością - dostępne są 4 poziomy w zakresie od ISO 64 do 500.

Kompakty na wiosnę

Jako prosty i tani model, BenQ C62 nie daje możliwości zaawansowanego sterowania parametrami ekspozycji. Jednak taka możliwość nie jest na ogół niezbędna dla początkującego fotoamatora. A dla takiego właśnie przewidziano ten model aparatu. Ale nie do końca jest to prawdą. Nieco zaskakujące jest bowiem to, że aparat posiada funkcję przeznaczoną właściwie wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników. Chodzi o wyświetlany na ekranie, zmieniający się w czasie rzeczywistym, histogram obrazu, jaki zostanie zapisany po naciśnięciu spustu migawki.

Kompakty na wiosnę

Zmianę ogniskowej realizuje się podobnie, jak w większości kompaktów Olympusa, za pomocą pierścienia okalającego przycisk wyzwalający migawkę.

Kompakty na wiosnę

Aparat zasilany jest dwoma typowymi, powszechnie dostępnymi bateriami AA.

Testy

Kompakty na wiosnę

Szczegóły w światłach i cieniach

Cyfrówka wyróżnia się spośród innych szybką gotowością do działania. Krótko także trwa proces wykonywania samego zdjęcia.

Obraz testowy, zarejestrowany za pomocą C62, charakteryzuje się niestety średnią ostrością. Gdy porównaliśmy zdjęcie wzorca ostrości z innymi aparatami klasy 6MP, cyfrówka BenQ nie wypadła najlepiej. W miarę przyzwoicie działa funkcja automatycznego balansu bieli, choć do doskonałości jeszcze trochę brakuje. Dobrą notę aparat uzyskał za odczytanie szczegółów w najjaśniejszych partiach obrazu. Niestety, nie spisał się przy odwzorowaniu tego, co znajdowało się w cieniach, rejestrując tam obraz z mocnymi szumami.

Kompakty na wiosnę

Zdjęcie portretowe wykonane przy oświetleniu dziennym w pomieszczeniu, przy automatycznym balansie bieli.

Kompakty na wiosnę

Drugie zdjęcie wykonane w tym samym miejscu przy użyciu lampy błyskowej.

Dodatki

Aparat BenQ C62 pozwala na nagrywanie krótkich filmów wideo w formacje AVI i MPEG o rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Producent pomyślał także o dodaniu wewnętrznej pamięci flash (niecałe 10 MB). Podstawowym magazynem fotografii jest karta pamięci Secure Digital.

Kompakty na wiosnę

Aparat wykonał poprawne kolorystycznie zdjęcie - zarówno zachmurzone niebo, jak i znajdujące sie w kadrze przedmioty zostały odwzorowane naturalnie.

Kompakty na wiosnę

Ostrość

Dane techniczne

Cena 990 zł

Rozdzielczość 2816 x 2112 (6 mln)

Ogniskowa 39-117 mm

Jasność obiektywu 1:2,8-4,9

Formaty zapisu jpeg

Czułość 64/125/250/500 ISO

Karta pamięci SD/wew./9,7 MB

Waga 168 g

Wielkość 88 x 60,5 x 32,7 mm