Kompakty na wiosnę


Aparaty cyfrowe 2000-3000 zł

Pentax Optio X

Kompakty na wiosnę

Solidny Aparat, który umożliwia wygodne wykonywanie zdjęć z nietypowej perspektywy.

Już na pierwszy rzut oka widać, że aparat został bardzo dobrze dopracowany od strony wizualnej - do wykonania obudowy aparatu użyto dobrej jakości materiałów. Konstruktorzy zdecydowali się na dwuczłonowy korpus - taki, do jakiego przyzwyczaił nas swego czasu np. Nikon (aparaty z serii 900) czy Casio. Ta oryginalna budowa pozwala na "kontrolowane" fotografowanie zarówno znad głowy, jak i z "perspektywy żaby" bez konieczności montowania w urządzeniu mechanizmu pozwalającego na wychylenie LCD.

Kompakty na wiosnę
Kompakty na wiosnę

Możliwości i funkcje

Kompakty na wiosnę

Szczegóły w światłach i cieniach

Aparat wyposażono w przetwornik obrazu 5 mln pikseli. To rozdzielczość wystarczająca w aparacie tej klasy. Do Optio X wbudowano zmiennoogniskowy obiektyw o trzykrotnym współczynniku przybliżania odpowiadający zakresowi ogniskowej 36-107 mm. Producent nie wbudował wizjera optycznego. Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym, dwucalowym ekraniku LCD.

Ten niewielki aparat nie dysponuje typowymi dla zaawansowanych cyfrówek funkcjami - parametry ekspozycji dobierane są bądź automatycznie, bądź półautomatycznie za pomocą 12 trybów profilowanych (m.in. krajobraz, portret, autoportret, portret nocny, zdjęcia potraw itp.). Użytkownik może określać czułość, wybierając jeden z trzech poziomów oraz wykonywać kompensację +/- 2 jednostki w odstępach po 1/3.

Aparat rejestruje sekwencje filmowe zbudowane z klatek o rozdzielczości 320 x 240 punktów, zapisywanych jedynie piętnaście razy na sekundę.

Kompakty na wiosnę

Korpus aparatu zbudowany jest z dwóch obracanych względem siebie członów. Na jednym zainstalowano monitor LCD oraz przyciski sterujące, na drugim - obiektyw i lampę błyskową.

Kompakty na wiosnę

Minidżojstik umieszczony tuż pod sporym ekranem LCD służy do nawigowania po menu aparatu.

Test

Optio X bardzo dobrze oceniliśmy za ostrość obrazu - uzyskał w tej próbie 8 na 10 punktów. Stosunkowo dobrze ta mała cyfrówka poradziła sobie także z odwzorowaniem szczegółów znajdujących się w najjaśniejszych miejscach kadru. Gorzej poszło z odczytem (przy tej samej ekspozycji) szczegółów w cieniu. Było je widać, lecz nie są tak czytelne, jak mogłyby być. W cieniach pojawiły się także delikatne kolorowe szumy.

Kompakty na wiosnę

Zdjęcie portretowe wykonane przy oświetleniu dziennym w pomieszczeniu, przy automatycznym balansie bieli.

Kompakty na wiosnę

Drugie zdjęcie wykonane w tym samym miejscu przy użyciu lampy błyskowej.

Niestety, słabo działa funkcja automatycznego balansu bieli przy świetle sztucznym.

Kompakty na wiosnę

Fotografia wykonana w plenerze, w pochmurny dzień. Aparat bez problemu dostosował się do panujących warunków oświetleniowych.

Kompakty na wiosnę

Ostrość

Dane techniczne

Cena 2090 zł

Rozdzielczość 2560 x 1920 (5 mln)

Ogniskowa 36-107 mm

Jasność obiektywu 1:2,6-4,8

Formaty zapisu jpeg

Czułość 80/160/320 ISO

Karta pamięci SD/wew./14 MB

Waga 145 g

Wielkość 112 x 54 x 18 mm