Kompakty na wiosnę


Olympus C-70 Zoom

Kompakty na wiosnę

Nowy procesor oraz jasny obiektyw z pięciokrotnym zoomem to mocne atuty tego modelu.

"Siedemdziesiątka" to nowy, średniej wielkości kompakt Olympusa zamknięty w metalowej obudowie. Producent zastosował w nim matrycę CCD o rozdzielczości 7 mln pikseli, za pomocą której zarejestrujemy obraz o wielkości 3072 x 2304 punktów. Jak przystało na rozbudowany kompakt, zdjęcie można zapisać nie tylko w bezstratnym formacie TIFF, ale również surowym RAW. Sercem urządzenia jest nowy procesor - nazwany TruePic TURBO, który zapewnia szybszą obróbkę danych o rejestrowanym obrazie.

Dwucalowy wyświetlacz LCD "Sunshine" ma rozdzielczość 206 tys. pikseli i pozwala na wygodną kontrolę kadru nawet w mocnym słońcu.

Kompakty na wiosnę
Kompakty na wiosnę

Zoom razy pięć

Jednym z największych atutów tego modelu jest niewątpliwie jasny obiektyw o pięciokrotnym współczynniku przybliżania fotografowanej sceny. Ogniskowe zastosowanego w C-70 szkła odpowiadają zakresowi 38-190 mm. Nie da się niestety za pomocą tego obiektywu wykonać tak szerokokątnych ujęć jak modelem Nikon 8400, ale za to można wykonać imponujące zbliżenia i to w dużej rozdzielczości! To duży plus, gdyż aparaty z dużym zakresem ogniskowej są często wyposażane w niewielkiej rozdzielczości matryce.

Kompakty na wiosnę

Koło trybów pracy umiejscowiono gdzie indziej niż zazwyczaj, bo na tylnej ściance aparatu.

Kompakty na wiosnę

Odchylana lampa błyskowa została umieszczona na górze korpusu, tuż przy krawędzi.

Funkcje aparatu

Do kontroli parametrów ekspozycji służą typowe tryby ręcznego lub półautomatycznego doboru wartości czasu czy przesłony. Do wyboru fotografujący ma jeszcze m.in. 3 metody pomiaru oświetlenia, może użyć trybu wykonywania zdjęć seryjnych (1,5 ujęcia na sekundę) oraz funkcji wskazującej najjaśniejsze i najciemniejsze obszary kadru, które mogą nie zostać prawidłowo zarejestrowane.

Kompakty na wiosnę

Zdjęcie portretowe wykonane przy oświetleniu dziennym w pomieszczeniu, przy automatycznym balansie bieli.

Kompakty na wiosnę

Drugie zdjęcie wykonane w tym samym miejscu przy użyciu lampy błyskowej.

Test

Kompakty na wiosnę

Szczegóły w światłach i cieniach

Jakość rejestrowanego C-70 obrazu oceniamy bardzo dobrze. Na taką ocenę wpłynęły głównie świetne wyniki w próbach ostrości oraz dynamiki. Aparat zarejestrował szczegóły w cieniach przy stosunkowo niskim poziomie szumów. Słabo niestety wypadła funkcja automatycznego balansu bieli.

Kompakty na wiosnę

Funkcja automatycznego balansu bieli sprawdziła sie znacznie lepiej w plenerze. Kolor zachmurzonego nieba i budynku został oddany poprawnie.

Kompakty na wiosnę

Ostrość

Dane techniczne

Cena 2999 zł

Rozdzielczość 3072 x 2304 (7 mln)

Ogniskowa 38-190 mm

Jasność obiektywu 1:2,8-4,8

Formaty zapisu jpeg, tiff, raw

Czułość 80/100/200/400 ISO

Karta pamięci xD/32 MB

Waga 220 g

Wielkość 102 x 59 x 42 mm