Kompakty na wiosnę


Nikon Coolpix 8400

Kompakty na wiosnę

Obiektyw szerokokątny, dobra jakość zdjęć - aparat wprost dla wymagającego użytkownika.

Na pierwszy rzut oka ten ośmiomegapikselowy Nikon wydaje się uboższą wersją najbardziej zaawansowanego kompaktu producenta - Coolpiksa 8800. Nie dysponuje "lunetą", a jedynie 3,5-krotnym zoomem rejestrującym obrazy w zakresie ogniskowej odpowiadającym 24-85 mm. Mimo że nie jest w stanie aż tak bardzo oddalać i przybliżać fotografowanego motywu, użytkownik może fotografować przy szerszym niż dotąd polu widzenia. Najkrótsza ogniskowa odpowiada w tradycyjnej optyce małoobrazkowej 24 mm! Tak szerokokątne obiektywy raczej nie występują w tej klasie cyfrówek. Aparat świetnie zatem sprawdzi się tam, gdzie będziemy musieli objąć szeroki plan - np. przy wykonywaniu fotografii architektury (trudno przeciętną cyfrówką zmieścić w kadrze budynek, od którego nie można się za bardzo oddalić).

Kompakty na wiosnę
Kompakty na wiosnę

Funkcje i możliwości

Aparat niewątpliwie przeznaczony jest dla wymagającego fotoamatora. Pracuje we wszystkich trybach doboru parametrów ekspozycji - dostępne są ustawienia ręczne oraz półautomatyczne - preselekcje. Użytkownik może wybierać spośród kilku trybów pomiaru światła (m.in. pomiar matrycowy korzystający z 256 pól), użyć funkcji bracketingu naświetlania (3 lub 5 zdjęć w serii) oraz bracketingu barwowego (wykonanie kilku wersji ujęcia przy innym ustawieniu balansu bieli).

Kompakty na wiosnę

Nikon zastosował akumulator litowo-jonowy o pojemności 1100 mAh, który, zdaniem producenta, powinien wystarczyć na rejestrację grubo ponad 200 zdjęć.

Kompakty na wiosnę

Odchylana lampa błyskowa znajduje się tuż nad obiektywem.

Nikon 8400, jak niemal wszystkie kompaktowe cyfrówki, może działać w trybie wideo. W porównaniu z większością innych modeli wyróżnia się tu jednak zdolnością zapisu ruchomego obrazu o wymiarach 640 x 480 pikseli z częstotliwością aż 30 klatek na sekundę, przez co taki film jest bardziej płynny i przyjemniejszy dla oka.

Kompakty na wiosnę

Zdjęcie portretowe wykonane przy oświetleniu dziennym w pomieszczeniu, przy automatycznym balansie bieli.

Kompakty na wiosnę

Drugie zdjęcie wykonane w tym samym miejscu przy użyciu lampy błyskowej.

Grunt to jakość

Kompakty na wiosnę

Szczegóły w światłach i cieniach

Coolpix 8400 wykonuje zdjęcia świetnej jakości. Dynamikę zarejestrowanego nim obrazu oceniamy nawet nieco lepiej niż w najlepszym testowanym dotąd kompakcie klasy 8 MP - Canonie PowerShot Pro 1. Nieco gorzej od lidera ośmiomegapikselówek oceniliśmy nowego Nikona za ostrość obrazu. Aparat średnio (6 na 10 punktów) spisał się w próbie działania funkcji automatycznego balansu bieli.

Kompakty na wiosnę

Aparat bez problemu dostosował się do warunków oświetleniowych w pochmurny dzień. Krótka ogniskowa pozwala wykonywać szerokie kadry.

Kompakty na wiosnę

Ostrość

Dane techniczne

Cena 3499 zł

Rozdzielczość 3264 x 2448 (8 mln)

Ogniskowa 24-85 mm

Jasność obiektywu 1:2,6-4,9

Formaty zapisu jpeg, tiff, raw

Czułość 50/100/200/400 ISO

Karta pamięci CF/0 MB

Waga 400 g

Wielkość 113 x 82 x 75 mm