Kompendium wiedzy

Internet to przede wszystkim źródło informacji - dlaczego nie skorzystać z niego podczas konfigurowania sieci bezprzewodowej? Postanowiliśmy przedstawić kilka przykładowych stron poświęconych różnym zagadnieniom. Znalazły się tutaj zarówno duże portale, skupiające w jednym miejscu bardzo szczegółową wiedzę na temat sieci bezprzewodowych, jak i niewielkie strony, prowadzone przez pasjonatów. Tematyka jest szeroka: wgrywanie nowszego oprogramowania, zabezpieczanie, poprawne konfigurowanie zabezpieczeń itd. Krótko mówiąc: dla każdego coś dobrego.

Internet to przede wszystkim źródło informacji - dlaczego nie skorzystać z niego podczas konfigurowania sieci bezprzewodowej? Postanowiliśmy przedstawić kilka przykładowych stron poświęconych różnym zagadnieniom. Znalazły się tutaj zarówno duże portale, skupiające w jednym miejscu bardzo szczegółową wiedzę na temat sieci bezprzewodowych, jak i niewielkie strony, prowadzone przez pasjonatów. Tematyka jest szeroka: wgrywanie nowszego oprogramowania, zabezpieczanie, poprawne konfigurowanie zabezpieczeń itd. Krótko mówiąc: dla każdego coś dobrego.

Ogólne informacje o sieciach można znaleźć na stroniehttp://WindowsNetworking.com (można też wpisać www. wown.com). Jest to anglojęzyczny serwis poświęcony sieciom komputerowym zarządzanym z poziomu systemów Windows, od starych wersji do najnowszych. Strona ma bardzo przyjemną dla oka szatę graficzną i logicznie rozmieszczone elementy. Artykuły i przewodniki pogrupowane są w kategorie (systemy operacyjne, tematyka, autorzy), dzięki czemu łatwo odnaleźć interesujące nas informacje. Sieci bezprzewodowe mają własną kartę tematyczną i nawet użytkownicy Linuksa znajdą w niej ciekawe wiadomości. Dodatkowo można skorzystać z kanału RSS oraz zapisać się na bezpłatny newsletter, w którym znajdą się najnowsze informacje dotyczące serwisu i zamieszczonych w nim materiałów.

Kompendium wiedzy

Skarbnica wiedzy na temat sieci pracujących z Windows.

Jeżeli chciałbyś usprawnić swoją sieć, nie wydając na to złotówki, zapoznaj się z poradami zamieszczonymi na www.tech-recipes.com. Jest to serwis zawierający przepisy "jak to zrobić?" w różnych systemach operacyjnych (Mac OS X, Solaris, Windows, Unix) oraz środowiskach programistycznych i bazach danych. Strona zawiera również rozbudowany dział poświęcony sieciom. Zaletą są skondensowane informacje dotyczące problemu - jak z wiersza poleceń uruchomić narzędzia diagnostyczne, korzystać z telnetu itp. System ocen przy każdej poradzie daje użytkownikowi możliwość stwierdzenia przydatności wskazówki. Kiedy masz jakiś problem z siecią, możesz zadać pytanie na forum, ale - niestety - po angielsku.

Mniej zaawansowanym użytkowników śmiało można polecić kolejną anglojęzyczną stronę www.homepcnetwork.com. Po wejściu do serwisu wystarczy wybrać z rozwijanego menu dalszą część frazy "jak połączyć..." - np. dwa komputery PC lub MAC i PC. Opisy są dokładne i zawierają odnośniki do innych tematów. Twórcy strony zadbali również o logiczny podział zgromadzonych informacji - internauci mogą dodatkowo skorzystać z forum oraz z kanału informacyjnego RSS. Na stronie głównej znajduje się przegląd najświeższych informacji w poszczególnych działach. Naszych czytelników szczególnie powinna zainteresować sekcja poświęcona sprzętowi do sieci bezprzewodowych.

Wadą serwisu jest nieregularna aktualizacja, przez co nie zawsze znajdziemy tu najświeższe informacje.

Standardy w rozwiązaniach bezprzewodowych

Stronahttp://www.wi-fi.org to coś dla fanów standaryzacji sieci i rozwiązań bezprzewodowych. Jest to witryna międzynarodowego stowarzyszenia non profit działającego na rzecz certyfikowania interoperacyjności sieci bezprzewodowych w standardzie IEEE 802.11. Brzmi to bardzo zawile, jednak efektywną współpracę sieci telekomunikacyjnych w celu zapewnienia wzajemnego dostępu użytkowników do usług świadczonych w tych sieciach. Można zapoznać się z programami certyfikacji, np. WPA, WPA2, WMM, i odwiedzić strony główne tych projektów, jak również uzyskać informacje dotyczące budowy sieci bezprzewodowych, zabezpieczania i zarządzania nimi. Ponadto znajdują się tutaj takie ciekawostki, jak porównanie rozwiązań przewodowych i bezprzewodowych. Kryteriami nie są jednak dane techniczne i specyfikacja, lecz przydatność każdego z rozwiązań dla poszczególnych użytkowników.

Gdy kupisz z drugiej ręki sprzęt, zwykle nie dostaniesz z nim sterowników. Jeżeli urządzenia są nowe, a producentem jest znana firma nie będzie problemu z ich znalezieniem. Co zrobić, jeśli nie można w odpowiedniej witrynie odnaleźć informacji o karcie sprzed dwóch czy trzech lat? Nie należy się przejmować, ale uzbroić w cierpliwość. W Sieci znajdziemy mnóstwo portali poświęconych wyłącznie wyszukiwaniu i udostępnianiu wszelkiego rodzaju niezbędnych dodatków. Zalicza się do nichhttp://driverguide.com , oferujący kilkaset tysięcy sterowników. Można je wyszukiwać według nazwy producenta sprzętu, kategorii urządzenia lub systemu operacyjnego. Miłośnicy Mac OS, DOS, OS/2, Linuksa i oczywiście Windows na pewno znajdą odpowiedni plik. Nie można, niestety, wejść po prostu na stronę i pobrać odpowiednie dane, gdyż wymagana jest w tym celu bezpłatna rejestracja. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność żmudnego wypełniania kolejnych pól formularzy i oczekiwanie na przysłanie pocztą elektroniczną loginu i hasła. Taki trud jednak wydaje się opłacalny, gdyż operacja jest jednorazowa, a po niej do dyspozycji mamy naprawdę olbrzymią bazę sterowników.

Dzięki stroniehttp://www.wireless-warrior.org będziesz mógł zrobić coś nietypowego, choćby zbudować antenę do sieci bezprzewodowej z puszki po konserwie! O wartości serwisu stanowi ogromna liczba artykułów umieszczonych na prywatnych stronach użytkowników-zapaleńców. Znajdziesz tu mnóstwo instrukcji, przewodników i porad na temat każdego aspektu sieci bezprzewodowych. Wspomniana antena z puszki to nic w porównaniu do łamania kluczy szyfrujących WEP. Wbrew pozorom, strona nie służy do rozpowszechniania informacji typu "jak popełnić przestępstwo w sieci", a raczej skupia entuzjastów dużo wiedzących na temat zabezpieczeń. Dzięki temu administratorzy sieci mogą lepiej się przygotować na prawdziwe ataki. Serwis podzielony jest tematycznie na różne kategorie - m.in. przewodniki, oprogramowanie sprzęt, organizacje czy wardriving.