Komponenty dla każdego

Pojawienie się blisko 10 lat temu środowiska Borland Delphi oznaczało prawdziwą rewolucję w programowaniu. Jednym z ważnych elementów tej ewolucji były ogromne możliwości, jakie dawało użycie komponentów VCL.


Pojawienie się blisko 10 lat temu środowiska Borland Delphi oznaczało prawdziwą rewolucję w programowaniu. Jednym z ważnych elementów tej ewolucji były ogromne możliwości, jakie dawało użycie komponentów VCL.

Oczywiście, tworzenie oprogramowania zawsze oznaczało budowanie małych klocków, z których z kolei składane są większe aplikacje. Ta procedura nie była jednak nigdy tak prosta, jak z użyciem komponentów Delphi. Potrzebujesz wzbogacić swoją aplikację o obsługę plików ZIP? Proszę bardzo: ściągasz odpowiedni komponent z Internetu, dodajesz do palety w Delphi za pomocą instalatora, przeciągasz z palety do projektowanego okna aplikacji. Nic dziwnego, że programiści na całym świecie zaczęli prześcigać się w tworzeniu coraz ciekawszych komponentów, które potem udostępniali - odpłatnie lub całkiem za darmo - na swoich stronach WWW. Większość tworzących oprogramowanie w Delhi implementację nowej funkcji rozpoczyna od poszukania odpowiedniego komponentu. A nuż ktoś kiedyś rozwiązał już ten problem?

Komponenty do Delphi nie tylko łatwo wykorzystywać. Równie łatwo się je tworzy, o czym można się przekonać w zamieszczonym dalej warsztacie. Warto tworzyć komponenty nawet wyłącznie na własny użytek. Takie "zapudełkowanie" fragmentów programów zgodne jest z wytycznymi wbijanymi do głów osób uczestniczących w kursach programowania obiektowego, chociaż odbywa się to nieco innymi metodami i na nieco innym poziomie, niż klasyczna enkapsulacja kodu za pomocą stricte językowych narzędzi programowania obiektowego. Posługiwanie się dobrze przygotowanymi komponentami to prawdziwa przyjemność, a praktyka pokazuje, że z raz rozwiązanego zagadnienia programistycznego korzysta się w przyszłości nader często. Komponenty, zwłaszcza widoczne jako formularz w oknie aplikacji, to podstawa tworzenia oprogramowania w Delphi, baza własnego, unikatowego stylu interfejsu.

Wybór najciekawszych, najbardziej charakterystycznych komponentów do Delphi to zadanie karkołomne. Na stronie www.torry.net, będącej mekką wszystkich programujących w Delphi, znaleźć można blisko 10 tysięcy komponentów! Przedstawione poniżej propozycje nie pretendują do miana najlepszych czy najbardziej typowych komponentów do Delphi. Z pewnością przydadzą się początkującym użytkownikom Borland Delphi, a i programistyczni guru mogą z powodzeniem wykorzystać kilka z nich w swoich dziełach. W naszym przeglądzie przedstawiamy wyłącznie komponenty bezpłatne. Za ich pomocą rozbudujesz swoje aplikacje bez dodatkowych kosztów.

AlphaControls Lite Edition v.3.70

Komponenty dla każdego
Dziesięć komponentów, które pozwalają przygotować absolutnie niestandardowe, efektowne interfejsy aplikacji. Znajdziesz wśród nich przyciski, panele, paski przewijania, napisy będące aktywnymi odnośnikami do stron WWW . Wszystkie komponenty mogą być półprzezroczyste, co wprawdzie dodatkowo obciąża zasoby, ale wygląda naprawdę interesująco. AlphaControls pozwala również przygotować interfejs oparty na skórkach, który będzie mógł zmieniać nie tylko programista, ale i przyszli użytkownicy (wersja pakietu z menedżerem skórek jest już jednak odpłatna).

Informacje:http://www.alphaskins.com

Środowisko: Delphi 5 - 7

Orpheus v.4.06

Komponenty dla każdego
Niezwykły zestaw, zawierający ponad 120 komponentów! Od kalendarzy, zegarów, przez różne wersje pól edycji i przycisków, aż po... okna raportów. Instalacja tego pakietu nie została do końca zautomatyzowana, ale plik readme.txt powinien wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Poprawne zainstalowanie oznacza pojawienie się w oknie Delphi aż ośmiu nowych kart na palecie komponentów. Niektóre komponenty z pakietu Orpheus wydają się dzisiaj nieco przestarzałe, ale na pewno znajdziesz kilka przydatnych dodatków do swoich programów: różne rodzaje pól edycyjnych, pól kombi, komponenty związane z obsługą rejestru czy pięć okien dialogowych.

Informacje:http://www.alphaskins.com

Środowisko: Delphi 5 - 7

Globus VCL Extention Library v.2.81

Komponenty dla każdego
Zestaw ponad 50 różnorakich komponentów, w tym alternatywne wersje standardowych pasków postępu, kontroli kart, ale też komponent sprawiający, że część okna aplikacji jest przezroczysta, komponent dodający cień do dowolnej kontrolki, komponent obsługujący pliki XML (rzecz przydatna dla posiadaczy starszych wersji Delphi). Niewątpliwą zaletą tego pakietu, zwłaszcza dla początkujących, jest zautomatyzowany instalator wszystkich komponentów. Uwaga: Pakiet Globus VCL Extension Library 2.8.1 należy instalować w wersjachDelphi z obsługą baz danych (co najmniej Professional).

Informacje:http://cpr.biblio-globus.ru

Środowisko: Delphi 3 - 7

Abrevia v.3.04

Komponenty dla każdego
Ten zestaw komponentów wykorzystasz nie tylko w Delphi, ale też w Kylix oraz C++ Builder. Abbrevia upraszcza obsługę plików archiwalnych ZIP, TAR, CAB i GZIP i umożliwia wzbogacenie aplikacji o tworzenie archiwów samorozpakowujących się (w postaci plików EXE) . Instalacja pakietu jest dość żmudna, gdyż wiąże się z przeglądaniem długich list plików i wyborem odpowiednich plików DPK. Warto jednak przebrnąć przez ten proces: z komponentami z pakietu Abbrevia tworzenie programu archiwizera z pełnym zestawem opcji to kwestia jednego wieczoru. Większość komponentów w zestawie to "zapudełkowane" procedury odczytujące i zapisujące zawartość skompresowanych plików.

Informacje:http://www.turbopower.com

Środowisko: Delphi 3 - 7

TEZSecure v.2.5

Komponenty dla każdego
Jeśli chcesz zabezpieczyć swój program przed modyfikowaniem przez wścibskich użytkowników, użyj tego komponentu. Wystarczy umieścić TEZSecure w projektowanym oknie aplikacji. Podczas uruchomienia aplikacji z poziomu Delphi zostanie wyświetlone okno dialogowe, w którym ustawisz opcje jej ochrony. Komponent TEZSecure może również zostać wykorzystany do rozpowszechniania programów na zasadach shareware - udostępnia prostą obsługę rejestracji pełnej wersji. Komponent ma też swoje ograniczenia: działa wyłącznie w systemach Windows NT/2000/XP. Jednak pod koniec 2004 roku nie jest to już ograniczenie znaczące.

Informacje:http://ez-j.com

Środowisko: Delphi 6

Outlook Power v.1.4

Komponenty dla każdego
Microsoft Outlook przez lata stanowił wzór dobrze zaprojektowanego interfejsu użytkownika. Przygotowanie podobnego za pomocą standardowych komponentów Delphi nie jest proste. Można natomiast użyć jednego z dwóch składników tworzących zestaw Outlook Power 1.4. Komponent FEGXOutlook-Bar służy do tworzenia pionowego paska ikon, niemal identycznego, jak pasek zadań w Outlooku. Wygląd i zawartość komponentu można łatwo dostosować za pomocą wbudowanego edytora, w którym ustawisz rozwijane obszary i poszczególne ikony. Drugi komponent umożliwia utworzenie specjalnego rodzaju panelu, wyposażonego w pasek tytułu i przycisk Zamknij.

Informacje:http://www.fesoft.com

Środowisko: Delphi 4 - 5

TFreeButton v.1.0

Komponenty dla każdego
Bardzo prosty, ale jednocześnie zaskakująco przydatny komponent, za pomocą którego wzbogacisz okno aplikacji o efektowne, kolorowe przyciski. Przyciski przypominają graficzne elementy stron WWW rysowane z uproszczonym, ale ładnym cieniowaniem i ciekawym oznaczeniem stanu (wciśnięty / zwolniony) . Dostosowanie wyglądu przycisków jest banalnie proste - wszystkie opcje znajdziesz na liście właściwości komponentu. Przycisk TFreeButton może zawierać, oprócz tekstu, także ikonę. Ten komponent nie jest szczytem programistycznego zaawansowania, ale pozwala szybko przygotować nowoczesny interfejs aplikacji.

Informacje:http://www.penguinproductions.cjb.net

Środowisko: Delphi 5 - 7

DelphiX for Delphi 7

Komponenty dla każdego
Oryginalny pakiet DelphiX to dzieło Hiroyuki Hori. Zestaw komponentów, który umożliwia banalnie proste uruchomienie grafiki opartej na bibliotece DirectX w aplikacji budowanej za pomocą Delphi doczekał się wielu uaktualnień. Jedno z najnowszych dostosowuje pakiet do możliwości środowiska Delphi 7. Jeśli chcesz dodać do tworzonego programu wydajnie rysowaną grafikę 2D i 3D, DelphiX będzie naprawdę dobrym rozwiązaniem. Do pakietu dołączona jest - rzadkość - szczegółowa instrukcja.

Korzystanie z komponentów nie jest skomplikowane, możesz też wypróbować przykładowe projekty, których dziesiątki zapełniają różne strony WWW.

Informacje:http://maxxdelphisite.free.fr

Środowisko: Delphi 7

DSPack v.2.3

Komponenty dla każdego
Na koniec naszego przeglądu prezentujemy naprawdę potężny zestaw komponentów obsługujących odtwarzanie DVD, DivX, MP3, używanie mediów strumieniowych, przechwytywanie wideo z urządzeń zewnętrznych itd. Niemożliwe? A jednak... Za pomocą DSPack możesz przygotować własny odtwarzacz filmów z napisami czy aplikację wyświetlającą obraz z kamery internetowej. Pakiet został przygotowany bardzo starannie, wyposażony jest nawet w automatyczny instalator i szczegółowy plik pomocy. Przed utworzeniem własnego programu warto wypróbować przykładowe projekty, gdyż sposób współpracy poszczególnych komponentów DSPack jest dość skomplikowany.

Informacje:http://www.progdigy.com

Środowisko: Delphi 6 - 7