Kompresja dźwięku opracowana przez NTT - standardem MPEG

Opracowana przez NTT bezstratna kompresja dźwięku stała zaakceptowana jako międzynarodowy standard noszący nazwę MPEG-4 ALS. Dzięki zaawansowanym algorytmom analizy częstotliwości i rodzaju muzyki, umożliwia ona obniżenie objętości pliku o 15 do 70 procent.

W tej chwili na rynku obecnych jest kilka technologii bezstratnej kompresji dźwięku. Należą do nich m.in. "Windows Media Audio Losless" Microsoftu, OptimFrog czy FLAC - ten ostatni znany szczególnie dobrze w środowiskach open source.

Technologia NTT jest lepsza od konkurencji zarówno pod względem redukcji objętości plików, jak też czasu potrzebnego na przywrócenie plikowi dźwiękowemu oryginalnego formatu. Firma twierdzi, że high-endowy komputer PC jest w stanie odkodować kilkuminutowy utwór o częstotliwości próbkowania wynoszącej 48 kHz w czasie dziesięcu sekund.

Przedstawiciele korporacji podkreślają również, że starali się o dobór odpowiedniego trybu licencjonowania swego produktu. MPEG-4 ALS obsługuje częstotliwości próbkowania do 192 kHz. Możliwa jest jednoczesna kompresja strumienia dźwięku obsługującego nawet 65 tysięcy kanałów.


Zobacz również