Komputer? Niezupełnie

VMware Workstation 5.0, kolejna odsłona profesjonalnego narzędzia do tworzenia wirtualnych komputerów, zawiera długą listę nowych funkcji i udoskonaleń.


VMware Workstation 5.0, kolejna odsłona profesjonalnego narzędzia do tworzenia wirtualnych komputerów, zawiera długą listę nowych funkcji i udoskonaleń.

Komputer? Niezupełnie

VMware 5.0 umożliwia nie tylko wyłączenie lub zrestartowanie wirtualnego komputera, ale również zapisywanie jego stanu.

Rozwijana od wielu lat aplikacja, symulująca programowo architekturę komputerów x86, umożliwia tworzenie wirtualnych pecetów i instalowanie w nich systemów operacyjnych oraz programów. Użytkownik VMware Workstation 5.0 może zmontować wirtualną maszynę składającą się z typowych komponentów sprzętowych: procesora, pamięci RAM, twardych dysków. To dziecinnie proste - odpowiedni kreator poprowadzi użytkownika krok po kroku. Niektóre z komponentów będą wirtualne, np. twardy dysk, a niektóre to elementy realnego peceta, choćby napęd CD/DVD.

Po zakończeniu montażu można zainstalować system operacyjny, co przebiega tak samo, jak w prawdziwym komputerze - należy umieścić płytę instalacyjną w napędzie i uruchomić wirtualną maszynę (naciśnij klawisz [F2], jeśli chcesz wprowadzić zmiany w wirtualnym BIOS-ie). Oprócz całej rodziny systemów Windows VMware obsługuje wiele dystrybucji Linuksa, a także Novell NetWare i Sun Solaris. Podczas składania wirtualnego peceta należy wybrać, jaki system będzie na nim zainstalowany (na tej podstawie program dobierze m.in. rozmiar pamięci RAM). Z kolei VMware można zainstalować w Windows 2000/XP/2003 oraz Linuksie.

Wirtualny komputer jest bardzo elastyczny, łatwo dodaje się lub usuwa różne komponenty. Montaż wirtualnego twardego dysku polega na utworzeniu specjalnego pliku na prawdziwym dysku. Rozmiar dostępnej pamięci RAM zmienisz, przesuwając suwak. Za wirtualny napęd CD/DVD, oprócz fizycznie zainstalowanych, może posłużyć również obraz płyty w formacie ISO.

Zalety

Wirtualne komputery umożliwiają korzystanie z różnych systemów operacyjnych bez ich instalowania w prawdziwym komputerze. Wirtualny komputer zajmuje w prawdziwym komputerze tylko miejsce na twardym dysku, nie wprowadzając zamieszania z tworzeniem dodatkowych partycji na kolejne systemy operacyjne. Nie ma również problemów z bootmanagerem i restartowaniem komputera, żeby dostać się do innego systemu operacyjnego. Ponadto wirtualne maszyny można łatwo przenosić pomiędzy komputerami lub korzystać z nich po reinstalacji systemu operacyjnego w komputerze-gospodarzu.

Komunikacja

Pomiędzy wirtualnym a prawdziwym komputerem można przesyłać dane - pliki lub kopiować zawartość Schowka. Do przenoszenia plików służy specjalny folder, dostępny jako udział sieciowy. Warto zwrócić uwagę, że wirtualne komputery utworzone w jednym komputerze-gospodarzu mogą tworzyć sieć komputerową. Przykładowo można między nimi tworzyć połączenia VPN, testować aplikacje sieciowe itp. W najnowszej wersji programu wprowadzono funkcję Teams, która ma ułatwiać zarządzanie właśnie wirtualnymi sieciami i symulować środowisko sieci realnej. Umożliwia m.in. definiowanie przepustowości sieci czy liczby utraconych pakietów. Wyświetla też listę dostępnych w sieci wirtualnych komputerów i umożliwia przełączanie się między nimi.

Co nowego?

W najnowszej wersji producent wprowadził wiele nowych funkcji i rozszerzył listę obsługiwanych systemów operacyjnych - zarówno w komputerze-gospodarzu, jak i w wirtualnych komputerach. Nowości na liście systemów operacyjnych, które mogą zostać zainstalowane na wirtualnym komputerze, to m.in. Red Hat Linux Advanced Server 3.0, SUSE Linux Pro 9.2, Mandrake Linux 10, Novell Linux Desktop 9, Java Desktop System, Windows Server 2003 SP1.

Wśród nowych funkcji warto wymienić Multiple Snapshots, czyli możliwość zapisywania wielu stanów wirtualnego komputera. Działanie tej funkcji przypomina zapisywanie stanu rozgrywki w grach komputerowych. Wystarczy uruchomić program i wczytać wybrany stan, żeby w kilka sekund mieć gotowy do działania wirtualny komputer z system operacyjnym i uruchomionymi wcześniej programami.

Kolejną nowinką jest funkcja klonowania wirtualnych komputerów, która działa na dwa sposoby. Umożliwia tworzenie zbioru wirtualnych komputerów na współdzielonym dysku, do którego dostęp poprzez sieć ma wielu użytkowników. W ten sposób oszczędza się miejsca na dyskach w komputerach użytkowników. Drugi wariant to tworzenie kompletnych klonów, co się przydaje, gdy potrzebna jest identyczna kopia wirtualnej maszyny.

W wersji 5.0 uzyskano lepszą wydajność, gdy użytkownik uruchamia kilka wirtualnych komputerów na raz. Teraz program sprawniej zarządza wykorzystaniem pamięci, dzięki czemu wirtualne maszyny zużywają jej mniej. Zoptymalizowano również inne operacje. Program szybciej zapisuje stan komputera (snapshot) i wczytuje go w krótszym czasie. Za sprawą nowych sterowników sieciowych wydajniej działa sieć.

Wprowadzono obsługę urządzeń izochronicznego USB, co umożliwia bezpośrednią komunikację wirtualnego peceta z urządzeniami typu kamera internetowa czy mikrofon. Dalsze nowości to: funkcja zapisywania w pliku wideo (AVI) widoku ekranu wirtualnego komputera, możliwość tworzenie skryptów automatyzujących wykonywanie żmudnych czynności, poprawiony interfejs w wersji do Linuksa, łatwiejsza instalacja pakietu narzędzi VMware Tools oraz eksperymentalna obsługa Direct3D.