Komputer PC: zobacz, jak za darmo porządnie go zabezpieczyć

W pełni bezpieczny komputer PC: czy to możliwe? Niestety nie. Jeżeli jednak poświęcisz nieco czasu możesz skompletować zestaw darmowych rozwiązań, które znacząco podniosą twoje bezpieczeństwo.


Jeżeli korzystasz z komputera PC, jesteś na celowniku cyberprzestępców. Powinieneś więc zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie zabezpieczające. Twierdzenie to było prawdziwe zarówno dziesięć lat temu, jak i dzisiaj pomimo tego, że na przestrzeni lat system Windows doczekał się usprawnień w zakresie bezpieczeństwa.

Chcąc zapewnić sobie jak najlepszy poziom bezpieczeństwa masz dwie możliwości. Możesz skorzystać z kompleksowych płatnych rozwiązań, lub wziąć sprawy w swoje ręce i zbudować własny system bezpieczeństwa wykorzystujący darmowe produkty. Poniżej podpowiadamy, jak tego dokonać.

Plusy i minusy darmowych rozwiązań

Darmowe programy

Decydując się na darmowe rozwiązanie możesz cieszyć się z zaoszczędzenia pewnej sumy pieniędzy, którą będziesz musiał systematycznie uiszczać. Niestety w wypadku problemów jesteś zdany na siebie. Będziesz musiał połączyć ze sobą kilka produktów, aby zapewnić sobie należyte bezpieczeństwo, co wiązać się może z różnymi problemami. Ponadto takie usługi często umieszczają w przeglądarce paski narzędzi lub inne dodatki, których niekoniecznie byś chciał. W niektórych przypadkach będziesz także atakowany reklamami, które pozwolą zarobić twórcom aplikacji. Niestety działania te potrafią być niekiedy bardzo nachalne i przeszkadzające w pacy na komputerze. Za zapewnienie należytej ochrony warto chyba jednak zapłacić tę cenę. Jak zawsze miej też na uwadze, aby podczas instalacji darmowych programów unikać instalowania blootware, które często oznaczone jest jako domyślne.

Płatne programy

W przypadku płatnego oprogramowania antywirusowego możesz liczyć na wygodne kompleksowe rozwiązania, które będą dbały o twoje bezpieczeństwo w różnych obszarach. Ponadto do twojej dyspozycji zostanie oddana jakaś formę wsparcia technicznego.

Wybieramy antywirus

Antywirus to kluczowy komponent każdego systemu mającego dbać o bezpieczeństwo komputera. To właśnie on będzie twoją główną bronią w starciu ze złośliwymi kodami, na które z pewnością natrafisz korzystając z internetu. Na szczęść dla osób szukających darmowego rozwiązania na rynku są oferowane darmowe, porządne programy.

Jak je znaleźć? Warto odwiedzić stronę niezależnego laboratorium testującego AV-Test, gdzie uwagę przykuwa program Avast Free Antivirus, który może się pochwalić naprawdę bardzo dobrymi wynikami.

Avast Free Antivirus dla Windows 7

W przypadku najpopularniejszej obecnie na rynku komputerów PC platformy Windows 7 Avast Free Antivirus uzyskał następującą punktację (październik 2015, maksymalnie można zdobyć 6 punktów):

- 5,5 punktu w zakresie ochrony przed różnego rodzaju złośliwymi kodami (165 próbek w realnych testach: skuteczność 100%; referencyjny zestaw AV-TEST: skuteczność 99,8%)

- 4,5 punktu w zakresie wydajności

- 6 punktów w zakresie użyteczności (badana liczba zgłoszonych fałszywych alarmów)

Avast Free Antivirus dla Windows 10

Wyniki testów z października 2015 r.:

- 5 punktów w zakresie ochrony przed różnego rodzaju złośliwymi kodami (142 próbki w realnych testach: skuteczność 96,7%; referencyjny zestaw AV-TEST: skuteczność 99,3%)

- 5 punktów w zakresie wydajności

- 6 punktów w zakresie użyteczności (badana liczba zgłoszonych fałszywych alarmów)