Komputer Raspberry Pi z Linuksem na pokładzie trafił do sprzedaży. Cena: 35 USD

Po kilku latach prac trafił właśnie do przedsprzedaży miniaturowy komputer Raspberry Pi. Urządzenie zaskakuje przede wszystkim swoją ceną ustaloną na poziomie zaledwie 35 USD. Co więcej, wkrótce pojawi się także na rynku jego "okrojona" wersja, którą można będzie kupić za 10 dolarów mniej.

Komputer Raspberry Pi

Projekt budowy taniego komputera Raspberry Pi miał swój początek sześć lat temu. Obecnie oferowane przez Fundację Raspberry Pi" urządzenie trafiło w końcu do przedsprzedaży.

Raspberry Pi - informacje

Komputer Raspberry Pi wygląda jak miniaturowa płyta główna o wymiarach 85,6 x 54 mm. Zamontowano na niej układ SoC Broadcom BCM2835 700 MHz, który oddaje do dyspozycji użytkowników zintegrowany układ graficzny Broadcom VideoCore IV zapewniający możliwość bezproblemowego odtwarzania materiałów wideo w rozdzielczości 1080p.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14, iPhone 13 mini, iMac 24" [28.07.2023]
  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Na płytce znalazło się również miejsce na 256 MB pamięci RAM, 2 porty USB, wyjścia RCA i HDMI, czytnik kart SD/MMC oraz port Ethernet 10/100 Mb/s. Niestety nie oferuje ona wbudowanej pamięci flash, więc trzeba skorzystać ze slotu kart pamięci. Pobór mocy urządzenia został określony przez producenta na 3,5 wata.

Warto dodać, że Raspberry Pi dostępny jest także w okrojonej wersji, która nie posiada portu LAN i dwóch portów USB (tylko jeden). Początkowo miała ona oferować również o połowę mniej pamięci RAM, lecz ostatecznie pozostano przy 256 MB.

Linux

Raspberry Pi będzie działał w oparciu o środowisko Linuksa. Fundacja podjęła ścisłą współpracę z twórcami systemów Fedory i Debiana skutkującą dostarczeniem specjalnych wersji systemu działających przy bardzo niskich wymaganiach sprzętowych.

Do kogo kierowany jest Raspberry Pi?

Ideą przyświecającą tworzeniu komputera była próba dostarczenia dla szkół niedrogiego sprzętu, który pozwoliłby dzieciom nauczyć się m.in. podstaw programowania. Jego twórca, Eben Upton, wspomina także o robotyce oraz maszynie roboczej dla świata rozwijającego się.

Zapraszam do obejrzenia urządzenia w akcji:

Ceny

Wydajniejszy model "B" został wyceniony na 35 USD, natomiast model "A" na 25 USD. Obecnie do przedsprzedaży trafił jedynie pierwszy z nich.

_________________

Bardzo fajne maleństwo wielkości telefonu. Jakie znaleźlibyście dla niego zastosowanie?

Aktualizacja: 29 lutego 2012 13:47

Dołożyłem do tekstu filmik prezentujący możliwości komputerka. Przyznam, że trochę się na niego "napaliłem":)


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: