Komputer, albo zdrowie...
-
- Robert Ścisłowski,
- 17.12.2004, godz. 12:05
Zwyrodniałe nadgarstki, dolegliwości natury psychicznej, zaburzenia krążenia, nowotwory, syndrom RSI, a nawet... impotencja. To wszystko możesz dostać w 'prezencie' od swojego komputera. Przedstawiamy w jaki sposób radzić sobie ze stresem, zmęczeniem i wszystkimi podobnymi niebezpieczeństwami. Oprócz zastosowania się do porad, możesz zainstalować w swoim systemie jeden z programów, które nie pozwolą na zbyt długie siedzenie przed komputerem. Nie tylko się zrelaksujesz, ale zwiększysz swoją wydajność.

Zagrożenia
- Podrażnienie błony śluzowej: reakcja na duże stężenie ozonu w powietrzu, wywołane m.in. przez drukarki laserowe. Typowymi objawami są: podrażnienie śluzówki oczu, nosa i krtani.
- Syndrom Sicca: zauważalne zmniejszenie częstotliwości mrugania oczami spowodowane przez długotrwały kontakt z monitorem. Rogówka oka wysycha i wykrzywia się, a użytkownik stopniowo traci wzrok.
- Zaburzenia widzenia: przemęczenie oczu wywołane częstymi zmianami ogniskowej oraz wpatrywaniem się na przemian w obiekty mocno oświetlone położone blisko i znajdujące się w oddali, ukryte w mroku. Oczy są zaczerwienione, czujemy kłucia w oczach, bóle głowy, mamy widzenie podwójne i za mgłą, następstwa psychosomatyczne.
- Bóle i zawroty głowy: konsekwencja przemęczenia oczu, złego stanowiska pracy, częstego korzystania z okularów do "rzeczywistości wirtualnej", stresu wzmaganego przez promieniowanie elektromagnetyczne.

Budowa nadgarstka
- Repetitive Strain-Injury Syndrom (RSI): zespół urazów wywołanych jednostronnym, chronicznym przeciążaniem kończyn górnych na odcinku dłoń-bark. Użytkownik odczuwa dotkliwy, piekący ból przedramienia, ramienia, szyi i łopatki; obrzęk, usztywnienie, bezwład, niezdolność do pracy.
- Dolegliwości kręgosłupa i pleców, do których należą dyskopatia, skrzywienie kręgosłupa, przykurcze mięśni nóg.
- Dolegliwości natury psychicznej: depresja, utrata energii życiowej, zaburzenia menstruacyjne, kłopoty z potencją, nerwowość, podrażnienia skóry, alergie, zaburzenia żołądkowe, jelitowe itp.
W Tajlandii dwudziestodwuletni Thanet Sommoi po całonocnym graniu w kafejce internetowej zmarł z powodu niewydolności serca. Jego znajomi przyznali, że był uzależniony od internetowej gry "Half Life: Counter Strike". Lekarze stwierdzili, że napięcie i wyczerpanie związane z wielogodzinnym graniem spowodowało, że nastąpiła niesprawność serca, co w konsekwencji doprowadziło do zgonu.
Dwudziestosiedmioletni Lien Wen-Cheng zaczął grać w czwartek, o godzinie 22.30 i przez następne 32 godziny opuszczał miejsce tylko na skorzystanie z toalety. O siódmej rano w sobotę personel kafejki internetowej zobaczył Wen-Cheng'a leżącego na posadzce toalety. Był nieprzytomny, z nosa ciekła mu krew, a z ust wydostawała się piana. Chłopak zmarł z wyniku nadmiernego wyczerpania spowodowanego zbyt długim przebywaniem w tej samej pozycji.
- Zaburzenia krążenia w kończynach dolnych - rezultat nieprawidłowej pozycji przy komputerze; w górnych - RSI.
- Podrażnienie skóry i alergie wywołane ciągłym bombardowaniem skóry przez dodatnio naładowane cząstki kurzu odpychane przez monitor w kierunku użytkownika.
- Właściwości rakotwórcze: "Podejrzenia o rakotwórcze działanie komputerów nie zostały dotąd jednoznacznie potwierdzone" - mówi dr Barbara Jerschina. Nie zanotowano dotąd przypadków raka wywołanych w stu procentach pracą przy monitorze.
- Poronienia i dolegliwości menstruacyjne: poronienia zdarzały się dwa razy częściej ciężarnym kobietom spędzającym przy komputerze ponad 20 godzin tygodniowo niż tym, które nie miały z komputerem kontaktu. Prace tego typu zwiększały również dolegliwości menstruacyjne. Szkodliwe było przede wszystkim promieniowanie monitora, jednak "przy obecnych normach radiacji, współczesne monitory nie stanowią większego zagrożenia, niż zwykły sprzęt biurowy" - mówi dr Barbara Jershina.
Ergonomia przede wszystkim
"Polskie przepisy dotyczące warunków pracy przy komputerze są dobre - zapewnia dr Śmiałkowska - jednak rzadko lub prawie wcale pracodawca nie spełnia wszystkich wymagań. Sprzęt nie jest ergonomiczny, przerwy nie są regularne, istnieje zbyt duże zagęszczenie sprzętu biurowego, brakuje dostosowania stanowiska pracy do zasad ergonomii. To pracodawca odpowiada za to wszystko".
W pierwszej kolejności należy zadbać o warunki pracy:

Prawidłowa postawa przy komputerze
- Oświetlenie. Monitory powinny być tak ustawione, by nie odbijało się w nim światło naturalne ani sztuczne. Nie ustawiajmy monitora na tle okna, naprzeciwko okna i innych jaskrawych obiektów. Najlepiej jeżeli ustawiony jest on bokiem do okna w odległości co najmniej 1 metra od niego.
- Biurko, krzesło, monitor, sprzęt pomocniczy muszą być dobrej jakości. Sprzęt o dobrych parametrach to nie wszystko - nie zmusi użytkownika do zachowania właściwej pozycji ciała w czasie pracy. Prawidłowa postawa przy komputerze (prezentowana na obrazku) zapobiegnie zmęczeniu i dolegliwościom.
Programy, które pomogą w relaksie
Jeżeli nie możemy sami się zmusić do regularnego przerywania pracy przy komputerze, z pomocą przyjdzie nam... komputer.

Po zarejestrowaniu aplikacji będziemy mogli skorzystać z wykwalifikowanej pomocy i dopasować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb, uwzględniając nasze problemy ze wzrokiem i warunki pracy.
Pełna wersja kosztuje 30 USD

Do głównych zadań programu należą:
- przypominanie o konieczności zrobienia przerwy w pracy;
- wykrywanie aktywności użytkownika;
- prowadzenie statystyk pracy;
- możliwość dostosowania ustawień do własnych potrzeb;
- odtwarzanie muzyki w czasie relaksu (MID, WAV, MP3, OGG Vorbis);
- aplikacja zawiera sześć utworów
- obsługa "skórek".
Program w wersji shareware działa przez 13 dni, a jego pełne wydanie kosztuje 19,95 USD.

Program w wersji 14-dniowej. Pełne wydanie kosztuje 24,95 USD.


Nie wariujmy!
W ankiecie na stronie PC World Ile trwała Twoja najdłuższa - rekordowa - sesja przed komputerem? aż 143 osoby wybrały odpowiedź "ponad 49 godzin". "To straszne! Totalna paranoja!" - krótko komentuje dr Śmiałkowska. Brak ruchu fatalnie wpływa na zdrowie. Zmęczenie wzroku i układu kostno-mięśniowego to nieuchronne skutki takiego "maratonu".
Zawsze pozostaje nam zdrowy rozsądek, który nakaże zapalonym graczom i komputerowcom odejść od biurka, założyć płaszcz, czapkę, rękawiczki i wyjść na zimowy spacer po parku.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać w serwisach:
http://zdrowie.medicentrum.pl/ed/0/in/hp/?src=4&id=2158
http://keats.admin.virginia.edu/ergo/stretch.html
http://eeshop.unl.edu/rsi.html
http://www.winter.pl/internet/uzaleznienie.html
http://www.republika.pl/biosorcerer/computer/disease.html
http://www.psseswidnica.pl/zdrowie/komputer/komp2.php