Komputer bardzo osobisty

Czy możesz wyobrazić sobie miasto, w którym wszystkie samochody są czarne, w lodziarniach są tylko lody śmietankowe, a mieszkańcy chodzą wyłącznie w dżinsach? Z pewnością nie. Na szczęście świat oferuje możliwości bez liku. Podobnie jest z Macintoshami - do wyboru masz kolorowe iMaki czy iBooki, a także błękitne G4 i srebrne Cube'y.


Czy możesz wyobrazić sobie miasto, w którym wszystkie samochody są czarne, w lodziarniach są tylko lody śmietankowe, a mieszkańcy chodzą wyłącznie w dżinsach? Z pewnością nie. Na szczęście świat oferuje możliwości bez liku. Podobnie jest z Macintoshami - do wyboru masz kolorowe iMaki czy iBooki, a także błękitne G4 i srebrne Cube'y.

Dostępne opcje nie kończą się, oczywiście, na kolorze obudowy czy wielkości zainstalowanej pamięci. Żaden inny komputer nie daje ci takich możliwości przygotowania swojego miejsca pracy czy zmiany wyglądu interfejsu użytkownika. Zbliżający się wielkimi krokami Mac OS X będzie największym face liftingiem systemu w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Nie musisz jednak czekać biernie na tę premierę - przy użyciu kilku narzędzi i opcji systemowych możesz stworzyć swojego własnego Maca.

Działanie pod kontrolą

Być może nie przeszkadza ci konieczność przekopywania się przez cały twardy dysk, aby uruchomić jakiś program. Przeszukiwanie dysków i teczek w oknach dialogowych Open czy Save czy też powtarzanie wielu kliknięć, żeby wykonać tę samą operację kilkanaście razy dziennie. Istnieją jednak prostsze metody, dzięki którym wydajność twojej pracy wzrośnie.

Wszystko pod ręką

Po co czekać na Docka w systemie Mac OS X? Pliki, teczki i programy, z których często korzystasz, mogą być szybko odnalezione dzięki kilku klasycznym narzędziom (więcej szczegółów na temat programów opisanych w tym artykule znajdziesz w tabeli "17 przeróbek systemu").

<font color="blue">Na dobry początek System Mac OS zawiera Launcher, który jednym kliknięciem uruchamia pliki, programy, dokumenty i adresy URL. Niestety, niewiele więcej potrafi, chociaż możliwe jest utworzenie maksymalnie ośmiu kategorii rzeczy Launchera (ułożonych w zakładki), cały proces jest mało intuicyjny. Poza tym zajmuje sporą część biurka.

Jeśli szukasz potężniejszego i bardziej zaawansowanego programu tego typu, z łatwością odnajdziesz taki, który umożliwi organizację ulubionych programów i dokumentów w formie palet. My polecamy dwa z nich - DragThing 2.9, napisany przez Jamesa Thomsona, oraz DragStrip 3.7.1 firmy Aladdin Systems. Lepszym wyborem jest jednak DragThing, który ma ciekawsze funkcje, np. zaawansowane palety, obsługę dźwięku, definiowanie kombinacji klawiszy; możliwe jest też sterowanie paletami przy użyciu AppleScriptu (zobacz "Palety DragThinga").

<font color="blue">Oszczędzanie miejsca Alternatywą dla DragThinga może być DropDrawers 1.2.6, który pozwala na umieszczanie plików nie na paletach, ale w szufladach, otwierających się i zamykających po kliknięciu w ich rączki.

Komputer bardzo osobisty

17 przeróbek systemu

Jeśli nie unikasz Windows, możesz też wypróbować Action GoMac 2.0.3, który na dole ekranu wyświetla pasek z aktualnie działającymi programami. Aplikacje i dokumenty możesz wybierać za pomocą przycisku Start. Unikalną funkcją jest możliwość zamykania aplikacji bez konieczności przełączania się między nimi - wystarczy wykonać polecenie Quit, a następnie wybrać nazwę aplikacji z wyskakującego menu; dany program zostanie zamknięty w tle.

<font color="blue">Użyj klawiatury Niektóre osoby nie lubią sięgać po myszkę, gdyż według nich oznacza to stratę czasu lub jest to mało ergonomiczne. Na szczęście istnieją dwa programy, które pozwalają na uruchamianie programów za pomocą klawiatury: MindControl 1.1 firmy MindVision oraz SpeedApp 1.0.2.

Po zainstalowaniu Mind-Control wystarczy wcisnąć Command-`, aby wyświetlić okno zawierające ulubione dokumenty, programy, adresy internetowe i serwery. Można tu też znaleźć komendy do usypiania i wyłączania komputera. Dostęp do poszczególnych pozycji można osiągnąć poprzez myszkę lub klawisze kursora.

MindControl umieszcza również na dole ekranu linię poleceń, w której możesz wprowadzać tekst. Wystarczy teraz podać nazwę pliku, który chcesz otworzyć, lub wcześniej przydzielony skrót.

Podobna linia poleceń w programie SpeedApp jest jeszcze bardziej intuicyjna. MindControl wymaga wprowadzenia pełnej nazwy programu (chyba że wcześniej zdefiniowałeś skróty), co oznacza, że aby uruchomić Photoshopa, trzeba wpisać nazwę Adobe Photoshop. SpeedApp pozwala na podanie dowolnej części nazwy aplikacji.