Komputer barebone

Komputer, odtwarzacz audio i nagrywarka DVD w jednym, do tego ciekawy stylistycznie i pomocny w pracy.


Komputer, odtwarzacz audio i nagrywarka DVD w jednym, do tego ciekawy stylistycznie i pomocny w pracy.

Typowy przedstawiciel klasy "salonowej" powinien być maksymalnie odchudzony tak, aby jego wymiary nie przekraczały wielkości miniwieży. Raczej nie nadają się do tego małe, tanie konstrukcje do biur. O wiele lepiej jest wykorzystać koncepcję barebone. Komputer taki może pełnić funkcje odtwarzacza DVD oraz audio, jest niewielki, ma funkcjonalność dużego komputera i ciekawe wzornictwo, ale wiele zależy od modelu.

Koncepcja barebone

Komputer barebone
Komputer barebone

Konfiguracja podstawowa/rozszerzona

Barebone to w istocie szkielet gotowego komputera, wyposażony przeważnie w zasilacz, płytę główną, zestaw chłodzący i obudowę. Gotową jednostkę składamy, dodając twardy dysk, procesor, pamięć i napęd optyczny. Zwykle płyta główna wyposażona jest w jedno gniazdo PCI i jedno gniazdo do karty graficznej (w zależności od platformy: AGP lub PCI Express). Niby mało, ale jeśli została zintegrowana z kartą sieciową i dźwiękową, w zupełności wystarczy. Często do dyspozycji są cyfrowe wyjścia i wejścia S/PDIF.

Nasza konfiguracja

Ponieważ całość dostępna jest od razu z płytą główną, która pasuje wyłącznie do określonego wzoru obudowy, producenci oferują zwykle kilka modeli, różniących się typem obsługiwanego procesora (płytą główną). Do wyboru jest wiele najpopularniejszych platform: AMD Socket A, Intel Pentium 4 mPGA478 czy też nowsze Intel LGA775 lub AMD Socket 939. My postanowiliśmy wybrać model MSI Mega 865, ponieważ oferuje jako wyposażenie podstawowe autonomiczny odtwarzacz audio, MP3, wbudowany tuner radiowy, pilota do zdalnej obsługi oraz wygląda oryginalnie. Nie bez znaczenia było również to, że konstrukcje oparte na nowszych platformach AMD Socket 939, Intel LGA775 są znacznie droższe. Całość uzupełniliśmy o procesor Intel Pentium 4 taktowany z częstotliwością 2,4 GHz i 512 MB pamięci operacyjnej (2x256 MB). Zamontowany dysk o pojemności 160 GB pozwala na przechowywanie dużego archiwum utworów audio i filmów DivX.

Konfiguracja rozszerzona

Głównie chodziło o przyspieszenie pracy komputera i polepszenie jego możliwości. Wymieniliśmy procesor na szybszy model 3 GHz, dodatkowo dołożyliśmy tuner TV. Dzięki tym modyfikacjom wzrost wydajności nie jest być może znaczny (około 15 procent), ale funkcjonalność wyraźnie się polepszyła. Oglądanie i nagrywanie filmów DVD czy programów telewizyjnych nie stanowi większego problemu.

Dane techniczne

Konfiguracja podstawowa 2520 zł

Barebone MSI865 1200 zł

Procesor Intel Pentium 4 Northwood 2,4 GHz (12x200 MHz) 540 zł

Płyta główna MSI (Intel 865G) nd.

Pamięć 2x256 MB, PC3200, CL3 200 zł

Karta graficzna zintegrowana z płytą główną nd.

Twardy dysk 160 GB, PATA 380 zł

Napęd optyczny nagrywarka DVD +/- RW 200 zł

Autonomiczny odtwarzacz audio, MP3 wbudowany nd.

Tuner radiowy w wyposażeniu nd.

Pilot w wyposażeniu nd.

Karta sieciowa 1x 10/100, zintegrowana z płytą główną nd.

Karta dźwiękowa zintegrowana z płytą główną nd.

Obudowa z zasilaczem w wyposażeniu nd.

Konfiguracja rozszerzona 2970 zł

Procesor Intel Pentium 4 Northwood 3 GHz (15x200 MHz) 790 zł

Tuner TV 200 zł

<hr size=1 noshade>

Komputer barebone
Powinieneś to mieć

Należy zwrócić uwagę na charakterystykę zintegrowanego układu audio (obecnie wszystkie przystosowane są do pracy z zestawem głośników 6.1), liczbę i rodzaj wyprowadzonych złączy oraz dodatkowe wyposażenie. Jeżeli nie zdecydujesz się na kupno tunera TV, powinieneś mieć do dyspozycji TV OUT lub S-Video, umożliwiające połączenie komputera z telewizorem. Warto również zwrócić uwagę na modele wyposażone w autonomiczny odtwarzacz audio, co pozwoli słuchać muzyki bez uruchamiania systemu (modele: MSI Mega 650 Deluxe, Epox Ex5 330N i Asus S-presso SP111). Dodatkowymi atutami będą: zintegrowany tuner radiowy, czytnik kart pamięci czy też pilot.<hr size=1 noshade>

Komputer barebone
Coś dla graczy

Większość platform barebone nie oferuje wydajnych zasilaczy, które są niezbędne z uwagi na konieczność używania dodatkowej karty graficznej. Z pewnością idealnie nadadzą się do tego modele z 300-watowym zasilaczem. Najczęściej producenci z uwagi na możliwość zbytniego obciążenia zasilacza polecają karty graficzne pracujące z napięciem 1,5 V. Mając wydajny zasilacz (300 W), można zastosować wydajniejszą kartę graficzną, nie polecamy jednak modeli wymagających dodatkowego zasilania. Jeśli będą kłopoty z generowaniem obrazu lub monitor zacznie się wyłączać, radzimy odłączyć kartę, która prawdopodobnie za bardzo obciąża zasilacz. <hr size=1 noshade>

Komputer barebone
Procesor i pamięć

Odtwarzanie i ripowanie muzyki czy filmów to z pewnością czynności, które na takim komputerze chciałbyś wykonywać w miarę wygodnie. Najbardziej obciążające jest konwertowanie filmów DVD na format DivX - może potrwać nawet kilka godzin. Procesor 2,5 GHz (AMD 2500+), 512 MB pamięci operacyjnej, chipset z dwukanałowym kontrolerem pamięci to niezbędna podstawa. Oczywiście należy dodać pojemny dysk, na którym będą gromadzone zbiory audio i video. Polecamy modele o pojemności od 120 GB, w zupełności wystarczą popularne PATA.

<hr size=1 noshade>

Dostępne na rynku modele barebone

Komputer barebone

Shuttle X-PC SB81P

Informacjehttp://www.action.pl

Cena 1761 zł

Wymiary (szer.xgł.xwys.) 22x32,5x22 cm

Płyta główna Intel 915G, LGA 775

Zasilacz 350 W

Autonomiczny odtwarzacz audio, MP3 nie

Komputer barebone

Epox Ex5t330N

Informacjehttp://www.pronox.com.pl

Cena 899 zł

Wymiary (szer.xgł.xwys.) 20x32x18,5 cm

Płyta główna NVIDIA nForce2, SocketA

Zasilacz 250 W

Autonomiczny odtwarzacz audio, MP3 tak

Komputer barebone

Asus S-presso SP112

Informacjehttp://www.ab.pl

Cena 850 zł

Wymiary (szer.xgł.xwys.) 23,5x32x20 cm

Płyta główna Intel 865G, mPGA478

Zasilacz 220 W

Autonomiczny odtwarzacz audio, MP3 nie