Komputer dla Kariny - finał akcji!

Kilka tygodni temu na forum PC World zainicjowano akcję "Komputer dla Kariny", czyli zbiórkę sprzętu komputerowego i pieniędzy dla Kariny - chorej dziewczyny z Litwy. Odzew był natychmiastowy - 'forumowicze' błyskawicznie zaczęli kompletować 'peceta', w akcję zaangażowały się również redakcje PC World Online, Gamestar oraz firma FENN. Kilka dni temu akcja miała swój finał - Xanth i Smolki (reprezentant Forum z ramienia IDG Poland) udali się na Litwę, by przekazać sprzęt Karinie.

Karina miała niedawno czwartą operację mózgu - na szczęście wszystko poszło dobrze i szybko wraca do zdrowia. Dziewczyna świetnie się uczy i marzyła o komputerze - niestety w jej domu (Karina mieszka z babcią) nie przelewa się. Dlatego Web_Master - jeden z użytkowników Forum i jednocześnie, kolega Kariny, postanowił przeprowadzić zbiórkę.

Karina i Smolki

Karina i Smolki

Zainicjowana w wątku 'Komputer dla Kariny' na naszym Forum szybko nabrała tempa. Smolki zajął się zbiórką części i pieniędzy (gdy okazało się, że nie wszystkie komponenty da się zebrać, momentalnie pojawił się pomysł, by 'zrzucić się' na brakujące części). Ofert ofiarowania sprzętu pojawiło się zresztą tyle, że można było się pokusić o złożenie nawet dwóch komputerów.

Największym problemem w przypadku Kariny był monitor - ponieważ, ze względu na stan jej zdrowia, dziewczyna powinna korzystać z monitora LCD. Nie udało się znaleźć ofiarodawcy na taki sprzęt, ale przynajmniej zebrało się około 1000 zł. Na szczęście firma FENN zgodziła się sprzedać nam 17-calowy monitor LCD właśnie za 1000 zł, zaś dodatkowo znacznie obniżyła cenę obudowy (potrzebna była w standardzie ATX) - za co serdecznie jej dziękujemy, zarówno w imieniu Kariny, jak i pozostałych ofiarodawców.

Web_Master i Karina

Web_Master i Karina

Konfiguracja może nie wygląda imponująco, ale jak na 'komputer z odzysku' jest całkiem niezła i oferuje nawet możliwość późniejszej rozbudowy. Komputer oparty został na płycie A7V333 z procesorem Duron 750. Do środka powędrowała również karta graficzna GeForce 2 MX 400, karta dźwiękowa Audigy, karta sieciowa 10 Mbps, twardy dysk Fujitsu 10 GB, 256 MB RAM (266 MHz). Całość została zamknięta w obudowie Modecom EX2 z zasilaczem 300 W. Karina dostała również myszkę, klawiaturę z rosyjskimi i litewskimi znakami (Karina jest Litwinką), a nawet drukarkę. Komplet uzupełnił system operacyjny Windows 98, programy edukacyjne oraz gry.

Całość sprzętu przewieźli do Wilna i przekazali Karinie przy pomocy Web_Mastera użytkownicy naszego Forum - Smolki i Xanth. Sama podróż nie obyła się bez kłopotów (nasza ekipa została okradziona z kilku drobnych części - w rezultacie pamięć i klawiaturę dostarczył "na ostatnią chwilę" Web_Master), ale w końcu komputer dojechał i został wręczony. Naszym reprezentantom udało się również przeprowadzić krótką rozmowę z Kariną.

Rozmowa z Kariną

Xanth, Smolki: Czy miałaś kiedyś styczność z komputerem?

Karina Nie, w ogóle.

Czy dużo masz znajomych, którzy mają komputer w domu?

Tak, raczej sporo.

Czy myślisz że komputer przydaje się w życiu?

Tak, dzisiaj jest właściwie konieczny, niezbędny.

A czy Tobie przyda się w życiu?

Tak, na pewno.

Czy masz zajęcia z informatyki?

Nie, nie mam. Nie mogę chodzić jeszcze do szkoły gdzie jest pracownia komputerowa. Muszę uczyć się w domu, a w domu nie mam komputera.

To teraz już będziesz mogła się uczyć w domu. A jak Ci się podoba prezent?

Nigdy nie dostałam podobnego podarku. Jestem naprawdę zachwycona.

Co chciałabyś powiedzieć tym wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego komputera?

Chcę powiedzieć dziękuję. Nigdy nie dostałam nic podobnego. Nigdy nie dostałam tak drogiego prezentu. Nie wiem jak podziękować, nigdy bym nie przypuszczała że kiedykolwiek będę miała coś takiego w domu.

Mamy nadzieję że komputer będzie Ci dobrze służył i szybko nauczysz się obsługi na tyle, że wkrótce odwiedzisz nas na Forum w Internecie.

Na koniec Xanth zaprosiła Karinę do Warszawy. Ta obiecała, że kiedyś, gdy stan zdrowia pozwoli, skorzysta z zaproszenia. Kto wie, być może w następnym zjeździe Forum gościć będziemy również Karinę?

Wszystkim którzy wzięli udział w akcji serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy również na Forum, do dyskusji na temat finału akcji 'Komputer dla Kariny' - http://www.idg.pl/forum/thread.asp?ForumID=56&TopicID=10674 .

Aktualizacja: 02 grudnia 2004 12:27

Wiadomość z ostatniej chwili - Karina pojawiła się na naszym Forum. Kilka dni temu zarejestrowała się - użytkownik Vorobushek - i opublikowała swój pierwszy post (z podziękowaniami dla uczestników akcji). Wątek ten znajdziecie tutaj.


Zobacz również