Komputer dla kinomana


Dekodery programowe

Podobnie jak dekoderów sprzętowych, liczących się na rynku odtwarzaczy czysto programowych jest obecnie znacznie mniej. Różnica polega na tym, że te, którym udało się przetrwać, szybko się rozwijają. Prace idą w dwóch kierunkach: z jednej strony dąży się do maksymalnej optymalizacji zastosowanych algorytmów, lepiej wykorzystując moc procesora, z drugiej próbuje się dodawać nowe funkcje. Najlepszym przykładem jest rozbudowanie popularnych odtwarzaczy o obsługę dźwięku Dolby Digital (PowerDVD, WinDVD) czy nawet DTS (na razie jedynie PowerDVD).

Programy, które się dziś liczą na rynku, to przede wszystkim PowerDVD, WinDVD i Cinemaster. Przyzwoicie spisuje się stary XingDVD, ale od czasu, gdy z powodu niedopatrzenia jego autorów złamany został kod szyfrujący zawartość płyt DVD, jego popularność gwałtownie zmalała.

PowerDVD 2.55

Sound Blaster Live! a kino domowe

Wielu użytkowników pyta, w jaki sposób wykorzystać złącze S/PDIF, wbudowane w kartę SB Live!, w celu wyprowadzenia dźwięku Dolby Digital do zewnętrznego dekodera. Rozwiązanie jest całkiem proste.

Potrzebna jest aktualna wersja oprogramowania Live!Ware. Używając wbudowanego w to oprogramowanie miksera dźwięku, zaznacz opcję włączającą wyjście cyfrowe.

Jako dekodera najlepiej użyć w tym wypadku programu Cinemaster. W programie DVDGenie na odpowiedniej karcie (Cinemaster/More...) określ, że jako wyjście S/PDIF służy urządzenie Ensoniq/SB live.

W porównaniu z pierwszymi, mało udanymi wersjami, widać ogromny postęp, zwłaszcza w zakresie mechanizmów dekodujących. Na naszym testowym komputerze, wyposażonym w Pentium II 450 MHz, 128 MB pamięci RAM i kartę graficzną opartą na procesorze NVIDIA TNT2 Ultra, odtwarzanie przebiegało bezproblemowo. Zupełnie sensownie działa funkcja dekodowania dźwięku Dolby Digital - jeżeli nasza karta dźwiękowa pozwala na wyprowadzenie sześciu kanałów dźwięku (na przykład ForteMedia FM801), nie ma powodów do narzekań.

Wiele poprawiono również w interfejsie użytkownika. Dodano możliwość przewijania do tyłu, czego w starszych wersjach bardzo brakowało. Inną ciekawą funkcją jest definiowanie zakładek podczas trwania filmu. Dzięki generowanym przez odtwarzacz miniaturom obrazu nawigacja między nimi nie sprawia problemów.

Ważną informacją dla niektórych użytkowników jest to, że PowerDVD poprawnie współpracuje z Windows NT 4.0 i Windows 2000.

Typ: programowy odtwarzacz DVD

Producent: Cyberlink, www.cyberlink.com.tw

Zalety: dobra wydajność, dekodowanie DD i DTS, współpraca z Windows 2000

Wady: poważniejszych nie stwierdzono

Software Cinemaster 99

Najlepiej zoptymalizowany pod względem wydajności dekoder spośród wszystkich opisywanych. Podobnie jak PowerDVD, poprawnie współpracuje z Windows 2000, co zostało potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.

Występuje w wielu wersjach, przy czym różnice polegają na zastosowanym silniku. Niektóre odmiany przystosowane są do całkowicie programowego odtwarzania, inne zaś opracowano pod kątem wykorzystania z konkretną kartą graficzną. Cinemaster doskonale na przykład wykorzystuje obsługę odtwarzania DVD w kartach z chipsetem ATI (na przykład ATI Rage 128).

Razić może dość spartański interfejs użytkownika, nie dający dostępu do wielu istotnych ustawień, takich jak regulacja jakość-wydajność. Dlatego niemal konieczny dodatek do Cinemastera to DVDGenie. Warto go zresztą mieć w każdym przypadku, niezależnie od tego, jakiego używa się dekodera.

Typ: programowy odtwarzacz DVD

Producent: Ravisent, www.ravisent.com

Zalety: doskonała wydajność

Wady: mało wygodny interfejs

WinDVD 2000

Komputer dla kinomana
Wprawdzie zastosowany silnik jest mniej wydajny niż w przypadku dwóch konkurencyjnych programów, ale przynajmniej kilka powodów przemawia za wyborem właśnie tego programu.

Po pierwsze, został całkowicie spolszczony. Wprawdzie programiści nieco pobłądzili przy kodowaniu polskich liter i początkowo zobaczysz dziwne krzaczki, ale na przykładna stronie dvd.tvmania.pl umieszczono odpowiednią łatkę, która likwiduje ten problem. Znaleźćją można również na naszym CD-ROM-ie.

Kolejną zaletą jest współpraca z Windows NT 4.0 i Windows 2000. Wreszcie, co istotne, odtwarzacz potrafi współpracować z sześciokanałowymi kartami dźwiękowymi. Wygląd panelu sterującego można modyfikować, zmieniając skórki. Standardowo producent dostarcza ich osiem.

Jeżeli Twój komputer jest wystarczająco mocny, WinDVD nie ustępuje jakością obrazu innym opisywanym tu odtwarzaczom.

Typ: programowy odtwarzacz DVD

Producent: Inter Video, www.intervideo.com

Zalety: w pełni spolszczony

Wady: dość wysokie wymagania sprzętowe